کرماتوفوبیا یا “ترس از پول” چیست؟

5/5 - (1 امتیاز)

Chrematophobia

 

نوروسافاری| ترس از پول؛ عجیب ولی واقعی، آیا داشتن پول زیاد شما را مضطرب می‌کند؟
به نظر می‌رسد بسیاری از افراد از پول می‌ترسند. آیا فکر داشتن مقدار زیادی پول شما را مضطرب می‌کند؟ اگر این‌طور است، شما گرفتار افسانه‌هایی شده‌اید که حقیقت ندارند. در واقع، اکثر اظهارات راجع به پول به غلط نقل شده یا از جانب افرادی بیان شده‌اند که درک درستی از پول ندارند.

 

به گزارش نوروسافاری به نقل از اقتصاد نیوز، ترس از پول، نوعی ترس مزمن و غیرعادی است. کسانی که ترس از پول دارند، با وجود اینکه می‌دانند ترسشان غیرمنطقی است، هیجان بیش از حدی را تجربه می‌کنند و نگران سوءمدیریت پول خود هستند. شاید آن‌ها سرنوشت بد شاه میداس افسانه‌ای را به خاطر می‌آورند. او آرزو داشت، دست به هر چیز می‌زند، طلا شود. در ‌‌نهایت نیز آرزوی‌اش برآورده شد و حتی غذای او به طلا تبدیل شد.

اصطلاح «کروماتوفوبیا» به معنی «ترس از پول» از ریشه یونانی «chrimata» به معنی پول و «phobos» به معنی ترس نشات گرفته است. واژه «کروم» در «کرومتوفوبیا» همچنین ممکن است به واژه یونانی «کروما» به معنی رنگ مربوط باشد که دلیل آن رنگ‌های درخشان سکه‌های قدیمی است که به رنگ‌های طلایی، نقره‌ای، برنز و مسی بودند.

خوشبختی و خوش‌شانسی
به نظر می‌رسد بسیاری از افراد از پول می‌ترسند. آیا فکر داشتن مقدار زیادی پول شما را مضطرب می‌کند؟ اگر این‌طور است، شما گرفتار افسانه‌هایی شده‌اید که حقیقت ندارند. در واقع، اکثر اظهارات راجع به پول به غلط نقل شده یا از جانب افرادی بیان شده‌اند که درک درستی از پول ندارند.
در ادامه برخی افسانه‌ها و ضرب‌المثل‌های راجع به پول را بررسی می‌کنیم:

«پول باعث همه بدبختی‌هاست»
همه این جمله را شنیده‌اند و متاسفانه یکی از نقل‌قول‌های غلط است. اصل این جمله در عهد جدید آمده و معنای درست آن این است که «پول‌دوستی باعث همه بدبختی‌هاست.» عشق به پول یک دل‌مشغولی است و بنابراین نقل‌قول صحیح ما را از فساد بالقوه‌ای آگاه می‌سازد که در اثر عشق به پول دچار آن می‌شویم. واقعیت این است که پول به خودی خود نه خوب است و نه بد، بلکه خنثی است. می‌توان از آن در راه‌های خوب یا بد استفاده کرد. انتخاب چگونگی استفاده از پول بر عهده کسانی است که‌ آن را در اختیار دارند.

«پول قدرت می‌آورد» (و این قدرت نابودکننده است)
پول به تنهایی قدرت واقعی ندارد. برای مثال، اگر شما به طور قانونی ۱۰ میلیون دلار به‌دست آورید و‌ آن را در جای امنی سرمایه‌گذاری یا پس‌انداز کنید، هرگز از آن برداشت نکرده و با هیچ‌کس راجع به آن سخن نگویید، هیچ قدرتی ندارید. قدرت پول از استفاده (یا سوءاستفاده) ‌از آن، سود حاصل از آن یا تهدیدات ناشی از آن ناشی می‌شود. پول به تنهایی ایجاد قدرت نمی‌کند و برای تبدیل آن به قدرت به ابزار خاصی نیاز داریم. تبدیل یا عدم تبدیل پول به قدرت با شماست و اگر شخصی تصمیم بگیرد پول خود را به قدرت تبدیل کند، بسته به شخصیت فرد مزبور و طرز تفکر او راجع به پول، این قدرت را می‌توان در راه‌های خوب یا بد به کار برد.

بیشتر بدانید:  "کوری احساسی" چیست؟!

«پول زندگی افراد را تغییر می‌دهد»
اگر منطقی بیندیشیم، پول می‌تواند از بسیاری فشارهای زندگی کاسته و زندگی افراد را تسهیل کند یا اگر شما شخصیتی ضعیف داشته باشید و زندگی در ترس و اضطراب را انتخاب کنید، در این صورت به پول اجازه می‌دهید که شما را بیچاره کند. این پول نیست که روزگار شما را سیاه می‌کند، بلکه خودتان هستید. آنچه در اینجا حائز اهمیت است، این است که شما پول را کنترل کنید و اجازه ندهید که پول شما را تحت‌کنترل خود دربیاورد. می‌پرسید چگونه؟ بسیار خوب! شما می‌توانید در هر حال پول خود را به دیگران ببخشید و از شر آن خلاص شوید. می‌توانید تمام آن را به خیریه واگذار کنید، یا آن را از پنجره بیرون بیندازید یا در خیابان قدم زده و آن را بین مردم تقسیم کنید. شما همچنین می‌توانید تمام پول خود را بسوزانید. پول شماست و می‌توانید هر کاری می‌خواهید با آن بکنید. شاید این کار احمقانه باشد، اما انتخاب شماست. این قدرتی است که شما نسبت به پول خود دارید و این قدرت برای همیشه در دستان شماست. پول زندگی شما را خراب نکرده یا آن را تغییر نمی‌دهد و همچنین کنترل زندگی شما را به‌دست ندارد، مگر اینکه خودتان بخواهید.

در جایی که شما قدرت تام برای خلاص شدن از آن را در اختیار دارید، چرا اجازه می‌دهید زندگیتان را نابود کند؟

«پول خوشبختی نمی‌آورد»
این جمله تا حدودی درست است. با وجود این، اگر شما از یک نظام ارزشگذاری خوب برخوردارید و کنترل ثروت خود را در دست گرفته‌اید، پول نمی‌تواند به شما آسیبی وارد کند. برخلاف عقیده اکثریت افراد، پول و خوشبختی با هم تناقض ندارند. در حقیقت، پول می‌تواند به طور فزاینده‌ای امنیت، استقلال و رفاه زندگی شما و خانواده‌تان را افزایش دهد. پول خوشبختی نمی‌آورد، اما خوشبختی نیز به تنهایی نمی‌تواند ثروت به همراه داشته باشد!

بیشتر بدانید:  اختلال "مغز شیمیایی" حقیقت دارد

در نتیجه می‌توان گفت ترس از پول اغلب براساس یک‌سری سوءتفاهم‌هاست. حقیقت این است که پول به خودی خود یک شیء بی‌جان است، نمی‌تواند تعیین کند با آنچه بکنیم و هیچ ارزش اخلاقی نیز دربرنداشته و تنها ابزاری ضروری برای زندگی در جهان امروزی است. پول در دست هر که باشد، بسته به نحوه خرج کردن آن می‌تواند باعث شکوفایی و رونق شده یا بدبختی به همراه‌ آورد. نمی‌توان پول را مورد قضاوت قرار داد، بلکه آنچه مورد قضاوت قرار می‌گیرد، شخصیت افرادی است که آن را در اختیار داشته و به کار می‌گیرند.

راه‌هایی برای غلبه بر ترس از پول
۱- از ترس خود آگاه باشید. بسیاری از ما از ترس از پول رنج می‌بریم ولی به آن واقف نیستیم.
۲- دلایل ترس از پول را بشناسید. تصمیمات مربوط به پول، تصمیمات زندگی هستند. تفکر راجع به گزینه‌های مالی، در واقع تفکر راجع به گزینه‌های مربوط به زندگی است.
۳- به اهمیت غلبه بر این ترس پی ببرید. شانه خالی کردن از تصمیمات مالی درست موجب دردسر می‌شود.
در اقتصاد مدرن، فرصت‌های وسوسه‌انگیزی برای افراد طبقه متوسط وجود دارد که بهره‌گیری از آن‌ها می‌تواند‌ آینده‌ای شگفت‌انگیز را به همراه داشته باشد. البته در این راه خطراتی هم وجود دارد که اگر نتوانید تصمیمات درستی اتخاذ کنید،‌‌ همان میزان پول و همچنین موقعیت خود در طبقه متوسط را از دست می‌دهید.
۴- بودجه خود را تنظیم کنید. تنظیم بودجه کمک بسیاری به شما می‌کند. اگر برنامه بودجه خود را روی کاغذ بیاورید، موفقیت بسیاری نصیب شما می‌شود.
۵- بودجه را همانند یک برنامه بسیار مهم در زندگی خود تلقی کنید. به بودجه خود تنها به عنوان فهرست مقولات موردنیاز و مبلغ اختصاص‌یافته به آن‌ها نگاه نکنید، بلکه برای آنچه در آینده به آن نیاز دارید، برنامه‌ریزی کنید. تعیین کنید چه مبلغی برای امسال، سال آینده و سال‌های بعد باید پس‌انداز کنید.
۶- بودجه خود را اصلاح کنید. مهم نیست چه مقدار خرج می‌کنید. آنچه اهمیت دارد این است که از پول برای تسهیل امور خود بهره ببرید. یادگیری نحوه استفاده مناسب از بودجه به شما در غلبه بر ترس از پول کمک می‌کند.
۷- هر شش ماه یک بار، شیوه جدیدی برای استفاده از پول به کار ببرید. یکی از دلایل ترس از پول، کاربرد نادرست آن است. بسیاری از تصمیمات مالی مربوط به گذشته هستند و عدم داشتن تجربه کافی در این زمینه موجب اتخاذ تصمیمات غلط می‌شود.
۸- در گفتن جزئیات اوضاع مالی خود به دیگران محتاط باشید. برای درمیان گذاشتن جزئیات اوضاع مالی خود با دیگران و دریافت نقطه‌نظرات ایشان تنها به دوستان نزدیک خود اعتماد کنید. همه ما از تعامل و ارتباط با دوستان چیزهای زیادی یاد می‌گیریم. وقتی ترس خود از پول را آشکار می‌کنید، قدرت آن رو به افول می‌رود. گفتنی است غلبه بر این ترس، مشکل‌ترین بخش بهبود شرایط مالی است.

بیشتر بدانید:  ترس آموخته تا چهار نسل به ارث می رسد

چرا مردان از پول می‌ترسند؟
مجله فوربس در گزارش خود زنان را یکی از دلایل ترس مردان از پول می‌داند و در توضیح آن می‌گوید: مردان عاشق زنان و همچنین عاشق پول هستند، اما برخی از مردان، زنان پولدار را دوست ندارند. براساس بررسی که سال گذشته توسط نیویورک‌تایمز انجام شد، مردان ترجیح می‌دهند با منشی خود ازدواج کنند تا با زنی که رئیس آنهاست.

آنچه مساله را پیچیده‌تر می‌کند، این است که مردان ترجیح می‌دهند خود به حل مشکلات بپردازند و از کارایی لازم برخوردار باشند. اگر مردان عاشق زنان و پول هستند، بنابراین یک زن پولدار هر دو خواسته آن‌ها را برآورده می‌کند، شاید به این دلیل است که مردان، زنان ثروتمند را دوست ندارند؟ شاید یکی از دلایل آن خودخواهی مردان باشد. اما اگر این مساله به خودخواهی و غرور آنان برمی‌گردد، چرا برخی از آنان از دریافت پول از جانب مادرانشان ابایی ندارند. پاسخ این است که مردان، زنان جوان‌تری را ترجیح می‌دهند که از هنرمندی و مهارت کافی برخوردار باشند و نه صرفا ثروتمند. آیا تنها پول زنان به خودی‌خود توی ذوق مردان می‌زند یا اعتماد‌به‌نفس و قدرت همراه با پول آن‌ها؟ البته پاسخ به این سوال کار آسانی نیست.

براساس اطلاعات موجود، رن پرلمن هنگامی که از همسر چهارم خود الن بارکین، بازیگر سینما و تلویزیون جدا شد، ۲۰ میلیون دلار هزینه کرد. جدایی از همسر اول وی با هشت میلیون دلار نیز شبیه یک معامله بود. اما همسران دوم و سوم او به ترتیب ۸۰ و ۳۰ میلیون دلار از او گرفتند.

شاید به نظر شما همسر دوم او در این میان موفق بوده باشد. اما اگر خوب به این موضوع فکر کنیم متوجه می‌شویم همسر دوم او نسبت به سایرین برای انتخاب همسر بعدی خود شرایط سخت‌تری در پیش‌رو دارد. می‌توان گفت یکی از دلایل هراس مردان از ازدواج با زنان ثروتمند، ترس از طلاق و پرداخت بهای گزاف است.

 

What is Chrematophobia?

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون برای علوم اعصاب (دوره چهاردهم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: دوره آموزشی استفاده از پایتون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *