۱۰ ویژگی که صورتتان در مورد شما آشکار می کند

5/5 - (2 امتیاز)

sd

 

نوروسافاری| چشمها ممکن است پنجره ای به روان شما باشند اما صورت، حالت و رنگ چهره، همه نوع اطلاعاتی را در مورد شما به دیگران ارائه می کند

 

۱- چه مقدار کلسترول دارید؟

بازیکنان بیسبالی که در عکسهایشان لبخند بر لب دارند، بیشتر از آنهایی که چنین نیستند، زندگی کرده اند

«ای آینه، ای آینه روی دیوار، چه کسی متناسب تر هست؟!» این سوالی است که خیلی ها از خود پرسیدند وقتی که آینه Wize Mirror به فروش گذاشته شد. این دستگاه دارای پنج دوربین جاسازی شده و یک اسکنر سه بعدی برای سنجش وضعیت پوست صورت، مقدار چربی روی صورت و حالتهای چهره می باشد. همچنین نحوه تنفس را تحلیل می کند. براساس این داده ها، آینه مذکور، فاکتورهایی از قبیل میزان کلسترول، مقدار گلوکز، کم خونی، اضافه وزن و استرس را اندازه گیری می کند. اگر شما کمی قضیه را دنبال کنید می بینید که آینه برای شما سلامت مناسبی را فراهم می سازد تا دوباره به تناسب اندام برسید. حال، آینه مذکور همچنان در مرحله آغازین است و بعنوان یک الگوی اولیه ارائه شده است. برای برآورد فوری تر طول عمر خود می توانید برخی عکسهای قدیمی تر خویش را یافته و ببینید که آیا در آن عکسها، لبخند بر لب دارید یا خیر. اخیرا تحلیلی بر تصاویر بیسبال که در سال ۱۹۵۲ گرفته شده اند نشان داد بازیگرانی که از آن زمان به بعد فوت کرده اند همانهایی هستند که در تصاویرشان لبخند به لب داشته و بطور میانگین تا سن ۸۰ سالگی عمر کرده اند در حالیکه آنهایی که لبخندی در تصاویرشان بر لب نداشته اند بطور میانگین ۷۳ سال عمر کرده اند.

 

۲-چقدر قابل اعتماد هستید؟

مردان چشم قهوه ای نسبت به دوستان چشم آبی خود، غالب تر بنظر می رسند.

به گزارش نوروسافاری به نقل از ساینس فوکوس، ما بطور معمول فرضیاتی در مورد صفات یکدیگر و براساس ظاهر صورت یکدیگر، لحاظ می کنیم. گاهی این نتیجه گیریها به سرعت انجام می شوند و نشان می دهند که می توانیم نشانه های قابل توجهی را در طی کسری از ثانیه داشته باشیم. بطور کلی، صورتهای کودک مانند (با حالتی کمتر متفکرانه، با پیشانی بلند)، بعنوان افرادی قابل اعتمادتر، رتبه بندی می شوند. سایر مفروضات مبتنی بر مشخصه های چهره که در نگاه نخست پدیدار می شوند، با خصوصیات ویژه سیمای شخص در ارتباط هستند اما واقعیت، پیچیده تر از این است. برای مثال، شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه مردانی با چشمان قهوه ای، نسبت به مردانی با چشمان آبی، غالب تر بنظر می رسند. اما وقتی که یک مرد چشم آبی لنز قهوه ای به چشم می گذارد، این امر باعث نمی شود که او قویتر بنظر برسد. این وضعیت نشان می دهد که چیزی دیگر در مورد مردان چشم قهوه ای وجود دارد که باعث می شود دیگران در موردشان احساس کنند که اینها افرادی غالب و مسلط هستند. شواهدی اخیرا بدست آمده است مبنی بر اینکه می توانیم بر نشانه های شخصیتی ارائه شده توسط ساختار چهره ثابت و ساکن، غلبه کنیم و تنها کافی است که حالتهای چهره خویش را بکشیم. روانشناسان همگی این را استتار اجتماعی می دانند و در مطالعات منتشر شده در سال ۲۰۱۴ توسط محققان دانشگاه Glasgow، این امر نشان داده شده است. یک چهره حرکت داده شده (انیمیشن) که به گونه ای حرکت داده می شود تا براساس ساختار اساسی خود، فردی غیر قابل اعتماد بنظر برسد را می توان با برنامه ریزی مناسب برای کشیدن سیمای چهره که شامل بالا آوردن لبها و گونه است، به فردی قابل اعتماد تبدیل کرد. محققان چنین توضیح می دهند که استتار اجتماعی غلبه و قابل اعتماد بودن، احتمالا در تعاملات روزمره جای دارند.

 

۳- شما در چه حالت خُلقی و مزاجی قرار دارید؟

مردمان آسیای شرقی به هنگام تفسیر سیمای فرد، خیلی بیشتر بر روی حرکات چشمها تکیه می کنند.

بیشتر بدانید:  پنجره ای به سوی مغز/مشاهده فعالیت شبکه های عصبی در حین تماشای فیلم

از زمانی که چارلز داروین برای اولین بار نمایشهای هیجانی انسانها و حیوانات را با هم مقایسه کرده است، بسیاری از متخصصان چنین استدلال کرده اند که انسانها، شش هیجان اساسی را از طریق شش وضعیت اصلی سیمای خود نشان می دهند که اینها عبارتند از: شادی، تعجب، ترس، تنفر، خشم و غم. هیچ کس در مورد این مطلب بحث نمی کند که حرکات صورت بیانگر چیزی هستند که ما احساس می کنیم اما در مورد عمومیت فرهنگی نمودهای هیجانی، بحثهایی وجود دارد. در نمایشگاه واقعیتهای چهره سال  ۲۰۱۵ در Royal Society، محققان دانشگاه Glasgow شواهد خود را عرضه داشتند مبنی بر اینکه تفسیر نمودهای هیجانی چهره، عمومیت ندارند. آنها از یک سیستم کامپیوتری سه بعدی منحصر به فرد برای ایجاد آواتارهایی دیجیتال استفاده کردند که می توانند بصورت مستقل تمامی ۴۲ عضله صورت را دستکاری کنند. محققان سپس شرکت کنندگانی غربی یا آسیای شرقی را با این آواتارها آزمایش کردند و ترکیبات تصادفی حرکات عضله صورت را نشان دادند و شرکت کنندگان بایستی می گفتند که چه موقع یکی از این شش حرکت اساسی را تشخیص می دهند. تفاوتهایی در پاسخ غربیها و افرادی از آسیای شرقی وجود داشت. برای مثال مردمانی از آسیای شرقی در گروه بندی برخی از هیجانات (بخصوص تعجب، ترس، تنفر و خشم) خیلی کمتر سازگاری داشتند و حرکات چشمها را برای تفسیر شدت هیجان، مهمتر می دانستند. محققان می گویند اگرچه برخی نمودهای اساسی صورت از قبیل ترس و تنفر در اصل بعنوان تابعی انطباقی پذیرفته می شوند آنهم زمانی که افراد در شرایطی سطح پایین تر و شبه حیوانی، تحریک شده باشند؛ اما نشانه های نمود چهره، متحول شده و تنوع پیدا کرده اند تا نقش اولیه ارتباط هیجانی را در طی تعاملات اجتماعی، به عهده بگیرند.

 

۴- شما چقدر خوب می جنگید؟

چه کسی در این مسابقه برنده خواهد شد؟ احتمالا همان کسی که چهره ای عریض تر دارد.

شکل صورت شما با جنگندگی شما در ارتباط است اگر که شما یک مرد باشید. روانشناسان در سال ۲۰۱۴ و بعد از تحلیل عکسهای بیش از ۲۰۰ نفر از ورزشکاران هنرهای رزمی شرکت کننده در مسابقات مبارزه نهایی (UFC)، به چنین کشفی دست پیدا کرده اند. مبارزان مردی که صورتهایی عریض تر و گشاده تر داشته اند، در اکثر مبارزات خود برنده شده اند حتی بعد از اینکه تاثیر سایز بدن را نیز از این امر فاکتور گرفته اند. نتایج، پهنای صورت را با پرخاشگری ربط داده اند. بنظر می رسد این مشخصه صورت نشانه‌ دلاوری در مشت زنی باشد. وقتی که محققان عکسهای مبارزان را دستکاری کردند تا صورت آنها عریض تر بنظر برسد، این امر باعث شد تا ناظران، مبارزان مذکور را مهلک تر رتبه بندی کنند. یکی دیگر از نشانه های صورت برای توانایی مبارزه، لبخند است. در میان جانوران، لبخند نشانه ای از تسلیم شدن است. براین اساس، مطالعه ای در سال ۲۰۱۳ بر روی مبارزان UFC در نشریه هیجان منتشر شد که نشان می دهد کسانی که در زمان قبل از مسابقه لبخند به لب-۷ن ۸۷نD8% ا%۸ب-۷%BلDAو=”font-size: 12pt;”>چه ګ۱ مسابB0 نٯر ثر C دست پید%۶ جانورB1دل ۲D9%7 %8رس۸ق زُ۷ای مء۲D9%1 م۵و۷ م۵Aق %Dی%۹ بند%”>چ۱زا۸ر ر%D %8ز%۸فۆ منتشۆ ۸ز%D7 84 غ۸%۶ ج%۸ق %Dی%۹ بن% زُ۷%۲ تس%هده بگیرند.

 

<str5-من۳ ج%Aس۸

<spa3این%۱ م%ۈ۶ش نشان می دهید:

اگر بر روی حرکات دهان یک نفر تمرکز کنید، در افشای حالت هیجانی او، موفقیت بیشتری خواهد داشت.

آیا فکر می کنید که از روی یک فیلم ویدیویی صامت که تصویری از واکنش صورت را نشان می دهد، بتوانید بگویید چه اتفاقی افتاده است؟ اینکه آیا یک جوک گفته شده است، یا یک داستان غم انگیز شنیده شده است، یا از فرد درون تصویر تعریف شده است و یا به او گفته شده که برای مدت ۵ دقیقه صبر کند. این دقیقا چالشی است که دنیای روانشناسان ناتینگهام را بر آن داشته تا به مطالعه ای بر روی شرکت کنندگان پرداخته و آن را در سال ۲۰۱۲ منتشر کنند. در این تحقیق آنها بیان داشته اند که شیوه تفسیر نمودهای چهره افراد توسط یکدیگر ساده تر از نام بردن هیجانی است که در تصویر مشاهده می شود. دقت شرکت کنندگان در حدس حالت هیجانی، حدود ۶۰ درصد بوده است که زیاد نیست اما اگر آنها تنها یک بار شانس حدس زدن داشته باشند، این مقدار به ۲۵% کاهش می یابد. دقت تشخیص در مورد وضعیتی که به فرد گفته شده است منتظر بماند، بالا و بطور میانگین در حد ۹۰% بوده است. در کل، شرکت کنندگانی که بر ناحیه دهان فرد مقابل (در تصویر) تمرکز بیشتری داشته اند، حدسیاتی با دقت بالاتر را ارائه کرده اند. محققان می گویند تنها با چند ثانیه مشاهده واکنش یک فرد، بنظر می رسد که می توانیم با دقت بالایی حدس بزنیم که برای آن فرد چه اتفاقی افتاده است.

بیشتر بدانید:  تشخیص اوتیسم در دختران دشوارتر است

 

۶-آیا شما هنرمند هستید یا دانشمند؟

هنرمندان و روانشناسان، اغلب با گونه سمت چپ خود، این را نشان می دهند.

بسیاری از ما، یک طرف از صورت خود را ترجیح می دهیم و در بیشتر عکسها، این طرف از صورت خود را رو به دوربین می گیریم. با این حال تحلیل هزاران تصویر آکادمیک بیانگر آن است که چیزی بیش از خودبینی وجود دارد. مهندسان، ریاضیدانان و شیمیدانان اغلب اوقات با گونه راست خود ژست می گیرند در حالیکه هنرمندان و روانشناسان بیشتر با گونه چپ خود ژست می گیرند. همچنین تفاوتهایی به لحاظ جنسیتی در این رابطه وجود دارد بطوری که زنان تحصیل کرده آکادمیک بیشتر خود را از طریق گونه چپ خویش نشان می دهند. تحقیقی به رهبری Owen Churches در دانشگاه استرالیای جنوبی، نشان می دهد که این یافته ها با کارهای قبلی سازگاری دارد و گویای آن است که افرادی با بروز بیشتر حالتهای هیجانی خود، تمایل دارند که بیشتر با گونه سمت چپ خود ژست بگیرند و از نظر مردم، افرادی که با گونه راست خود ژست می گیرند، بیشتر دانشمند هستند. اساتید دانشگاهی بیان داشته اند که ما خودمان را به دانشجویان و همکارانمان در قالب تصاویری نیمرخ عرضه می کنیم و شیوه انجام این کار، مطالبی را در مورد تفکر ما نسبت به خودمان، آشکار می سازد.

 

۷-چه سبکی از زندگی را دنبال می کنید

چهره برخی افراد در مقایسه با دیگران نشان می دهد که آنها بیشتر زندگی کرده اند.

در سال ۲۰۱۵، محققان آکادمی علوم چین گزارش کرده اند که از تصویر برداری کامپیوتری برای ایجاد مدلهای سه بعدی صورت بیش از ۳۰۰ نفر در سنین ۷۷-۱۷ سال، استفاده کرده و از این مدلها برای یافتن روابط میان مشخصات خاص صورت و سن، استفاده کرده اند. برای مثال، افراد مسن تر، از بینی های پهن تر و چشمانی شیب دارتر برخوردارند. بر اساس نشانه ها، برخی افراد از صورتهایی برخوردارند که نسبت به سن ایشان جوانتر است بطوری که دو نفر هم سن ممکن است بطور میانگین تفاوتی شش ساله را در چهره خویش نشان دهند. سن چهره، بشدت با نشانگرهای عینی سلامت از قبیل میزان کلسترول، و بیش از سن تقویمی، در ارتباط است و این نشان دهنده سبک زندگی است که در چهره فرد نقش بسته است.

 

pediatric_pain_recognition(

۸- چه مقدار درد دارید؟

در تصویر سمت چپ، کودک از دردی مستمر رنج می برد و در تصویر سمت راست، او از یک درد لحظه ای رنج می برد. تفاوت در بازنمایی درد در چهره این کودک به وضوح قابل رؤیت است.

اغلب، برای مردم دشوار است که درد خویش را توصیف کنند بخصوص برای کودکان. محققان دانشگاه کالیفرنیا اخیرا اعلام کرده اند که الگوریتمی کامپیوتری را طراحی کرده اند که می تواند تصاویر ویدیویی تغییر بازنمایی های صورت کودکان را رمزگشایی کرده و تعیین کند که آنها در چه سطحی از درد قرار دارند. الگوریتم مذکور بر روی کودکان سنین ۵ تا ۱۸ سالی که تحت عمل جراحی آپاندیس قرار گرفته بودند، تست شده و برآوردهای این الگوریتم به خوبی با میزان درد گزارش شده توسط خود این کودکان انطباق داشته است و حتی در واقع بهتر از مقادیر گزارش شده توسط پرستاران بوده است. مزیت این الگوریتم آن است که می تواند بصورت مستمر درد یک بیمار را بسنجد. ارزیابیهای زمانبندی شده و گاه به گاه ممکن است زمانهایی را که بیمار بیشترین درد را دارد، از دست بدهند. در ضمن برنامه کامپیوتری انحرافی نسبت به سن بیمار، جنسیت و یا قومیت آن نداشته و فرقی از این بابت قائل نمی شود و می توان از آن برای کودکانی استفاده کرد که سن خیلی کمی دارند و نمی توانند بیان کنند که چه مقدار درد دارند.

بیشتر بدانید:  عوارض و نشانه های کمبود هورمون سروتونین در بدن

 

hyperpolitician

۹-تمایلات جنسی شما

در حالیکه شرکت کنندگان نتوانستند بین وابستگیهای سیاستمداران تمایزی ایجاد کنند اما از پنداشت خود برای تمایز نماینده متمایل به حزب کارگر (چپ) و یا محافظه کار (راست)، استفاده کردند.

چهره شما مطالب زیادی می گوید اما نه در مورد تمایلات سیاسی شما. محققان این را در سال ۲۰۱۱ تست کرده اند یعنی زمانی که از ۱۹ نفر خواستند تا به صورت ۹۰ مرد عضو مجلس بریتانیا که با آنها آشنایی نداشته اند نگاه کرده و بگویند که آیا آنها از حزب کارگرند یا محافظه کار (آنهم با استفاده از مقیاس رتبه بندی که نشان می دهد تا چه حد به حدسیات خود اطمینان دارند). نتایج نشان داد که این شرکت کنندگان از روی صورت این افراد، نتوانستند در مورد وابستگی سیاسی آنها قضاوت کنند. ریش و عینک از نشانه ها حذف شده بودند. گرایش جنسی هم یک موضوع دیگر است. تحقیقات سال ۲۰۰۸ توسط دانشگاه Tufts نشان داد که نگاهی به مدت ۵۰ هزارم ثانیه به چهره ۹۰ مرد، برای دانشجویان دوره لیسانس کافی بوده تا در مورد گرایشات جنسی این مردان (گرایش به جنس مخالف و یا هم جنس باز)، با دقتی ۵۷ درصدی حدس بزنند که این شانسی نیست. درک سریع و دقیق گرایش جنسی مردان می تواند نشانه ای دیگر از مکانیسم سریع و مؤثر تشخیص مشخصه های دیگران باشد.

 

۱۰- چه می خورید:

خوردن زیاد هویج می تواند رنگ پوست شما را به زرد تبدیل کند.

اگر پوست کسی به رنگ پرتقالی تمایل داشته باشد می توان فرض کرد که او مدت زیادی را زیر تابش نور خورشید بوده است. در واقع رژیم غذایی فرد بخصوص مصرف سبزیجاتی مانند هویج که غنی از کاروتنوئید است، می تواند به همین شکل بر رنگ پوست آنها تاثیر گذاشته و آن را به رنگی متمایل به زرد تبدیل کند. در سال ۲۰۱۴، روانشناسان دانشگاه Leeds و دانشگاه St Andrews نشان دادند که صورتهایی با رنگ زردتر (از طریق رژیم غذایی)، از سوی ناظران جذاب تر از صورتهایی در نظر گرفته شده است که به واسطه‌ قرار گرفتن در معرض آفتاب به همان میزان برنزه شده اند. بنظر می رسد جذاب تر شدن زردی صورت به واسطه رژیم غذایی بدان سبب باشد که این نشانه ای از سلامت فرد است.

ترجمه: ندا میهمی – وبسایت نوروسافاری

به کانال تلگرام دانش مغز و علوم اعصاب “نوروسافاری” ملحق شوید:

   https://telegram.me/joinchat/CihxzDwTa19DOIUZRYLVjw

لینک مقالات پژوهشی مرتبط:

A smart mirror to promote a healthy lifestyle
A winning smile? Smile intensity, physical dominance, and fighter performance. – PubMed – NCBI
How academics face the world: a study of 5829 homepage pictures. – PubMed – NCBI
What does the appendix do? A lot more than we thought… | Science Focus
Labour or Conservative? It’s all in the eye of the beholder
There’s Something Queer about That Face – Scientific American Blog Network
The Science of Gaydar – New Research on Everything From Voice Pitch to Hair Whorl — New York Magazine
Accuracy and awareness in the perception and categorization of male sexual orientation.
How Unconscious Mechanisms Affect Thought – Scientific American
Face facts | Royal Society Summer Science Exhibition 2015

 

لینک خبر اصلی در وبسایت ساینس فوکوس:

۱۰ fascinating things your face says about you

همچنین ببینید

دوره آموزشی نورومارکتینگ|بازاریابی عصبی (دوره دوم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز (نوروسافاری) بر اساس تجربه چند ساله خود در تحقیق، …

۲ comments

  1. مطالب تون خیلی خوب هستن. مخصوصا این پست خیلی برام مفید بود!
    خسته نباشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.