کشف علت عود سرطان

Rate this post

leukemia-cells

 

نوروسافاری| محققان انگلیسی متوجه شده اند که عود سرطان ناشی از فعال شدن سلول های سرطانی نهفته است.
 
به گزارش نوروسافاری به نقل از ایرنا، برخی از بیمارانی که تصور می شود بیماری سرطان آنها درمان شده است چند سال و یا حتی ده ها سال بعد، دچار عود این بیماری می شوند.

اکنون محققان موسسه تحقیقاتی سرطان در انگلیس معتقدند که آنها علت این موضوع را کشف کرده اند.

آنها می گویند، برخی سلول های سرطانی که در زمان شیمی درمانی فعال نیستند از این درمان باز می مانند و سال ها به صورت نهفته باقی می مانند و بعد فعال می شوند.

محققان می گویند: یافته های آنها که در مجله Leukemia منتشر شده است می تواند زمینه ای را برای کشف روش هایی برای فعال کردن سلول های سرطانی نهفته فراهم کند و به این ترتیب خطر عود این بیماری را در سال های بعد کاهش دهد.

پروفسور مل گریویس رییس مرکز تکامل و سرطان در موسسه تحقیقات سرطان و همکارانش با تجزیه و تحلیل نمونه های خون یک بیمار مبتلا به شکل نادر سرطان خون به این نتایج دست یافتند.

لوسمی یک نوع سرطان خون است که بیش از ۳۱۰ هزار نفر را در آمریکا مبتلا کرده است.

تخمین زده می شود که این بیماری امسال در ۵۴ هزار آمریکایی تشخیص داده شود و تقریبا ۲۵ هزار نفر را بر اثر این سرطان جان خود را از دست بدهند.

بیماری که در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفت در چهار سالگی به لوسمی مبتلا شده بود. این بیمار پس از درمان ۲۲ سال در سلامتی بسر برد و دوباره دچار عود این سرطان شد.

بیشتر بدانید:  بازسازی تصویر چهرهٔ انسان بر مبنای فعالیت مغزی

محققان در این مطالعه نمونه های خون این بیمار را در زمانی که به لوسمی مبتلا شده بود و زمانی این بیماری در وی عود کرده بود، مقایسه کردند.

این مطالعه نشان می دهد که یک ریشه ژنتیکی مشترک میان سرطان اصلی و عود سرطان وجود دارد.

این موضوع نشان می دهد سلول های سرطانی که به دلیل فعال نبودن از شیمی درمانی باز می مانند سال ها به صورت نهفته باقی می مانند و بعد دوباره بیدار می شوند.

محققان می گویند: در آینده می توان با سرعت بخشیدن به رشد این سلول های سرطانی نهفته، آنها را با استفاده از شیمی درمانی هدف قرار داد و از بین برد و به این ترتیب خطر عود سرطان را کاهش داد.

 

لینک مقاله اصلی این تحقیق در ژورنال Leukemia:

Protracted dormancy of pre-leukaemic stem cells

همچنین ببینید

دوره آموزشی مبانی نوروآناتومی (دوره هفتم)

5/5 - (2 امتیاز) نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز دوره جدید نوروآناتومی برگزار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.