کرونا ویروسی که در آزمایشگاه ساخته شده است

4.8/5 - (16 امتیاز)

نوروسافاری | این مقاله در مورد تحقیقات دانشمندان در زمینه خطرات مربوط به عملکرد ویروسی است که در آزمایشگاه خلق شده و  تصور می شود شبیه به ویروس SARS باشد را مورد بحث قرار داده است.

رالف باریک، محقق بیماریهای عفونی در دانشگاه کارولینای شمالی در چاپل هیل، ۹ نوامبر ۲۰۱۵ مطالبی را در مورد تلاش تیمش برای مهندسی ویروسی با پروتئین سطحی SHC014 ویروس کرونا، در خفاش های نعل اسبی در چین منتشر کرد. این پروتئین همچنین مهمترین بخش ویروسی است که موجب سندرم تنفسی حاد شدید شبیه به انسانها، همانند علائم SARS در موش ها می شود. براساس نتایج این تیم تحقیقاتی، که در مجله Nature Medicine منتشر شده است، این ویروس ترکیبی, همانگونه که موجب بیماری در موشها میشود, می تواند سلولهای مجاری تنفسی انسان را نیز عفونی سازد و موجب بیماری گردد.

به گزارش نوروسافاری از ساینتیست، نتایج نشان می دهد که پروتئین سطحی SHC014 توانایی اتصال و عفونی سازی سلول های انسانی را دارد، و موید این نگرانی است که این ویروس یا سایر کوروناویروس هایی که در گونه های خفاش ها یافت می شود، ممکن است قادر باشند بدون تکامل اولیه در یک میزبان واسطه به انسان ها جهش پیدا کنند. آنها همچنین این موضوع را دوباره مورد بحث قرار داده اند که آیا این اطلاعات، خطر چنین کارهایی را که تحقیقات “به دست آوردن عملکرد” (در ویروسها) نامیده می شوند، توجیه میکند؟ سیمون وین-هابسون، ویروس شناس در انستیتوی پاستور در پاریس، گفت:

اگر ویروس جدید بتواند از آزمایشگاه فرار کند، هیچ کس نمی تواند خط سیر آنرا پیش بینی کند.

مجوز ساخت ویروسهای جدید، فواید و مضرات

در اکتبر ۲۰۱۳، دولت آمریکا تمام بودجه فدرال را که برای تحقیقات “به دست آوردن عملکرد” (در ویروسها) را به علت افزایش نگرانی های خاصی که درباره آنفولانزا، سارس و سندرم تنفسی خاورمیانه یا MERS بوجود آمده بود متوقف کرد. ولی فرانسیس کالینز، مدیر NIH (مؤسسات ملی بهداشت امریکا) در این زمینه گفت:

NIH تامین بودجه چنین مطالعاتی را برعهده گرفته است زیرا این مطالعات به شناسایی ماهیت پایه ای تعامل انسان و عوامل بیماریزا کمک می کنند، و ما را در ارزیابی توانایی همه گیری عوامل عفونی نوظهور و اطلاع رسانی در مورد سلامت عمومی و تلاش های آمادگی برای مقابله در این زمینه توانا می سازند.

کالینز در بیانیه ای در آن زمان گفت:

این مطالعات، اگرچه مستلزم تحمل خطرات ایمنی زیستی و امنیت زیستی است اما نیاز است که بهتر درک شوند.

قبل از مهلت قانونی اعلام شده، تحقیقات باریک در مورد کورونا ویروس SHC014- chimeric آغاز شد، و NIH به آن اجازه داد که طی یک روند بررسی، این تحقیقات ادامه یابد، که در نهایت به این نتیجه رسیدند که این تحقیق زیرمجموعه محدودیتهای جدید قرار نمی گیرد. اما برخی از محققان مانند وین هابسون با این تصمیم مخالف بودند.

بیشتر بدانید:  اولین دوره پیشرفته پایتون در علوم اعصاب با رویکرد پردازش سیگنال مغزی

بحث بر سر این است که نتایج این تحقیق چقدر حاوی اطلاعات مفید و آموزنده میباشد (در برابر خطرات آن).

ریچارد ابرایت متخصص زیست شناسی مولکولی و دفاع زیستی در دانشگاه روتگر در مصاحبه با نچر گفت:

تنها تأثیر این کار خلق و ایجاد یک خطر جدید و غیر طبیعی، در آزمایشگاه  است.

اما باریک و دیگران اهمیت مطالعه را مورد استدلال قرار دادند:

 پیتر دزاکاک، رئیس اتحادیه EcoHealth، که ویروس ها را از حیوانات و انسانها در نقاط آلوده در سراسر جهان نمونه برداری میکند ویروس هایی که موجب بیماری های نوظهورمیشوند، در این زمینه می گوید:

نتیجه این خواهد بود که این ویروس را از یک کاندیدای بیماری زای در حال ظهور, به یک خطر واضح و روشن در زمان حال تبدیل می کند.

ترجمه: الهام مه آبادی پور – وبسایت نوروسافاری

منابع:

Lab-Made Coronavirus Triggers Debate | The Scientist Magazine®
A SARS-like cluster of circulating bat coronaviruses shows potential for human emergence | Nature Medicine
Engineered bat virus stirs debate over risky research : Nature News & Comment
Deliberating Over Danger | The Scientist Magazine®
Moratorium on Gain-of-Function Research | The Scientist Magazine®
Statement on Funding Pause on Certain Types of Gain-of-Function Research | National Institutes of Health (NIH)

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون از صفر (دوره ششم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز، دوره جدید آموزش پایتون مقدماتی برگزار می کند: …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *