پنج شنبه , آذر ۲۳ ۱۳۹۶
Home / داروشناسی اعصاب و روان / امیدهای تازه برای درمان بیماران مبتلا به اوتیسم

امیدهای تازه برای درمان بیماران مبتلا به اوتیسم

4ps3p33w-1414990480

 

نوروسافاری|  تحقیقات جدید دانشمندان در زمینه ی استفاده از روش تحریک مغناصیسی نورونهای مغز repetitive transcarnial magnetic stimulation (rTMS) در درمان علائم بیماران مبتلا به اوتیسم با نتایج امیدوار کننده ای همراه بوده است.

به گزارش نوروسافاری به نقل از کانورسیشن، بر اساس داده های آماری مرکز کنترل بیماری های آمریکا، از هر ۶۸ کودک یک کودک مبتلا به یکی از بیماری های طیف اختلالات اوتیسم (ASD) می باشد. لذا در حال حاضر (ASD) تبدیل به یکی از چالش های عمده در حوزه ی سلامتی شده است.

داروهایی که تاکنون جهت درمان بیماران ASD مورد استفاده قرار گرفته اند اثربخشی کمتری بر علائم و مشکلات اصلی این بیماران – مانند مشکلات آن ها در ارتباطات اجتماعی– داشته و بیشتر در ارتباط با علائم کمتر شایع آنها مانند رفتارهای تهاجمی موثر بوده اند. لذا برخلاف بیماری های دیگر حوزه ی روان شناختی مانند افسردگی، اضطراب و اختلالات بیش فعالی، دارو درمانی کمک کمتری جهت بهبود علائم این بیماران کرده است.

 

rTMS فرایندی است که طی آن پالس های قوی مغناطیسی جهت افزایش و یا کاهش فعالیت نورون های مناطق مختلف مغز به آن ها ارسال می شود. این پالس ها از طریق یک سیم پیچ که بر روی سر بیمار قرار می گیرد به ناحیه ی مورد نظر در مغز بیمار هدایت می گردند. در حال حاظر این روش در درمان بیماران مبتلا به افسردگی که دارودرمانی در آنها مفید واقع نشده و هم چنین در بهبود گفتار در بیماران سکته ی مغزی و پارکینسون مورد استفاده قرار می گیرد.

بیشتر بخوانید:  چه چیزهایی در یک نخ سیگار هست؟!

 

https://www.youtube.com/watch?v=YXyipFUZTAQ

 

با علم به اینکه هر قسمت از مغز مسئول چه فعالیت و عملکردی می باشد، در حال حاضر گروه های تحقیقاتی مختلفی مشغول تحقیقات بر روی استفاده از روش rTMS در درمان علائم بیماران ASD می باشند. نتایج اولیه این تحقیقات حاکی از موثر بودن این درمان در جهت بهبود اختلالات عملکردی مغز بیماران ASD و کاهش مشکلات مربوط به ارتباطات اجتماعی در این بیماران است.

با این وجود به گفته ی محققین این امر، با توجه به اینکه این تحقیقات هنوز در مراحل اولیه خود به سر می برد هنوز زود است که بتوان این روش را به عنوان یک روش درمانی جهت بیماران ASD اعلام نمود.

 

ترجمه و تلخیص: دکتر زهرا سلطانی

منبع:

Here’s a brainwave – magnetic pulses could treat autism

Check Also

اکسیژن خالص موجب ترمیم آسیب مغزی می شود/”حتی سالها بعد از ضربه مغزی”

نوروسافاری | پژوهشگران دریافته اند که درمان بیماران با نشگانگان پس از آسیب مغزی با …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *