یک روز کار در هفته برای دستیابی به سلامت روان

نوروسافاری l  در حالیکه ماشینی شدن هر روز در حال پیشرفت است، پیش بینی های آینده در مورد بیکاری نشانگر ترس از بیکاری جمعی است، در حالی که برای برخی تصور جامعه آزاد برای کار، بدون مکداخله ای خاص، قابل قبول تر است.

صرف نظر از عوامل اقتصادی، اشتغال مشمول مزایای دیگری هم میباشد که اغلب روانشناختی است، ازجمله اینکه عزت نفس و مشارکت اجتماعی را با خود به ارمغان می آورد. در حال حاضر، محققان دانشگاه های کمبریج و سالفورد “میزان ساعت کاری بهینه” را که برای بهزیستی مطلوب توصیه می شود ، تعیین کرده اند .

به گزارش نوروسافاری از دانشگاه کمبریج و سالفورد، این محققان بررسی کردند که چگونه تغییر در ساعات کاری با سلامت روان و رضایت از زندگی در بیش از ۷۰،۰۰۰ نفر از ساکنان انگلستان بین سال های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۸ مرتبط بوده است.

این مطالعه که هفته پیش در نشریه علوم اجتماعی و پزشکی (Social Science and Medicine) منتشر شده است نشان می دهد که وقتی وضعیت کاری افراد از بیکاری یا خانه نشینی به موقعیت کاری هشت ساعت یا کمتر در هفته تغییر میکند، خطر ابتلا به بیماری های روانی آنها به طور متوسط ۳۰ درصد کاهش می یابد.

با این حال، محققان هیچ مدرکی دریافت نکردند که کار بیش از هشت ساعت به بهزیستی بیشتری منجر شود. وقتی صحبت از سلامت روان است، استاندارد زمانی کار  تمام وقت ۳۷ تا ۴۰ ساعت در هفته به طور معناداری با سایر گروه های زمانی کاری تفاوتی ندارد.

بیشتر بدانید:  ۱۰ شغل با بالاترین نرخ افسردگی

دوز موثر تجویز کار برای سلامت روان

به همین ترتیب، آنها پیشنهاد می کنند که برای به دست آوردن مزایای بهزیستی و سلامت روان، بیشترین “دوز موثر” برای پرداختن به کار تنها یک روز در هفته است  و پرداختن بیشتر از یک روز به کار، تفاوت کمتری ایجاد میکند.

دکتر برندان بوچل، متخصص جامعه شناسی از دانشگاه کمبریج که پروژه تحقیق در مورد ساعت کاری را رهبری می کند در این زمینه گفت: 

به منظور کمک به اینکه  احساس بهتری داشته باشیم ما راهنماهای دوز موثر برای همه چیزرا در اختیار داریم از ویتامین C گرفته تا ساعات خواب، اما این اولین بار است که به دوز موثر در مورد ساعت کاری  پرداخت شده و مورد پرسش قرار گرفته است.

ما می دانیم که بیکاری اغلب به بهزیستی افراد آسیب می رساند، و بطور منفی هویت، پایگاه اجتماعی، استفاده از زمان و حس هدفمند بودن را تحت تأثیر قرار می دهد. اکنون ما نظراتی داریم در این مورد که چه مقدار کار کردن بیشترین سودمندی روانی اجتماعی را نصیب ما خواهد کرد؛ و درک این موضوع چیز کمی نیست.

بیشتر بدانید:  شغل‌های سرطان‌زا را بشناسید!

سیاست گذاری سلامت با توزیع مجدد ساعات کاری؟

حمایت از بیکاران در آینده با وضعیت کاری محدود پیش رو، موضوع بحث و گفتگو سیاسی بسیاری است از جمله در مورد مبنای درآمد جهانی. با این حال، محققان معتقدند که اشتغال باید در سراسر جمعیت بالغ حفظ شود، اما هفته های کاری یا ساعات کاری در صورت  توزیع مجدد کار به این شیوه، به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

دکتر داگا کامادها، نویسنده نخستین پژوهش از دانشگاه سالفورد و پژوهشگر دوز کاری، می گوید:

در چند دهه آینده می توانیم ببینیم که هوش مصنوعی، داده های بزرگ و رباتیک، با بسیاری از کارهایی که در حال حاضر توسط انسان ها انجام می شود جایگزین می شوند.

اگر برای همه کسانی که مایل به کار تمام وقت هستند به قدر کافی کار نیست، ما مجبوریم در مورد هنجارهای فعلی، فکر دوباره ای کنیم. که میتواند شامل توزیع مجدد ساعات کاری هم باشد، بنابراین هر کس می تواند از مزایای سلامت روانی شغل داشتن بهره مند شود، حتی اگر این بدان معنا باشد که همه ما مجبور شویم در طول هفته خیلی کمتر کار کنیم.

وی گفت:

یافته های ما یک گام مهم در تفکر به این مساله است که حداقل مقدار پرداختن به کار که  افراد ممکن است در آینده به آن نیاز باشند تا کارکمی برای انجام دادن داشته باشند، چقدر است.

بیشتر بدانید:  فعالیت های اجتماعی موجب کارکرد بهتر ذهن می شوند

تفاوت جالب ساعت مناسب کاری برای زنان و مردان

این مطالعه از داده های مطالعات طولی خانوار برای بررسی  بهزیستی در ۷۱،۱۱۳ نفر بین سنین ۱۶ تا ۶۴ سالگی در بریتانیا استفاده کرده است که تغییرات ساعت کاری را طی یک دوره ۹ ساله پیگیری کردند. از مسائلی مانند اضطراب و مشکلات خواب افراد برای سنجش سلامت روان استفاده شد.

محققان همچنین دریافتند که زمانیکه به ۸ ساعت کار پرداخته می شود رضایت از زندگی در مردان که با روش خودگزارش دهی بدست آمده در حدود ۳۰ درصد افزایش می یابد، اگر چه این جهش مشابه در زنان در ۲۰ ساعت کاری گزارش شده است!

آنها خاطرنشان می کنند که تفاوت های قابل توجهی در سلامت روان و بهزیستی بین افراد دارای شغل و کسانی که کار ندارند وجود دارد و اینکه کار کردن در طول هفته بدون تاثیر مضر روی سلامت روان و بهزیستی کارگران می تواند به طور قابل توجهی کوتاهتر شود.

این تیم گزینه های سیاسی خلاقانه ای را برای حرکت به سمت آینده ای با محدودیت درکار پیشنهاد میکند، از جمله “پنج روزتعطیلی آخر هفته”، یا فقط چند ساعت در روز کار کردن یا افزایش تعطیلات سالانه از هفته به ماه، حتی داشتن دو ماه تعطیلی به ازای هر ماه کار کردن.

آنها همچنین در حال مجادله بر سر این موضوع هستند که بتوانند ساعات کاری را کاهش دهند و توزیع مجدد نمایند تا بتوانند تعادل کار و زندگی را بهبود بخشند و  بهره وری را افزایش دهد و به همین میزان انتشار CO2 را از رفت و آمد ناشی از آن کاهش دهند. با این حال، آنها اشاره می کنند که کاهش ساعت کاری باید برای همه باشد تا از افزایش نابرابری های اجتماعی-اقتصادی جلوگیری شود.

سنهو وانگ همکار نویسنده و جامعه شناس دانشگاه کمبریج، گفت:

در مدل سنتی، که در آن هر کس حدود ۴۰ ساعت در هفته کار می کند، هرگز بر این اساس که چه مقدار کار کردن برای سلامت و بهزیستی افراد مفید است، نبوده است.  تحقیقات ما نشان می دهد که مشاغل پاره وقت، همان مزایای روانشناختی شغلی را دارند که مشاغل تمام وقت ارائه می دهند.

با این حال، کیفیت کار همیشه حیاتی خواهد بود. شغل هایی که کارکنان نادیده گرفته میشوند و محترم شمرده نمی شوند یا در معرض قراردادهای ناامن یا صفر ساعت قرار میگیرند، این شغل ها هیچ منفعتی را برای بهزیستی به ارمغان نمیآورند و احتمالا در آینده نیز از میان برداشته می شوند.

دکتر برچل افزود:

اگر انگلستان درآمد حاصل از بهره وری سالانه را به جای افزایش حقوق، از  کاهش ساعات کاری بدست می آورد هفته کاری معمولی می توانست  به مدت چهار روز از ده روز در ماه باشد.

لازم به ذکر است در تمام مدل های آماری مورد استفاده در این تحقیق، خصوصیات فردی و خانوادگی که بر وضعیت اشتغال، ساعات کاری و سلامت روانی تأثیر می گذارد،  کنترل شده است؛ که شامل سن، کودکان، بیماری های درازمدت و درآمد خانوار بود.

بیشتر بدانید:  "بافتن" روشی برای حفظ سلامت مغز و کاهش فشارخون

ارجاع: کاماده، دی.، وانگ، S.، Burchell، B.، Balderson، S. U.، و Coutts، A. (2019). یک هفته کار کوتاه برای همه: برای سلامت روانی و رفاه چه مقدار از حقوق و دستمزد مورد نیاز است؟ علوم اجتماعی و پزشکی، ۱۱۲۳۵۳٫ https://doi.org/10.1016/j.socscimed.2019.06.006

این مقاله در سایت دانشگاه کمبریج و سالفورد منتشر شده است. توجه: ممکن است مقاله از نظر طول و محتوای ویرایش شده باشد. برای اطلاعات بیشتر، لطفا با منبع ذکر شده تماس بگیرید.

ترجمه: الهام مه آبادی پور – وبسایت نوروسافاری

لینک مقاله:

A shorter working week for everyone: How much paid work is needed for mental health and well-being?

لینک خبر:

One day working week is all we need to get mental health benefits of work

همچنین ببینید

اولین دوره پیشرفته پایتون در علوم اعصاب با رویکرد پردازش سیگنال مغزی

5 / 5 ( 1 امتیاز ) نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار …

۲ comments

  1. شاهرخ زعفری نوبری

    باسلام وتشکر از گردانندان خوب وزحمتکش سایت نوروسافاری ترجمه بسیار جامع وخوبی از مقاله ارایه شده ولی پیش بیتی ها معمولا بسرعت ارایه نظرات اتفاق نمی افتد برای مثال در کتاب موج سوم الوین تافلر درمورد دولتهای الکترونیک وبیکاری حاصل از دورکاری اینترنتی برای قشر عظیمی از حامعه بخصوص مشاغل حمل ونقل هشدارهای قابل توجه داده شده وامروزه بعد از چهل سال مشاهده میگردد که تاثیرچندانی نداشته است که یکی ازعوامل اجتماعی آن میتواند پیشرفت پزشکی وبالا رفتن طول عمر که خودمتضاد پایین آمدن زادوولداست وباعث توازن درجمعیت وحتی رشد جمعیت شده است بنظر استرس از بیکار شدن وبیکاری کاذب خود بیشترین صدمه را به سلامت جامعه وارد میکند .بقول معروف ترس برادر مرگ است.ضمن تشکر ازمترجم محترم وبادرود بر استاد میرصفری بدرود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *