کشف تغییرات مشترک مغزی در کودکان مبتلا به اوتیسم، ADHD و OCD

Rate this post

۱۶۰۷۲۷۱۱۰۹۱۱_۱_۹۰۰x600

نوروسافاری| یک تیم از دانشمندان تورنتو به شباهت هایی در ارتباط با  اختلالات مغزی در کودکان با اختلال طیف اتیسم، اختلال کمبود توجه –  بیش فعالی (ADHD) و وسواس فکری عملی (OCD) دست یافته اند.

این مطالعه، که بوسیله تصویربرداری مغزی از قسمت ماده سفید در ۲۰۰ کودک مبتلا به اتیسم، ADHD و  OCD یا کودکانی که هیچ تشخیصی برابشان داده نشده بود را شامل می شد. ماده سفید از دسته رشته های عصبی که ارتباط نورونهای مغزی را ممکن می کند ساخته شده است و توانایی ارتباط بین مناطق مختلف مغزی را مقدور می سازد. نتایج این مطالعه ماه جاری در مجله روانپزشکی آمریکایی منتشر شده است.

به گزارش نوروسافاری به نقل از وبسایت مرکز CAMH، دکتر استفنی آمز، نویسنده اول این مطالعه و پزشک دانشمند در مرکز اعتیاد و سلامت روان (CAMH’s)  عنوان نمود:” ما اختلالاتی را در ماده سفید واقع در قسمت اصلی ارتباطی نیمکره راست و چپ (جسم پینه ایی) مغز کودکان با اختلال اتیسم، ADHD ،OCD، در مقایسه با کودکان سالم بدست آورده ایم .” جسم پینه ایی، در زمره گسترده‌ترین بخش سفید مغز است و همچنین از اولین نواحی در مراحل نمو مغزی است .

 

جزئیات تحقیق:

این تیم تحقیقاتی از CAMH، بیمارستانی برای کودکان بیمار و بیمارستان توانبخشی Bloorview کودکان و نوجوانان هلند، همچنین دریافتند که کودکان با اختلال اتیسم و ADHD نسبت به افرادی با  OCD، اختلالات بسیار شدیدتری که موثر برقسمت ماده سفید مغز بود را نشان دادند.

دکتر آمز گفت : این یافته ممکن است به این واقعیت برگردد که اختلال اتیسم و ADHD هر دو نسبت به OCD  از سن پایین تری شروع می شوند، و در زمانی به وقوع می پیوندد که مسیرهای مختلف ماده سفید در حال شکل گیری از طریق نمو سریع هستند.

اتیسم، ADHD و OCD دارای علائم رایج و مرتبط  و همچنین با برخی ژنهای مشابه هستند. با این حال در طول تاریخ پزشکی آنها به شکل اختلالات جداگانه مورد مطالعه قرار گرفته اند. جمعا، این سه اختلال عصبی تکاملی ۱۵ درصد از کودکان و نوجوانان را تحت تاثیرخود قرار داده اند. 

این مطالعه بخشی از یک طرح بزرگ انتاریو است، شبکه اختلالات عصبی تکاملی استان انتاریو Province of Ontario Neurodevelopmental Disorders Network (POND)  در مجموع به بررسی  اخنلالات گوناگون مرتبط با مغز در دوران کودکی و همچنین، درک بهتر تفاوتها و شباهتهای آنها، و توسعه روشهای درمانی موثرتر و هدفمند تر می پردازد.

بیشتر بدانید:  معکوس کردن علایم اوتیسم با روشن کردن بیان یک ژن!

پیوند مغز-رفتار

بسیاری از رفتارهایی که منجر به اختلال در اتیسم، ADHD و OCD می گردد مانند مشکلات توجه یا مشکل تعاملات اجتماعی، شدت آن از فردی به فرد دیگر در سراسر این طیف متفاوت است. محققان دریافتند که تغییر ساختار ماده سفید مغز با طیفی از علایم رفتاری در طی این تشخیصها در ارتباط بود. دکترآمز گفت: بدون در نظر گرفتن تشخیص، کودکان مبتلا به اختلال مغزی بیشتر، اختلالات بیشتری را در عملکرد زندگی روزانه خود داشته اند.

یادداشت نویسنده ارشد دکترایودوکیا آناگ نوستی مسئول بیمارستان توانبخشیBloorview هلند و رئیس شبکه POND اذعان می دارد که این یافته پیامدهایی برای درک  از ماهیت اختلالات مرتبط با مغزبه ما ارائه می کند.

با ارائه شواهد بیولوژیکی که نشان می دهد ساختار مغزی مربوط به طیفی از علایم رفتاری شرایط مختلف رشد مشترک هستند، احتمال وجود مبنای زیستی مشترک میان چنین شرایطی را محتملتر می سازد. و اینکه عاملی که  برای درمان یک اختلال رفتاری به کار می رود می تواند به طور بالقوه در درمان طیف رفتارهای هرسه اختلال اتیسم،ADHD و  OCD موثر باشد.

بیشتر بدانید:  پیش‌بینی بیش‌فعالی از طریق "نوع نگاه نوزادان" ‌

این مطالعه با استفاده از داده ای تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) ،برای اولین بار به چاپ رسیده و توسط موسسه مغز انتاریو حمایت شده است.

مرکز اعتیاد و سلامت روان (CAMH)  بزرگترین مرکز سلامت روان کانادا و بیمارستان آموزشی کانادا و مرکز پیشرو در جهان در این زمینه است. CAMH ترکیبی از مراقبت های بالینی، تحقیق، آموزش، بهبود سیاستهای درمانی و ارتقا سلامت برای کمک به تحول در زندگی افراد مبتلا به بیماریهای روانی و اعتیاد است.
CAMH به طور کامل وابسته به دانشگاه تورنتو، وهمینطور سازمان بهداشت/مرکز همکاری سازمان بهداشت جهانی سلامت پان آمریکن است.

ترجمه: ندا میهمی – وبسایت نوروسافاری

لینک مقاله این پژوهش:

A Diffusion Tensor Imaging Study in Children With ADHD, Autism Spectrum Disorder, OCD, and Matched Controls: Distinct and Non-Distinct White Matter Disruption and Dimensional Brain-Behavior Relationships

لینک خبر در وبسایت CAMH

 

Common brain changes found in children with autism, ADHD and OCD

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون از صفر (دوره هفتم)

  نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز، دوره جدید آموزش پایتون مقدماتی برگزار می …

۴ comments

  1. سلام، فقط خواستم به جهت ارائه مطالب مفید و ارزشمندتون صادقانه تشکر کنم. مطالب اتیسم هم که جای خود دارد.

  2. باسلام متشکرم بابت مقاله ارائه شده و اینکه لینک هم بارگذاری شده خوبه
    لطفاً درباره Brain Connectivity in Autism & ADHD مطلب بذارید ممنون

    • دکتر میر شهرام صفری | Dr. Mir Shahram Safari

      خواهش میکنم. مقاالاتی در این مورد هست در سایت. لطفا سرچ بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *