چگونه باغبانی منجر به کاهش اضطراب و افسردگی می شود

4.9/5 - (40 امتیاز)

نوروسافاری l گذراندن وقت در بیرون از منزل، صرف کردن وقت خارج از کارهای روزمره به این ترتیب که وقت خودمان را با فضای سبز و چیزهای زنده پر کنیم,  می تواند یکی از لذت های زندگی باشد – و تحقیقات اخیر همچنین نشان می دهد که این امر برای بدن و مغز شما خوب است.

به گزارش نوروسافاری به نقل از کانسورسیشن، دانشمندان دریافتند که گذراندن دو ساعت در هفته در طبیعت با سلامت و بهزیستی بهتر مرتبط است. شاید خیلی شگفت آور نباشد که جامعه ملی سلامت یا NHS به طور فزاینده ای به بعضی بیماران تجویز میکند تا زمانی را در پروژه های باغبانی دسته جمعی و طبیعت، به عنوان بخشی از “نسخه های سبز” بگذرانند. به عنوان مثال، در شتلند، به ساکنان جزیره که مبتلا به افسردگی و اضطراب می باشند ممکن است برایشان “نسخه طبیعت” تجویز شود، به این صورت که پزشکان آنجا پیاده روی و فعالیتهایی را توصیه می کنند که به مردم امکان ارتباط با بیرون از خانه را می دهد.

نسخه های اجتماعی – درمان های غیردارویی هستند که دارای مزایای سلامتی میباشند – که قبلاً در NHS برای مقابله با اضطراب، تنهایی و افسردگی استفاده می شدند. آنها اغلب بیماران را به یک اجتماع یا سازمان داوطلبانه ارجاع می دهند، جایی که می توانند فعالیتهایی را انجام دهند که به رفع نیازهای اجتماعی و عاطفی آنها کمک می کند، و پزشکان به طور فزاینده ای روش باغبانی کردن گروهی را انتخاب میکنند – زیرا این شیوه مزیت افزوده ای را نیز دربر می گیرد که شامل گذراندن زمان در طبیعت است – حتی در نواحی پر از سازه های مصنوعی.

مبنای شواهد برای چنین درمان هایی رو به رشد است – تحقیقات انجام شده نشان می دهد که تجویز اجتماعی می تواند به بهبود سطح اضطراب و سلامت عمومی بیمار کمک کند. یافته ها همچنین حاکی از آن است که طرح های تجویز اجتماعی می توانند به کاهش استفاده از خدمات NHS منجر شوند.

فواید باغبانی

تحقیقات نشان می دهد که باغبانی می تواند به طور مستقیم بهزیستی افراد را بهبود ببخشد. شرکت در باغبانی گروهی همچنین می تواند مردم را به سمت انجام رفتارهای سالم تر ترغیب کند. به عنوان مثال، ممکن است که پروژه های محلی بتوانند بصورت پیاده روی یا بصورت  دوچرخه سواری کردن قابل دسترسی باشد – که باعث می شود افراد از گزینه های حمل و نقل فعال تر در زندگی روزمره خود استفاده کنند. خوردن فرآورده هایی که از همان باغ گروهی بدست آمده نیز ممکن است به افراد کمک کند تا عادات خوردن مواد غذایی تازه و محلی را بطور کامل ایجاد کنند.

رشد مواد غذایی، خواه صرفاً برای مصرف باغبانها یا توزیع و فروش محلی, دراغلب موارد نیروی محرکه پروژه های باغبانی گروهی است. بر خلاف رشد در بخش های اختصاصی یا باغ های خصوصی، باغبانی جمعی نیاز به عنصر همکاری و برنامه ریزی جمعی دارد. همکاری مشترک در راستای اهداف مشترک می تواند یک احساس واقعی اجتماعی را ایجاد کند. و در یک باغ ، ممکن است احساس ارتباط برقرار شود، نه فقط با افراد دیگر، بلکه با یک جهان زنده به عنوان یک کل.

باغها همچنین با توسعه فضاها و راهروهایی برای حیات وحش,  در سطح شهرهای کوچک و بزرگ؛ نقش مهمی را در حفظ تنوع زیستی بازی می کنند – ایده ای که با برنامه آوردن طبیعت به خانه توسط RSPB ترغیب شده است. قرار گرفتن حتی یک حوضچه کوچک در یک باغچه می تواند خانه ای را برای گونه های مهم مانند دوزیستان فراهم کند. باغها همچنین می توانند به کاهش تغییرات آب و هوا کمک کنند. پوشش گیاهی آنها کربن را جذب می کند و می تواند کیفیت هوا را بهبود بخشد. ریشه های درختان و درختچه ها در خاک باعث جذب آب می شوند و خطر سیل را کاهش می دهند.

بنابراین به دلیل این که روابطی که افراد نسبت به دنیای زنده دارند بر رفتارهای آنها نسبت به آنها تأثیر می گذارد، شرکت کردن در باغبانی گروهی همچنین می تواند افراد پیر و جوان را نسبت به محیط زیست آگاه تر و مسئول تر کند. با اتصال مردم به طبیعت، ممکن است باغهای گروهی بتوانند به دگرگونی جامعه کمک کنند – به شهرهای کوچک و بزرگ اجازه می دهند تا به سمت آینده ه ای پایدار حرکت کنند.

بیشتر بدانید:  راههای طبیعی بهبود افسردگی

ارتباطات اجتماعی

این روند استفاده از گیاهان و باغها برای بهبود سلامتی به عنوان باغبانی اجتماعی و درمانی شناخته می شود. علاوه بر مزایای سلامت جسمی و روحی، به بهبود مهارت های ارتباطی و تفکر افراد هم کمک می کند.

در مرکز مطالعات خدمات دانشگاه هال می خواهیم اطلاعات بیشتری در مورد روشهایی که باغبانی کردن گروهی میتواند موجب ارتقا بهزیستی افراد، جوامع و جهان زنده شود بیاموزیم. بنابراین ما با باغ گروهی رنگین کمان در هال شروع به کار کردیم, همچنین با مدارس محلی، خدمات اجتماعی، تیم های سلامت روان و انجمن جانبازان ارتباط برقرار کردیم، تا در طی یک سال فعالیت ها و تعامل های آنها را مشاهده کنیم. ما همچنین در مورد تجربیات آنها با کارمندان و داوطلبان مصاحبه می کنیم و تا ببینیم که چگونه بهزیستی افراد هنگام شرکت در این پروژه تغییر می کند.

اگرچه هیچ روش مداخله ای نیست که برای همه مناسب باشد، اما باغ های جمعی از جاذبه و پتانسیل بالایی برخوردار هستند. اما چنین پروژه هایی توسط سازمان های خیریه اجرا می شوند – غالباً با اتکا به بودجه اعطایی کارمندان و تهیه تجهیزات انجام میشوند. و در شرایطی که بودجه اختصاص داده شده به مشکل برمی خورد، بدان معنی است که چون شوراهای محلی مجبور هستند برای حفظ پارک های عمومی و باغ ها تلاش کنند، به نظر می رسد با وجود همه نکات مثبتی که می توان با وجود چنین فضاهایی به دست آورد، آینده بسیاری از باغ های گروهی می تواند نامشخص باشد.

این مساله به وضوح یک ضرر بزرگ خواهد بود، زیرا بهزیستی فردی، بهزیستی اجتماعی و جهان زنده همه با هم پیوند ناگسستنی دارند. جان دون درست گفته بود زمانیکه گفت “هیچ کس جزیره نیست”. باغ های گروهی می توانند گروه های متنوعی از مردم را گرد هم آورند و می توان این فضاها را گسترده تر کرد و در دسترس قرار داد. به عنوان مثال، میتوان دسترسی را برای استفاده کنندگان از ویلچر بهبود بخشید، در حالی که می توان با استفاده از رایحه ها و صداها و همچنین محرک های بصری، یک تجربه پیچیده حسی ایجاد کرد. امیدواریم که تحقیقات ما به اهمیت این مکانها و فواید بسیاری که آنها می توانند برای مردم، جامعه و دنیای زنده به همراه داشته باشند، کمک کند.

ترجمه: الهام مه آبادی پور – وبسایت نوروسافاری

لینک منابع:

Anxiety and depression: why doctors are prescribing gardening rather than drugs
Spending two hours a week in nature is linked to better health and well-being
BMA – Nature’s remedy: doctors in Shetland give ‘green prescriptions’
NHS England » Army of workers to support family doctors
UWE Bristol Research Repository
Evaluation of the Rotherham Social Prescribing Pilot | Centre for Regional Economic and Social Research | Research | Sheffield Hallam University
Gardening is beneficial for health: A meta-analysis – ScienceDirect
Give Nature a Home in Your Garden | Your Personal Plan – The RSPB
In defence of great crested newts: why these elusive amphibians are worth the worry
How your garden can help beat climate change | My Climate Change Garden
How your garden could help stop your city flooding
Reconnecting with nature for sustainability | SpringerLink
What is Social Therapeutic Horticulture? – Thrive
Health, well-being and social inclusion: therapeutic horticulture in the UK
Centre for Systems Studies | University of Hull
Rainbow Community Garden Hull – Home | Facebook
LGA responds to park funding announcement | Local Government Association
‘No Man is an Island’ – John Donne

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون برای علوم اعصاب (دوره چهاردهم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: دوره آموزشی استفاده از پایتون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *