پنج شنبه , آذر ۲۳ ۱۳۹۶
Home / آناتومی اعصاب / مدلی برای الگوی ارتباطات نورونی در شبکیه چشم برای تشخیص جهت حرکت

مدلی برای الگوی ارتباطات نورونی در شبکیه چشم برای تشخیص جهت حرکت

10178036_249126478606229_8371791517549326316_n

مدلی برای الگوی ارتباطات نورونی در شبکیه چشم برای تشخیص جهت حرکت

گروهی با طراحی بازی‌ کامپیوتری ویژه ای به نام EyeWire موفق به درک نحوه ارتباطات عملی نورونها در شبکیه چشم در تشخیص جهت حرکت شده‌اند.

این گروه از ۱۲۰۰۰۰ دانشمند در ۱۴۰ کشور جهان، جهت انجام این بازی دعوت کرده و نقشه ارتباطی‌ و کد رنگ نورونهای شبکیه آنها را که توسط نرم‌افزار بازی به طور اتوماتیک تولید می شود، با هم مقایسه کرده اند.

مدتهاست که می‌دانیم نورون‌های شبکیه قدرت تشخیص جهت و سرعت حرکت را دارند ولی‌ مکانیسم دقیق آن ناشناخته بود.

این تحقیق نشان می دهد احتمالا وجود نوعی ارتباطات مکانی-‌زمانی‌ ظریف بین نورونهای شبکیه، تشخیص جهت حرکتی بسیار اختصاصی را برای نورونی خاص در شبکیه میسر می‌سازد.

۲ نوع نورون ۲ قطبی آهسته و سریع، منجر به فعال شدن یک نورون آماکرین starburst شده، جهت حرکت توسط نورونهای‌ آماکرین starburst تشخیص داده شده و این اطلاعات از طریق نورونهای‌ گانگلیونی به مغز ارسال می‌‌شود.

این نوع نورون‌های آماکرینT، دندریتهای پر شاخ و برگ خود را به صورت وسیعی در سطح شبکیه گسترده اند و محرکهای بصری ای که جهت حرکت آنها از مرکز این نورونها به سمت نوک دندریتها باشند منجر به تحریک این نورونها خواهند شد؛ نورون دو قطبی که نزدیک به بدنه نورون آماکرین است به آهستگی فعال شده ولی‌ نورون دو قطبی که دورتر است سریع فعال می شود، به علت وجود این تاخیر زمانی،‌ فقط محرک بصری که از مرکز به سمت محیط نورون آماکرین حرکت کند، می تواند به طور همزمان این ۲ نوع نورون ۲ قطبی را فعال کرده و منجر به ایجاد پیام خروجی در نورون آماکرین شود.

لازم به ذکر است که این نقشه فقط شامل بخش کوچکی از نورونهای‌ شبکیه بوده و احتمال دخالت مدارهای نورونی دیگر هم در فرآیند تشخیص جهت حرکت وجود دارد.

تصویر، یک نورون آماکرین را نشان داده و شکل ۱ همین مقاله است. این تحقیق این در ژورنال نچر گزارش شده است:

 

بیشتر بخوانید:  راهی جالب برای کنار آمدن با خاطرات بد

Space–time wiring specificity supports direction selectivity in the retina

Check Also

اکسیژن خالص موجب ترمیم آسیب مغزی می شود/”حتی سالها بعد از ضربه مغزی”

نوروسافاری | پژوهشگران دریافته اند که درمان بیماران با نشگانگان پس از آسیب مغزی با …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *