خانه / ژنتیک اعصاب / چگونه مغز بیمار اسکیزوفرن دنیای پیرامون را غلط تفسیر می‌کند

چگونه مغز بیمار اسکیزوفرن دنیای پیرامون را غلط تفسیر می‌کند

10014664_240560812796129_1178450062_n

چگونه مغز بیمار اسکیزوفرن دنیای پیرامون را غلط تفسیر می‌کند

تحقیقی نشان می دهد که خطاهای خاصی‌ در درک بصری بیماران اسکیزوفرن می تواند ناشی‌ از نویزهایی باشد که بر روی ارسال پیامهای نتیجه‌ای فرعی (corollary discharge) مغز اثر می گذارند. این نوع پیامها در مغز تمام حیوانات وجود داشته و برای کنترل مداوم عملکردها ضروری هستند.

پیام نتیجه‌ای فرعی، نوعی پیام فرعی است که ناحیه‌ای از مغز به نواحی دیگر مغز صرفاً جهت اطلاع ارسال می‌کند، تا نواحی دیگر بفهمند که این ناحیه می‌خواهد کاری را انجام دهد. مثلا وقتی‌ می‌خواهیم بازویمان را حرکت دهیم، ناحیه حرکتی قشر مغز پیامی را به عضلات بازو ارسال می‌کند، یک کپی از این پیام هم – که پیام یا فعالیت نتیجه‌‌ای فرعی نامیده شده است – به نواحی دیگر مغز ارسال می شود تا نواحی دیگر مغز بدانند که حرکت بازو قریب الوقوع است، بدون ارسال این پیام شما فکر خواهید کرد که کس دیگری بازوی شما را حرکت می دهد.

به طور مشابهی اگر فکری در ذهن شما ایجاد شود ولی‌ این پیام به نواحی دیگر ارسال نشود، ممکن است فکر کنید کس دیگری این فکر را در ذهن شما قرار داده است. ارتباط بین نواحی مختلف با این پیامها منجر می شود که بدانیم خودمان حرکت می‌کنیم، صحبت می‌کنیم یا فکر می‌کنیم.

بیماران اسکیزوفرن اختلال در تفکر و کنترل عواطف دارند و تفکرات یا عملکردهای خود را به منابع خارج از بدن خود منسوب می کنند که بارزترین آنها توهمات شنیداری است.

در تحقیقی که انجام شده نشان داده اند که ارسال این پیام در بیماران اسکیزوفرن اختلال دارد.

در این تحقیق توانایی بیماران اسکیزوفرن در یافتن مکان نقطه کوچکی روی صفحهٔ مانیتور که به مدت کوتاهی ظاهر می شود در حین تعقیب چشمی یک نقطه‌ دیگری که دائما در حال حرکت است، با افراد عادی مقایسه شده است.

جهت یافتن مکان نقطه اول، مناطق مغزی کنترل کننده عضلات چشم باید دائما فرد را آگاه کنند که در حال نگاه کردن به کدام قسمت مانیتور است. در این تحقیق هر چه بیماری شدیدتر بوده توانایی بیمار در انجام صحیح این کار کمتر و خطا بیشتر بوده است.

این تحقیق در Journal of Neuroscience گزارش شده است:

Perisaccadic Perception of Visual Space in People with Schizophrenia

بیشتر بدانید:  چرا برخی در ترک سیگار موفق هستند؟

دانلود مقاله

همچنین ببینید

دوره آموزشی مبانی علوم اعصاب کاربردی (دوره نهم)

5 / 5 ( 5 امتیاز ) نوروسافاری | موسسه دانش بنیان نوع یک آینده مغز …

۷ نظر

  1. thank you so much. It’s really interesting

  2. واقعا عالی بود، اگر امکان دارد کمی مفصل تر توضیح دهید.

  3. بسیار عالی بود
    سپاسگزارم

  4. سلام. شعار سازمان جهانی بهداشت 2014: یک روز زندگی با اسکیزوفرنی و فراخوانم مقاله برای دانش آموزان و اولیا و همکاران

  5. سلام
    با توجه به شیوع بیماری های روانی از جمله اسکیزوفرنی در جامعه و اینکه برخلاف تصور عامه بیماران اسکیزوفرن در بسیاری از افراد تحصیل کرده نیز به چشم می خورند،( حتی در نوابغ )لذا اطلاعات در زمینه اپیدمیولوژی، نشانه شناسی بیماری و … ، بسیار مفید خواهد بود. از انتخاب شما سپاسگذارم

  6. درود بر شما خیلی خوشحالم که با سایت شما اشنا شدم…وممنون می شوم اگر در مورد بیماری اسکیزوفرن (در خصوص چگونگی برخرد صحیح با این بیماران در زمانیکه در یکی از جایگاه های فامیلی باشد(مثلا همسر ) بیشتر اطلاعات بگذارید… با سپاس فراوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *