چهارشنبه , دی ۲۷ ۱۳۹۶
Home / آخرین اخبار / بهبود حرکت در فلج نخاعی با تحریک قشر مغز/اولین موفقیت در انسان

بهبود حرکت در فلج نخاعی با تحریک قشر مغز/اولین موفقیت در انسان

 نوروسافاری | طناب نخاعی بسیاردر برابر آسیبها حساس است ولی در صورت  آسیب دیدگی، بر خلاف سایر اعضای بدن توانایی ترمیم خود را ندارد. آسیب دیدگی در این ناحیه به دلیل صدمات ناشی از ضربات جسمی، از دست دادن خونرسانی طبیعی، فشار فیزیکی تومورها و یا عفونت رخ می دهد. هدف اصلی راهکارهای توانبخشی در اشخاصی که دارای آسیب نخاعی هستند، تقویت انتقال اطلاعات در شبکه های عصبی سالم باقی مانده است. اگرچه روشهای تعدیل عصبی به عنوان یکی از این راهکارها،  توانایی هدف قرار دادن نواحی متنوعی از سیستم عصبی مرکزی برای برگرداندن مهارت های حرکتی، پس از آسیب دیدگی را داراست نقش نواحی مورد هدف در قشر مغز به درستی مورد مطالعه قرار نگرفته است.

به گزارش نوروسافاری به نقل از وبسایت داشگاه میامی، اکنون پژوهشگران دانشگاه میامی در آزمایشی بر روی بیماران با ضایعه نخاعی روش تحریک غیر تهاجمی مغز را برای افزایش مهارت حرکات دست در افراد دارای ضایعه نخاعی به کار گرفته اند. این تیم تحقیقاتی در بیانیه ای اعلام نموده اند که این آزمایش شواهد جدیدی ارایه می دهد که نشان می دهد که مناطقی در قشر لوب پیشانی مغز می توانند یک ناحیه هدف جدید درمانی برای بهبود عملکرد حرکتی در افرادی باشند که توسط آسیب نخاعی فلج شده اند. نتایج این تحقیق در مجله علمی Brain  منتشر شده است.

تحقیقات قبلی نشان داده اند که در اختلالات حرکتی، روشهای تعدیل عصبی اثرشان را بر روی ساختار مغز، اعصاب جمجمه ای، نخاع و اعصاب محیطی از طریق تعامل ورودی الکتریکی یا شیمیایی با مدارهای عصبی ویژه ای اعمال می کنند. معمولا تحریک الکتریکی اپیدورال نخاعی برای کم کردن اختلالات مختلف سیستم حرکتی در بیماران مبتلا به آسیب نخاعی استفاده می شود. فرض بر این است که تحریک عصبی ممکن است منجر به ایجاد مسیرهای عصبی جدید شود یا مسیرهای موجود بین مغز و اندام را دوباره بیدار کند.

روش کار

مطالعه حاضر اولین شواهدی را ارائه می دهد که تحریک قشرمغزی می تواند یک ناحیه هدف درمانی جدید برای بهبود عملکرد حرکتی پس از آسیب نخاعی باشد. در این تحقیق روش غیرتهاجمی تحریک مغناطیسی ((TMS بر روی قشر حرکتی اولیه استفاده شده است. این منطقه یکی از مناطق اصلی مغز است که در فعالیت های حرکتی نقش دارد، و نورون های حرکتی قشری-نخاعی اینجا قرار دارند. تحریک مغناطیسی  ((TMS در فواصل زمانی  ۴٫۳ میلی ثانیه ، پروتکل موج I غیرمستقیم با تاخیر، موجب تقلید ریتم موجهای نزولی I در نورونهای حرکتی قشری نخاعی می شود. همچنین فاصله زمانی  ۳٫۵ میلی ثانیه؛ به عنوان پروتکل کنترل نیز در بین امواج I در روزهای جداگانه با یک روش تصادفی استفاده شد. این گروه پژوهشی توضیح می دهد که (I)-wave  تاخیری به نظر می رسد از ورودی های بین سیناپسی   قشر مغز بوجود آمده و نقش مهمی در بسیج نورون های حرکتی نخاعی پس از آسیب نخاعی داشته باشند.

نتایج این تحقیق نشان می دهد که تحریک پذیری فیبرهای عصبی قشری-نخاعی عضلات داخلی انگشت در افراد با عارضه نخاعی  و افراد سالم پس از (I)-wave  تاخیری و نه در پروتکل کنترل، ۳۰ تا ۶۰ دقیقه پس از تحریک افزایش یافته است. یافته ها نشان می دهد که افراد مبتلا به آسیب نخاعی قادر به اعمال نیروی بیشتر و فعالیت الکترومیوگرافی با عضلات انگشت  پس از تحریک هستند  که این امر نشان دهنده افزایش توانایی در گرفتن اشیاء کوچک با دستان آنهاست.

این آزمایشگاه بیان می کند که این آزمایش دقیق اطلاعات مهمی را در توسعه استراتژیهای بهبود عملکرد پس از آسیب نخاعی فراهم می کند. همچنین آنها اضافه می کنند که شواهد بیشتری را ارائه می دهند که بر خلاف باورهای گذشته، پتانسیل انعطاف پذیری عملکردی مثبت سالها پس از آسیب نخاعی در سیستم حسی-حرکتی همچنان باقی می ماند. فرضیه دیگر این است که یک رژیم دارویی به همراه هدف قرار دادن درازمدت نورونهای قشری را می توان برای ایجاد و حفظ مدارهای عصبی جدید برای بهبود عملکرد حرکتی توسعه داد.

این تیم بر این باور است که مطالعه آنها یک  روش جدید تحریک  دراز مدت قشر مغز را برای بالا بردن مهارت های حرکتی در دست انسان های  با آسیب نخاعی فراهم می کند. آنها اضافه می کنند که یافته های آنها سهم مهمی در تحقق یک کلاس جدید و  قدرتمند از روش های توانبخشی دارد که می تواند انعطاف پذیری  سودمندی را به مکان های حیاتی در سیستم عصبی  مورد هدف اعمال کند. این محققان بر این باورند که نتایج به دست آمده بر ضرورت توسعه درمان های توانبخشی جدید مبتنی بر رویکردهای مکانیسمی برای بهبود عملکرد حرکتی در افراد فلج دچار آسیب نخاعی تاکید می کند. در خاتمه آنها اشاره کردند که در حال بررسی آثار این مداخله با کاربرد در روزهای متوالی و همچنین روی افراد با فلج عضلانی شدیدتر هستند.

ترجمه: محمد هویدی اردستانی – وبسایت نوروسافاری

لینک مقاله:

A novel cortical target to enhance hand motor output in humans with spinal cord injury

لینک خبر:

Dr. Monica Perez’s Team Shows First Evidence of Using Cortical Targets to Improve Motor Function

بیشتر بخوانید:  چرا مغز نوجوانان آسیب پذیرتر است؟

Check Also

پسرزایی می تواند مغز مادر را تغییر دهد/حفاظت مغز مادر توسط ژن جنین پسر؟!

نوروسافاری | تحقیقی نشان می دهد که ژن مذکر احتمالا در دوران بارداری یک جنین …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *