کاهش علایم اختلالات اعصاب و روان در بیماران صرعی با تحریک کننده های عصبی

4.8/5 - (10 امتیاز)

نوروسافاری| کاشتهای تحریک کننده عصبی که برای درمان صرعِ مقاوم به دارو به کار میروند، میتوانند به کاهش سمپتومهای روانیِ بیماران نیز کمک کنند.

افرادی که دچار صرعِ مقاوم به دارو هستند، دارای سمپتوم های عصبی-روانیِ آزاردهنده ای همچون اضطراب، افسردگی، سایکوز و نقصان حافظه نیز میباشند. این سمپتوم ها بر کیفیت زندگیِ این افراد اثرات منفی میگذارند و این در حالی است که به درمان سمپتوم های این بیماران توجهی صورت نمیگیرد. تشخیص و بررسی این سمپتومهای عصبی-رفتاری دشوار است زیرا حضور این سمپتوم ها میتواند با حملات تشنجی همپوشانی داشته باشد.

به گزارش نوروسافاری از دانشگاه آلاباما، دکتر “سَندیپان پاتی” و همکارانش از دانشگاه آلباما در بیرمینگهام، ۵ بیمار را مورد بررسی قرار داده اند که با داده های حاصل از ایمپلنت های نورواستیمولاتور در مغزشان (به منظور کنترل حملات صرعی)، درمان بهتری را برای سمپتوم هایشان دریافت کرده اند. این موضوع یکی از فواید ایمپلنتِ سیستم های نورواستیمولاتورِ پاسخ دهنده در مغز است زیرا هنگامیکه بیمار دچار اضطراب یا حملات پانیک میشود، این سیستم میتواند داده های الکتروکورتیکوگرافی مغز او را ثبت کند.

اهمیت این داده ها این است که مشخص میکنند که سمپتوم های عصبی-روانی در این افراد پیش از حملات صرعی، هنگام وقوع آنها یا پس از آنها رخ میدهند. در نتیجه، این یافته ها میتوانند منجر به تغییر درمانهای دارویی شوند که سمپتوم های منفی ناشی از حملات غیرصرعی را کاهش میدهند.

بیشتر بدانید:  "سرد کردن مغز" روشی جدید برای کنترل صرع

الکتروانسفالوگرافیِ ویدیوئی

 تنها راه برای دریافتِ این اطلاعات، استفاده از الکتروانسفالوگرافیِ ویدیوئی است که برای هر بیمارِ بستری معمولاً سه تا پنج روز به طول میانجامد.

دکتر “پاتی” میگوید:

درمانِ این بیماران دشوار است زیرا گاهی تشنج میتواند به صورت اضطراب، حملات پانیک یا سایکوز نمایان شود. اضطراب یا سایکوزِ ناشی از تشنج به وسیله داروهای ضد تشنج درمان میشود درحالیکه سایکوزِ ساده میتواند با داروهای آنتی سایکوتیک برطرف شود. این مطالعه میتواند برای بیماران، جالب باشد زیرا اضطراب و افسردگی یکی از مشکلات رایج در بیماری صرع هستند و بیماران از بی توجهیِ پزشکان به سمپتوم های افسردگی شان درمانده میشوند.

دکتر “پاتی”، عضو هیئت علمی دانشکده عصب شناسیِ UAB، در کلینیک با استفاده از نورواستیمولاتور، کنترل تشنجِ مقاوم به دارو را بهبود میبخشد. هنگامیکه بیمار شروع سمپتوم های عصبی-روانی را احساس می نماید، بااستفاده از یک مگنِت شروع به ثبت سیگنالهای مغزی میکند. سپس، سیگنالهای مغزی داده ها را به لپ تاپِ پزشک مخابره میکنند و پزشک میتواند از آن داده ها برای تصمیم گیری درمانی استفاده کند.

از میان ۲۱ بیمارِ مورد مطالعه دکتر “پاتی” و همکارانش، ۵ نفر دچار سمپتوم های عصبی-رفتاری بوده اند که با حملات تشنجی شان همپوشانی داشته است و از این رو، توانستند با داده های الکتروکورتیکوگرافیِ حاصل از نورواستیمولاتورها از درمان بهتری بهره مند شوند. همچنین، همه این بیماران از تغییر در درمانهای دارویی، درمانهای شناختی-رفتاری یا مشاوره برای کاهش سمپتوم های شبه پانیک، سایکوز و حملات غیرصرعی بهره مند شده اند. وجود الکتروکورتیکوگرافیِ متحرک به ما امکان داد تا بتوانیم سمپتوم های مزاحمی را که منجر به کاهش کیفیت زندگی در بیماران میشدند، مدیریت کنیم.

بیشتر بدانید:  درمان صرع به کمک آمینواسید جدید ‌

ترجمه: عارف تبحری – وبسایت نوروسافاری

لینک خبر:

Extra benefit from epilepsy neurostimulators — reducing comorbid neuropsychiatric symptoms

لینک مقاله:

Optimizing therapies for neurobehavioral comorbidities of epilepsy using chronic ambulatory electrocorticography

 

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون از صفر (دوره ششم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز، دوره جدید آموزش پایتون مقدماتی برگزار می کند: …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *