دوشنبه , آذر ۲۷ ۱۳۹۶
Home / آخرین اخبار / پاک کردن خاطرات ناخوشایند با یک “کلید ژنتیکی”

پاک کردن خاطرات ناخوشایند با یک “کلید ژنتیکی”

image

 

  نوروسافاری| محققان موسسه بیولوژی عصب شناسی KU Leuven  و Leibniz خاطرات ناخوشایند را در موش و با استفاده از یک کلید ژنتیکی پاک می کنند. یافته های آنها در Biological Psychiatry منتشر شده است.

    دمانس، تصادفات یا حوادث آسیب زا میتوانند موجب شوند که ما خاطراتی را که قبل از آسیب یا در شروع بیماری داشته ایم را از دست بدهیم. محققان موسسه بیولوژی عصب شناسی KU Leuven  و Leibniz اکنون نشان داده اند که همچنین برخی از خاطرات میتوانند زمانی که یک ژن خاص خاموش میشود، پاک شوند.

   به گزارش نوروسافاری به نقل از وبسایت دانشگاه لوون، این تیم موشی را که از لحاظ ژنتیکی در یک تک ژن تغییر یافته بود، تعلیم دادند. ژن NPTN، که تنها توسط گروه های اندکی در دنیا مورد پژوهش واقع شده، برای انعطاف پذیری مغز بسیار مهم است. در انسان تغییرات در تنظیمات ژن NPTN، اخیراً مرتبط با کاهش توانایی های هوشی و اسکیزوفرنی شناخته شده است.

    در مطالعه گزارش شده، موش تعلیم دیده بود که به محض روشن شدن لامپ و به منظور اجتناب از تحریک الکتریکی به پا، از یک سوی جعبه به سوی دیگر جرکت کند. این فرایند یادگیری، یادگیری تداعی گرا (associative learning) نامیده میشود که معروف ترین مثال آن سگ پاولف است به این شکل که به دنبال شرطی شدن به ارتباط صدای زنگ و دریافت غذا، سگ هر زمان که صدای زنگ را میشنود، شروع به ترشح بزاق میکند.

 

“غیرفعال شدن یک تک ژن کافی است که خاطرات تداعی گرا پاک شوند”

    وقتی که محققان ژن NPTN را بعد از شرطی سازی خاموش کردند، موش دیگر قادر به انجام تکلیف به صورت درست نبود. به عبارت دیگر، آنها مشکلاتی را در یاگیری و حافظه که به طور خاص در ارتباط با یادگیری تداعی گرا بود، نشان دادند. درمقابل، موش های گروه کنترل با ژنهای NPTN روشن، همچنان می توانستند تکلیف را به درستی انجام دهند.

    پروفسور Detlef Balschun از آزمایشگاه روانشناسی بیولوژیکی KU Leuven میگوید: “ما از فهمیدن اینکه غیرفعال کردن یک تک ژن برای پاک کردن خاطرات تداعی گرا، که قبل یا در طول جلسات یادگیری شکل گرفته بودند کافی است، بسیار شگفت زده شدیم. خاموش کردن ژن NPTN بر رفتار یک موش اثر دارد، زیرا با ارتباط بین سلول های مغزیشان تداخل میکند.”

    تیم KU Leuven، با اندازه گیری سیگنالهای الکتریکی مغز، اشکالات آشکاری را در مکانیزم های سلولی مورد استفاده برای ذخیره اطلاعات کشف کردند. این تغییرات همانطور که محقق پسادکترا Victor Sabanov نشان داد حتی در سطح سلولهای فردی مغز هم قابل مشاهده هستند.

    پروفسور Balschun اضافه میکند: “این هنوز یک پژوهش پایه ای است. ما هنوز به تحقیقات بیشتری نیاز داریم که نشان دهیم آیا NPTN در اشکال دیگر یادگیری هم نقش دارند یا خیر.”

 

بیشتر بخوانید:  کرماتوفوبیا یا "ترس از پول" چیست؟

ترجمه و تلخیص: ژاله علیپور – وبسایت نوروسافاری

به کانال تلگرام دانش مغز و علوم اعصاب “نوروسافاری” ملحق شوید:

   https://telegram.me/joinchat/CihxzDwTa19DOIUZRYLVjw

لینک گزارش پژوهشی در Biological Psychiatry:

Genetically Induced Retrograde Amnesia of Associative Memories After Neuroplastin Ablation

لینک خبر اصلی در وبسایت دانشگاه لوون:

Erasing unpleasant memories with a genetic switch

Check Also

استقلال معلولین با “رابطهای مغز-ماشین تقویت شده”

نوروسافاری | از قربانیان سوانح رانندگی که مجبور به استفاده از صندلی چرخ‌دار هستند تا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *