دوشنبه , بهمن ۳۰ ۱۳۹۶
Home / آخرین اخبار / اتیسم چگونه مغز را تغییر می دهد؟

اتیسم چگونه مغز را تغییر می دهد؟

محققان از اسکنهای MRI برای مطالعه مغز بزرگسالان مبتلا به اتیسم استفاده نموده و دریافتند که تفاوتهای ویژه ای در نقاط کلیدی ماده سفید مغز این اشخاص، که درگیر با گفتار و تشخیص چهره می باشند، وجود دارد. نواحی قرمز رنگ در مناطق درخشان اسکنهای فوق اختلافات یافته شده را نشان می دهد.
محققان از اسکنهای MRI برای مطالعه مغز بزرگسالان مبتلا به اتیسم استفاده نموده و دریافتند که تفاوتهای ویژه ای در نقاط کلیدی ماده سفید مغز این اشخاص، که درگیر با گفتار و تشخیص چهره می باشند، وجود دارد. نواحی قرمز رنگ در مناطق درخشان اسکنهای فوق اختلافات یافته شده را نشان می دهد.

 

نوروسافاری| تصاویر اسکن مغزی مبتلایان به اتیسم تغییرات ظریفی را در مناطقی از مغز که دخیل در گفتار و شناسایی چهره می باشند، آشکار ساخت.

·         دانشمندان از مغز ۶۱ مرد مبتلا به اتیسم تصویر برداری کردند.

·         آنها ماده سفید مغز در این تصاویر را با مغز افراد سالم مقایسه نمودند.

·         در بخش لوب پیشانی مغز کسانی که از اختلال اتیسم رنج می بردند تفاوتهایی وجود داشت.

·         دسته-مسیرهای عصبی مختص گفتار و پردازش تشخیص چهره آسیب دیده بودند.

به گزارش نوروسافاری به نقل از دیلی میل مردان مبتلا به اتیسم دارای تفاوتهای بسیار جزئی در ارتباطات درون مغز خود می باشند و این یافته می تواند به قضاوت در خصوص چرائی رفتار مبتلایان به این اختلال و علائمی که از خود بروز می دهند، کمک نماید.

دانشمندان با استفاده از تکنیکهای اسکن مغزی، ماده سفید مغز مردان بزرگسالی را که از اختلال طیف اتیسم (ASD) رنج میکشند مورد آزمایش قرار دادند.  وضعیتی که از هر صد نفر حدود یک نفر را تحت تاثیر قرار داده است.

آنان متوجه شدند در افراد مبتلا به اتیسم دسته ای از عصبها در ناحیه ای از مغز که لوب پیشانی نامیده می شود و مسئول مهارتهای تعاملات اجتماعی است، متفاوت از اشخاص سالم هستند.

محققان به ویژه متوجه شدند که در افراد مبتلا، ارتباط  بین سلولهای عصبی در ناحیه ای از سمت چپ مغز، که دسته آرکوئیت نامیده شده و مسئول گفتار می باشند، نسبت به افراد سالم دچار تغییر شده اند. این تفاوتها خصوصاَ در مبتلایانی که در طی دوره بیماری خود  “ﭘﮋواک ﮔﻮﯾﯽ ﺑﺎ ﺗﺎﺧﯿﺮ” را  تجربه نموده بودند، بطور  شدیدتری نمود داشت (موردی که مبتلایان غالباً کلمات یا جملات را طوطی وار تکرار می کنند).

دکتر ماکو کاتانی ، عصب شناسی در کالج کینگ لندن، اذعان می دارد؛ این یافته بینشهای جدیدی را در علل بروز این وضعیت و اینکه چگونه مشخصه مذکور در طی دوران بلوغ کودکان توسعه می یابد، فراهم مینماید.

او گفت: “ماده سفید مغز بینشهای کلیدی را برای ما فراهم میکند و اجازه می دهد تصویر دقیقی از چگونگی رشد بخشهای محتلف مغز در طی دوره های بحرانی کودکی فرد را به تصویر بکشیم”.  

“ما تفاوتهای بسیار ظریفی در مغز مردانی که در ابتدای دوره جوانی مشکلات بسیار جدی در زمینه های ارتباطی و تعاملات اجتماعی داشتند یافتیم.

حتی اگر این افراد بیاموزند که چگونه در طول دوره بزرگسالی خود بر این مشکلات فائق آیند، به نظر می رسد باز هم این تفاوتها باقی می مانند.

دانشمندان برای مقایسه شبکه های ماده سفید در ۶۱ مرد مبتلا به اختلال اتیسم و ۶۱ مرد سالم از نوعی از فن آوردی MRI (تصویرسازی تشدید مغناطیسی) که تصویرگیری تنسور منتشر یا به اختصار  DTI نامیده می شود، استفاده نمودند.

ماده سفید در کمک به برقراری اتصال بخشهای مختلف مغز با یکدیگر نقشی حیاتی ایفا کرده و به این بخشها اجازه می دهد با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. این اسکن ها همچنین آشکار ساختند که افراد با طیف اختلال اتیسم، رشد کمتری را در ماده سفید مغز، در بخشهایی از مغز که دسته چنگکی سمت چپ (the left uncinated bundle) نامیده می شود، داشتند. این بخش نقش چشمگیری را در تشخیص چهره و پردازش حسی ایفا می کند.

متخصصین دریافتند که اشخاص با این نوع از رشد نیافتگی، از مشکلات “تعبیر حالات چهره اشخاص” در دوران کودکی رنج می برده اند.

دکتر مارکو کاتانی اذعان داشت، به هر طریق تحقیقات بیشتر بر روی زنان و بچه های با طیف اتیسم می تواند بینش بیشتری را در تشخیص اینکه چگونه تغییرات در مغز توسعه می یابد، آشکار سازد.

 

بیشتر بخوانید:  مصرف تفریحی حشیش هم مضر است.

“در حال حاضر مشخص نیست که آیا این تغییرات نتایجی از مشکلات تجربه شده مردان و به عنوان نتیجه ای از اتیسم در طی دوران بزرگسالی شان بوده و یا آنها علت ریشه ای مشکلات می باشد.”

 

لیکن دکتر کاتانی گفت که این تحقیقات در نهایت می تواند به روشهای جدیدی از تشخیص و مداوای مبتلایان به طیف اتیسم منتهی شود.

 

تحقیقات ممکن است در درک بهتر اینکه که چرا علائم اتیسم می تواند تا سنین بزرگسالی ادامه یابند، به دانشمندان کمک کند. این وضعیت می تواند در درک چگونگی رفتارهای اجتماعی افراد موثر واقع گردد. در فیلم مرد بارانی دیدیم که داستین هافمن ( شخص سمت راست تصویر با تام کروز در بخشی از فیلم) کاراکتری از یک شخص مبتلا به طیف اتیسم و تقلای او برای ارتباط با دیگران را به نمایش می گذارد.
تحقیقات ممکن است در درک بهتر اینکه که چرا علائم اتیسم می تواند تا سنین بزرگسالی ادامه یابند، به دانشمندان کمک کند. این وضعیت می تواند در درک چگونگی رفتارهای اجتماعی افراد موثر واقع گردد. در فیلم مرد بارانی دیدیم که داستین هافمن ( شخص سمت راست تصویر با تام کروز در بخشی از فیلم) کاراکتری از یک شخص مبتلا به طیف اتیسم و تقلای او برای ارتباط با دیگران را به نمایش می گذارد.

 

ایشان اضافه نمودند؛ شایان ذکر است که در حال حاضر اختلافات مغزی تنها با تکنیک های تحقیقاتی ویژه ای که در اختیار داریم قابل مشاهده می باشد. این تفاوتها بسیار ظریف بوده و به طور بالقوه برگشت پذیر هستند.

“با قدردانی از اینگونه مطالعات تصویربرداری، ممکن است روزی فرا رسد که با استفاده از روشهایی، تحریک “برقراری مجدد این ارتباطات معیوب مغزی” و یا “پیش بینی چگونگی پاسخ به درمان” در افراد طیف اتیسم، ممکن باشد.

“از آنجا که مطالعات انجام شده ما زنان و بچه ها را شامل نشده است، بنابراین احتمال آن می رود تخقیقی مبنی بر اینکه آیا در این گروه ها نیز اختلافات مشابهی وجود دارد یا نه، جالب توجه خواهد بود.

به عنوان مثال، تحقیقات نشان داده اند که وقتی بحث از اتیسم پیش می آید، زنان بیش از مردان بهبودپذیر به نظر می رسند. بنابراین درک این مسئله مهم خواهد بود که آیا این مساله به صورت بیولوژیکی در تکامل مغز زنان قابل توضیح هست؟

 

اختلال طیف اتیسم چیست؟
اختلال طیف اتیسم (ASD) محدوده وسیعی از علائم را ایجاد می نماید، که این نشانه ها عموماً در دو گروه اصلی قرار می گیرد.

گروه اول، مشکلاتی مبتنی بر تعاملات و ارتباطات اجتماعی است.

این دسته مشکلاتی از قبیل دشواری درک و آگاهی از عواطف و احساسات سایر افراد و یا مشکلات شروع و مشارکت در گفتگو با دیگران را شامل می شود.

الگوهای فکری، علائم  کلیدی دیگری از این اختلال می باشند. یعنی الگوهای محدود و تکراری فکری و یا حرکات فیزیکی از قبیل دست زدن، چرخاندن اجسام و یا احساس ناراحتی از هرگونه تغییر در روال عادی و روزانه.

تخمین زده میشود که در انگلستان از هر ۱۰۰ نفر یک نفر به این اختلال دچار می باشند. پسران بیش از دختران در این طیف شناسایی شده اند.

هیچگونه درمانی برای این اختلال وجود ندارد. اما گستره ای از طرح های پشتیبان آموزشی و رفتاری میتواند به افراد مبتلا به اوتیسم کمک نماید.

متوقف کردن رشد سلول های خاصی در طول بارداری می تواند از بروز اختلال اوتیسم پیشگیری نماید.
 

۳۰ACD1BB00000578-3422662-In_a_major_breakthrough_into_the_treatment_of_autism_stock_image-m-21_1454071445166

محققان بر این باورند که موفق به یافتن سلولهایی شده اند که نقش بسیار مهمی در توسعه اتیسم در مغز نوزادان به عهده دارند.

دانشمندان با متوقف کردن سلول هایی که ماده ای شیمیایی به نام IL-17A در موش باردار تولید میکنند ، قادر به بازگرداندن ساختار طبیعی در مغز بچه موشها شدند.

این کشف نه تنها به سمتی می رود که تاکیدی باشد  بر این که برخی عفونتهای ویروسی دوران بارداری میتوانند نقش قابل توجهی را در چگونگی توسعه اتیسم بازی کنند، بلکه ما را یک قدم جلوتر به معالجه و یا حتی درمان مبتلایان رهنمون می سازد.

مطالعات اخیر بر روی لنفوسیتهای T متمرکز شدند، این سلولها، مسئول ایمنی بوده و بواسطه تولید “یک ارتش سلولی” به عفونتها واکنش نشان داده و به میکروبهای مهاجم حمله میکنند.

سلولهای Th17 که زیر مجموعه ای از سلول های T می باشند، ترکیبات بنام اینترلوکین ۱۷ (IL-17) آزاد می کنند- پروتئینی راهنما که چگونگی واکنش بدن و دفع عفونتها را تسریع می بخشد.

 

بیشتر بخوانید:  ساخت نسل آینده الکترودها: پایش مغز با کاشتهای الکترونیکی-سیلیکونی قابل انعطاف و تجزیه پذیر

۳۰ACD1C300000578-3421329-The_study_centres_on_T_lymphocytes_immune_cells_that_react_to_in-a-45_1454005796014

 

با این حال، زمانی که سطوح این پروتئین بیش از حد بالا بوده و یا هدف خاموش (off-target) باشد، می توانند به بیماری های “خود ایمنی” از قبیل آسم و بیماری های التهابی روده منجر شود.

محققان متوجه این نکته شدند که فعال شدن سلولهای Th17 و تولید IL-17a نقش مهمی را در ایجاد اختلالات رفتاری در جنین بازی می کند.

با این همه، با توقف عملکرد سلولهای Th17، ساختار و عملکرد طبیعی مغز نوزادان مورد مطالعه به صورت کامل بازسازی شد.

ترجمه و تلخیص: ندا میهمی “کارشناس ارشد روانشناسی بالینی “

 

لینک گزارشات پژوهشی مرتبط در ژورنالهای Science و Brain:

Frontal networks in adults with autism spectrum disorder | Brain
The maternal interleukin-17a pathway in mice promotes autism-like phenotypes in offspring | Science

 

لینک گزارشهای خبری:

Scans of autistic brains reveal differences involved in language and facial recognition | Daily Mail Online
Autism spectrum disorder – NHS Choices

Check Also

بررسی جدید: ارتباطی میان سونوگرافی دوران بارداری و اوتیسم وجود ندارد

نوروسافاری | پژوهشگران آمریکایی در بررسی اخیر خود اعلام کردند سونوگرافی دوران بارداری ارتباطی با …

۴ comments

  1. ضمن عرض سلام: خواستم از مطالب مفیدی که در وبسایت ارائه میکنید و نیز زحمات ارزشمند تیم محترم نوروسافاری در تهیه و ترجمه این مطالب تشکر کنم. مطلب فوق در زمینه اوتیسم بسیار مفید و قابل توجه بود. با توجه به افزایش مبتلایان به این اختلال طی سالهای اخیر و خصوصاً در کشور عزیزمان ایران، پیشنهاد میکنم در صورت امکان مطالب بیشتری در این باب ارائه بفرمائید. به حتم بسیار مورد استفاده خواهد بود.
    با تشکر فراوان

    • دکتر میر شهرام صفری/Dr. Mir-Shahram Safari

      با سپاس از لطف و محبت شما، سرکار خانم میهمی از محققین و درمانگران اوتیسم هستند و به طور اختصاصی آخرین تحقیقات در این زمینه را به ترجمه و تلخیص نموده و به اطلاع شما خواهیم رساند.

  2. سلام وخسته نباشی .مطالب بسیارر مفید هستند .لطف کنید امکان چاپ را میسر فرمایید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *