آلودگی‌های زیست‌محیطی و خطر ابتلا به شیزوفرنی و اوتیسم

Rate this post

10269155_257504581101752_1392728217221634323_o

 

نوروسافاری| تماس با آلودگی‌های زیست‌محیطی منجر به تغییراتی در مغز می‌شود و این تغییرات، خطر ابتلا به اوتیسم یا شیزوفرنی را تشدید می‌کنند.

به گزارش نوروسافاری به نقل از ایسنا، پیش از این نیز در یک بررسی دیگر مشخص شده بود که کودکان ساکن شهرهایی با میزان بالای آلودگی بیش از سایر همسالان خود به اختلال‌های عصبی و روانی مبتلا می‌شوند. متخصصان دانشگاه روچستر در بررسی جدید خود به مکانیزم‌های زیستی دست یافتند که ممکن است توضیح دهد چگونه آلودگی می‌تواند فرد را مستعد ابتلا به اوتیسم و شیزوفرنی کند.

«دبورا کوری اسلچتا»، متخصص ارشد این مطالعه گفت: تاکنون بیشتر تمرکز تحقیقات آلودگی هوا بر سیستم قلب و ریه‌ها بوده اما بدیهی است تغییراتی که در این اعضای حیاتی بدن اتفاق می‌افتند در مغز نیز بروز می‌کنند و این تغییرات غیرعادی احتمال ابتلا به بیماری‌هایی همچون اوتیسم را بالا می‌برد.

در این بررسی آزمایشگاهی متخصصان یک گروه از موش‌ها را برای مدت چهار ساعت در دو دوره چهار روزه در معرض آلودگی هوا قرار دادند که تغییراتی در رفتار آنها دیده شد. این تغییرات در موش‌های گروه دیگر که در معرض آلودگی نبودند، بروز نکرد.

به گفته «کوری اسلچتا»، این تغییرات رفتاری در میزان یادگیری، سطح فعالیت بدنی و نارسایی در حافظه این حیوانات مشاهده شد که می‌تواند در طولانی‌مدت هم ادامه پیدا کند.

 

فیلمی درباره این تحقیق:

 

نتایج این تحقیق در ژورنال گزارش Environ Health Perspect شده است:

Early Postnatal Exposure to Ultrafine Particulate Matter Air Pollution: Persistent Ventriculomegaly, Neurochemical Disruption, and Glial Activation Preferentially in Male Mice

بیشتر بدانید:  بیماران اسکیزوفرنی مقلّد‌های خوبی‌ نیستند

همچنین ببینید

دوره آموزشی مبانی علوم اعصاب کاربردی (دوره بیستم)

5/5 - (1 امتیاز) نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز (نوروسافاری) بر اساس تجربه چند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *