کم خوابی طولانی مدت ممکن است در ایجاد آلزایمر نقش داشته باشد

5/5 - (4 امتیاز)

نوروسافاری | حالت بی حال و کسل، هاج و واج و سردرگم و تحریک پذیری که پس از خواب شبانه ناکافی به آن دچار میشویم، معمولاً برای تلاش ما برای پیدا کردن مکانی برای استراحت در اسرع وقت، کفایت میکند.

اگر ذکر این حالتها برای شناخت مضرات بی خوابی برایتان کافی نبود، شواهد جدیدی وجود دارد که نشان می دهد خواب نامناسب در طولانی مدت ممکن است برای چندین جنبه از سلامت کلی جسمانی زیان بخش باشد. کمبود خواب می تواند منجر به بروز مشکلات مربوط به سلامت قلب و عروق و سیستم ایمنی بدن شود، و همانطور که محققان در نشست آینده سلامت موسسه میلکن مورد بحث قرار دادند، این امر ممکن است در گسترش زوال عقل در سالهای بعدی زندگی نیز نقش داشته باشد.

روت بنکا، روانپزشک دانشگاه کالیفرنیا، ایروین، در طی پنل سلامت مغز در واشنگتن دی سی گفت:

اختلالات خواب و خواب ناکافی، دهه ها قبل از ابتلا به آلزایمر، در  بروز اولیه این اختلال نقش دارند.

به گزارش نوروسافاری از کیوزد، بنکا, رابطه بین خواب – خصوصاً خواب عمیق که به عنوان خواب با حرکات سریع چشم (REM) شناخته می شود – و ارتباط آن با ایجاد زوال عقل در دوره های بعدی زندگی را بررسی کرده است. در سال ۲۰۱۷، او و تیمش تحقیقی را منتشر کردند؛ مطالعه آنها بر روی افراد سالمی بود که دارای نوعی از ژن APOE بودند که باعث میشد آنها را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به آلزایمر قرار دهد.

آنها دریافتند افرادی که خواب با کیفیت پایینتری را گزارش کرده بودند نسبت به افرادی که داشتن خواب خوب را گزارش کرده بودند، تمایل به تجمع بیشتر پروتئین های مرتبط با بیماری آلزایمر به نام های آمیلوئید و تاو در مایعی دارند که اطراف مغز را احاطه کرده است. به نظر می رسید و آنها فکر می کردند که روند خواب ممکن است برخی از این تجمع های ساختاری را پاکسازی کند.

بیشتر بدانید:  ارتباط کیفیت پایین خواب عمیق با ابتلا به آلزایمر

تحقیقات قبلی درباره ارتباط کیفیت خواب و آلزایمر

تحقیق بعدی از این نظریه حمایت کرده است. در همان سال، یک مطالعه دیگر نشان داد که در میان گروهی از بزرگسالان بالای ۶۰ سال، افرادی که برای ورود به خواب REM مدت زمان طولانی تری احتیاج داشتند و کمتر خواب می دیدند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به زوال عقل بودند.

سال گذشته، محققان مؤسس ملی بهداشت در بتسدا، مریلند نتایج یک تحقیق را منتشر کردند که نشان داد شرکت کنندگان سالم که موافقت کرده بودند برای یک شب هر ساعت یکبار بیدار شوند روز بعد دارای سطح بالاتری از آمیلوئید بودند.

 در اوایل سال جاری، گروه جداگانه ای از دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن دریافتند که سالمندانی که خواب REM کمتری دارند احتمالاً مقادیر بیشتری از پروتئین tau نیز دارند.

رابطه معکوس نیز می تواند درست باشد: تجمع آمیلوئید و تاو می توانند در کمبود خواب دخالت داشته باشند. تحقیقات همچنین نشان داده است که در افراد مبتلا به آلزایمر چرخه خواب مختل است.

گفته می شود، اگر خواب نقش موثری در زوال عقل داشته باشد، ممکن است بهبود خواب یک هدف آتی برای درمان های جدید یا مداخلات پیشگیرانه برای این بیماری باشد.

بنکا گفت، در حالت ایده آل، اکثر ما باید هر شب حدوداً هفت ساعت بخوابیم – اگرچه بعضی از افراد به خواب بیشتری احتیاج دارند. خواب کافی برای سلامتی شناختی و جسمی ضروری است و همانند ورزش، پرهیز از سیگار کشیدن و نوشیدن بیش از حد الکل، باید بعنوان یک شیوه زندگی که باید اصلاح شود در نظر گرفته شود.

البته، داشتن خواب شبانه مناسب بصورت همیشگی دشوار است. بنکا در این مورد توصیه کرد که ما باید در مورد خواب به همان روشی که در مورد گرفتن رژیم غذایی مغذی فکر می کنیم، فکر کنیم: روزهایی خواهد بود که حفظ آن غیرممکن است. فقط سعی کنید مطمئن شوید که اکثر شبهای هفته به اندازه کافی میخوابید و و هر زمان که بتوانید استراحت کافی میکنید.

ترجمه: الهام مه آبادی پور – وبسایت نوروروسافاری

لینک منابع:

Scientists are looking at sleep’s role in developing Alzheimer’s — Quartz
Poor sleep is associated with CSF biomarkers of amyloid pathology in cognitively normal adults | Neurology
Sleep architecture and the risk of incident dementia in the community | Neurology
Poor sleep may cause an increase in brain protein linked to Alzheimer’s — Quartz
Alzheimer’s Disease & Sleep- National Sleep Foundation
WHO technical meeting on sleep and health – E84683.pdf
چگونه خواب عمیق می تواند در پاک کردن سموم آلزایمر به مغز کمک کند – نوروسافاری | دانش مغز و علوم اعصاب

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون از صفر (دوره ششم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز، دوره جدید آموزش پایتون مقدماتی برگزار می کند: …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *