ژنهایی که منجر به لذت بیشتر از آمفتامینها می‌‌شوند، احتمال ابتلا به اسکیزوفرنی، اختلال دو قطبی و ADHD را کمتر می‌‌کنند.

Brain2.txt

دکتر میرشهرام صفری

نوروسافاری | ژنهایی که منجر به لذت بیشتر از آمفتامینها می‌‌شوند، احتمال ابتلا به اسکیزوفرنی، اختلال دو قطبی و ADHD را کمتر می‌‌کنند.

در این تحقیق میزان لذت بردن ۴۰۰ فرد داوطلب از داروی آمفتامین یا دارونما با پرسش نامه بررسی شده، سپس بیش از یک میلیون پلی مورفیسم تک نکلئوتیدی که احتمال ارتباط با اثرات لذت بخش این دارو را داشتند مورد آنالیز قرار گرفته است.

به گزارش نوروسافاری با مقایسه نتایج با یافته‌های ژنتیکی در مورد افراد مستعد ابتلا به اسکیزوفرنی، اختلال دو قطبی یا ADHD دریافته اند که انواع ژنتیکی که منجر به لذت بیشتر از آمفتامین می شوند، همانهایی هستند که احتمال ابتلا به این بیماریها را کمتر می کنند.

نکتهٔ جالب این یافته این بوده است که بیماران اسکیزوفرن نیاز به داروهای ضدّ دوپامین و بیماران ADHD نیاز به داروهای شبیه دوپامین دارند، ولی‌ در این بررسی در یک گروه قرار گرفته‌اند.

محققین تصور می کنند احتمالا این دو بیماری وجوه مشترک دیگری غیر از تغییرات در سیستم دوپامینی مغز داشته باشند. محققین امیدوارند این نتایج به درک بهتر مبانی ملکولی بیماریهای روانی‌ و ابداع داروهای جدید کمک نماید.

این تحقیق در ژورنال PNAS گزارش شده است:

Genetic variation associated with euphorigenic effects of d-amphetamine is associated with diminished risk for schizophrenia and attention deficit hyperactivity disorder

بیشتر بدانید:  مکانیک کوانتوم و آشکارسازی محدودیت های ذهن/ "ذهن غیر مادی" و "اراده ی آزاد"

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون برای علوم اعصاب (دوره نهم)

5 / 5 ( 2 امتیاز )   نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *