چگونه در لحظه زندگی کنیم: اثر ذهن_آگاهی بر مغز

4.7/5 - (3 امتیاز)

 

اثر ذهن آگاهی بر مغز

نوروسافاری | قسمت اول این مطلب را اینجا بخوانید: تاثیر تمرینات معنوی بر مغز: ذهن_آگاهی علمی است؟

کسانی که مراقبه را تمرین می کنند اعتراف می کنند که این تمرین چالش هایی را به همراه دارد و نیازمند تمرینات مستمر طولانی مدت است به دلیل اینکه اثرات آن در طول زمان بهتر خواهد بود و نیز نظم برای تعلیم ذهن آشفته  برای برگشتن به زمان حال حاضر بدون اعمال قضاوت لازم است. یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ نشان داده است که بسیاری از مردم ترجیح می دهند که شوک الکتریکی دریافت کنند تا با افکارشان تنها بمانند. مطالعه ای دیگر نشان داد که برای اغلب مردم، تمرکز بر زمان حال سخت است و دیگر اینکه یک ذهن آشفته به سمت استرس و حتی زجرکشیدن سوق می یابد (هدایت می شود).

به گزارش نوروسافاری از دانشگاه هاروارد، علی رغم افزایش پذیرش ذهن-آگاهی، بسیاری از مردم هنوز بر این باورند که این تمرینات با تخلیه ذهن، چرت کوتاه و خلسه همراه است. مبتدیان اغلب به خواب می روند و حس راحتی ندارند و با افکار و احساسات ناراحت کننده و دشوار درگیرند و کسل و خسته و پریشان می شوند. اساتید تمرین فرآیند را به صورت گروهی توصیه می کنند.

بعد از جلسه تمرینی که توسط وستبروک هدایت می شد، یک شرکت کننده در تمرین گفت که او نمیتوانست از فکر کردن در مورد شام در طی تمرین مراقبه دست بکشد دیگران با توافق سرتکان دادند. وستبورک اورا از این مساله مطمئن ساخت که ذهن-آگاهی در مورد متوقف کردن افکار و احساسات نیست بلکه در مورد توجه به آن ها بدون قضاوت آن ها است.

بیشتر بدانید:  شناسایی "نشانگر زیستی عملکردی" جدید برای اختلال اتیسم در پسران

وستبروک کسی که  پس از کمک به بهبودی (جسم) هزاران بیمار در طول ۳۶ سال حرفه ی خود به عنوان پزشک،  می گوید: ذهن-آگاهی سازگاری و هشیاری را به وجود می آورد تا به مردم کمک کند که از پس پستی و بلندی های زندگی بر آیند و خوشحال تر و سلامت تر زندگی کنند. او همچنین بر آن است که شاید به عنوان یک همیار(سر پرست) حرفه ی دوم خود را به مراقبت از روح و روان مردم اختصاص دهد.

او معتقد است ذهن-آگاهی به  معنی مثبت بودن در تمام مواقع یا  داشتن حبابی از شادی (شاد بودن زودگذر) نیست بلکه در مورد دریافتن این است که در لحظه چه اتفاقی رخ می دهد چه سخت و چه آسان، چه توام با شادی و چه همراه با سختی. ذهن آگاهی به معنی ایجاد یک نیروی حاضر و هشیار در زندگی شما است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد برنامه مراقبه و ذهن آگاهی دانشگاه هاروارد به وبسایت آن مراجعه کنید برای اطلاع ازدوره های بهاره دانشگاه هاروارد وبسایت ذهن-آگاهی در کار را مشاهده کنید.

مراقبه مبتنی بر ذهن آگاهی آسودگی ایجاد می کند.

۱- یک مکان آرام بیابید: از یک کوسن یا صندلی استفاده کنید مستقیم و راحت و نه خشک بنشینید. اجازه دهید تا سر و شانه های شما راحت باشند، دستانتان را در بالای پاهایتان قرار دهید در حالی که قسمت بالای بازوهایتان در کنارتان قرار دارد.

۲- حالا نفس بکشید: چشمهایتان را ببندید، یک نفس عمیق بکشید، و ریلکس شوید. بالا و پایین رفتن قفسه سینه خود و انبساط و انقباض شکم خود را حس کنید. با هر نفس خنکی آن را هنگامی که به قفسه سینه شما وارد می شود و گرمای آن را هنگامی که خارج می شود متوجه شوید. نفس خود را کنترل نکنید اما جریان طبیعی آن را دنبال کنید.

بیشتر بدانید:  سوالاتی مهم درباره چگونگی تشخیص اختلالات روانی

۳- متمرکز بمانید: افکار تلاش می کنند تا توجه شما را به خود جلب کرده در نتیجه توجهتان به تنفستان منحرف می شود. به این افکار توجه کنید اما آن ها را قضاوت نکنید. به آرامی به تمرکز بر تنفستان بازگردید. برخی از مردم به عنوان راهی برای متمرکز ماندن، تنفس خود را می شمارند

۴- ده دقیقه تمرین کنید: یک تمرین روزانه مزایای زیادی فراهم می کند که می تواند ۱۰ دقیقه در روز باشد هرچند که ۲۰ دقیقه دو بار در روز اغلب در راستای بیشترین بهره توصیه شده است.

ترجمه: دکتر آیرین نجفی – وبسایت نوروسافاری

لینک قسمت اول:

When science meets mindfulness

لینک قسمت دوم:

With mindfulness, life’s in the moment

 

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون از صفر (دوره ششم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز، دوره جدید آموزش پایتون مقدماتی برگزار می کند: …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *