پنج شنبه , آذر ۲۳ ۱۳۹۶
Home / آخرین اخبار / پنیر… عشق یا نفرت؟!

پنیر… عشق یا نفرت؟!

۱۶۱۰۱۹۰۸۲۵۳۷_۱_۹۰۰x600

نوروسافاری | تا به امروز علت تنفر برخی افراد از پنیر یک معما بوده است. محققان مرکز تحقیقات علوم اعصاب لیون و آزمایشگاه علوم اعصاب سین پاریس به تازگی این معما را حل کردند و نتایج تحقیقات آن ها در وب سایت ژورنال Frontiers in Human Neuroscience به صورت آنلاین منتشر شده است.

بی طرف و بی تفاوت بودن در هنگام مواجه شدن با پنیری مثل کاممبرت (پنیر نرم فرانسوی) یا پنیر بز کار سختی خواهد بود. برخی عاشقش هستند و برخی از آن متنفرند. فرانسه به احتمال زیاد کشوری با بیشترین تنوع پنیر (حدودا ۱۶۰۰ نوع) در سراسر دنیاست.  با این حال، پنیر باعث انزجار خیلی ها می­شود. انزجار (ناسازگاری) عامل بسیار قدرتمندی در دنیای حیوانات است و یک عامل کلیدی برای زنده ماندن محسوب می­ شود و این موضوع اهمیت مطالعه ی مکانیزم مغزی مرتبط را نشان می دهد.

چرا پنیر؟ زیرا محققان دریافتند که ظاهرا افراد زیادی این نوع فرآورده ی لبنی را دوست ندارند. به همین دلیل آنها به مطالعه ۳۳۲ نفر برای بررسی نظراتشان پرداختند و دریافتند که در واقع پنیر بیشترین مقدار برانگیختگی انزجار را دارد. پنیر باعث انزجار (ناسازگاری) ۶ درصد از شرکت کنندگان بود و این در حالی است که ۷/۲ درصد آنها نسبت به ماهی و ۴/۲ درصد به گوشت چنین حسی داشتند. در بین افرادی که از پنیر متنفر بودند، ۱۸ درصد اذعان کردند که به لاکتوز حساسیت دارند. در ۴۷ درصد موارد نیز حداقل یک نفر در بین خانواده ی آنها وجود داشت که او نیز از پنیر متنفر باشد. این مشاهدات نشان می­ داد که عامل ژنتیک و وراثت نیز از علل این تنفر است که احتمالا به حساسیت به لاکتوز مربوط است.

بیشتر بخوانید:  مقاومت یا تسلیم در برابر وسوسه ها

به گزارش نوروسافاری به نقل از وبسایت موسسه CNRS فرانسه، برای درک بهتر این موضوع که دقیقا چه اتفاقی در مغز رخ می­دهد، دو گروه مجموعا ۱۰۰ نفری، که ۵۰ نفر آنان پنیر را دوست داشتند و ۵۰ نفر دیگر از آن متنفر بودند، برای مطالعات عکس برداری fMRI انتخاب شدند. این افراد به طور هم زمان در معرض بو و تصویر ۶ نوع پنیر و ۶ نوع غذای کنترل شده ی دیگر قرار گرفتند. از آنها خواسته می­شد تا بر اساس تصویر و بویی که می­بینند و حس می­کنند، بگویند که آیا در آن لحظه تمایل به خوردن آن دارند یا خیر.

ventral pallidum بخش کوچکی در ساختار مغزی است که معمولا در افراد گرسنه فعال می­شود. محققان دریافتند در طول این مطالعه، ناحیه ی ventral pallidum در افرادی که از پنیر متنفر بودند، در مواجهه با تصویر و بوی پنیر فعال نمی­شود این در حالی است که در هنگام مواجهه با سایر غذاها فعال می­شود. در مورد افرادی که از پنیر متنفر بودند نکته ی جالب تر این بود که دو بخش مرتبط با ساختار مدار پاداش مغز یعنی globus pallidus و substantia nigra (که وقتی فعال می­شوند که ما چیزی را دوست داریم) بیشتر از افرادی که پنیر را دوست دارند، درگیر بودند. این نواحی عموما در پردازش پاداش دخالت دارند، پس می­توان نتیجه گرفت که این نواحی در پاسخ به محرک های بازدارنده (تنبیه) نیز فعال می­ شوند. به منظور توضیح این پدیده، محققان پیشنهاد کردند که این نواحی شامل دو دسته نورون با فعالیت مکمل هم هستند، تعدادی مرتبط با جنبه ­ی پاداش دهی یک غذا و تعدادی مربوط به طبیعت بازدارنده آن که به محرک های بازدارنده پاسخ می­دهد.

بیشتر بخوانید:  شش ماده غذایی که شما را خوشحال‌تر می‌کند

این مطالعه باعث دید بهتری نسبت به عملکرد بخش هایی از مغز شده است که در مواجهه با غذاهای که دوست نداریم فعال می­ شوند و نشان می دهد که احتمالا مدار پاداش، انزجار (بیزاری) را نیز پردازش می­کند.

ترجمه: سید محمد رضا گواهی – وبسایت نوروسافاری

لینک گزارش این پژوهش در ژورنال Frontiers in Human Neuroscience:

The Neural Bases of Disgust for Cheese: An fMRI Study

لینک گزارش خبری این پژوهش در وبسایت موسسه تحقیقاتی CNRS فرانسه:

Cheese : a matter of love or hate

Check Also

اکسیژن خالص موجب ترمیم آسیب مغزی می شود/”حتی سالها بعد از ضربه مغزی”

نوروسافاری | پژوهشگران دریافته اند که درمان بیماران با نشگانگان پس از آسیب مغزی با …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *