احساسات دیگران حس بویایی ما را تحت تأثیر قرار می­ دهد

4.2/5 - (5 امتیاز)

نوروسافاری | این که آیا چیزی رایحه خوب یا بدی دارد به تنهایی به حس بویایی یک فرد وابسته نیست. حالات هیجانی چهره دیگران بر کیفیت ادراک (ادراک مثبت یا منفی) یک رایحه تأثیرگذار است.

به گزارش نوروسافاری از دانشگاه بوخوم، به نظر می­رسد اساس این تأثیر فعالیت ناحیه­ ای از مغز است که با بوییدن در ارتباط است و حتی پیش از این که رایحه­ ای را ادراک کنیم، فعال می­ شود. این یافته­ ای است که عصب_روانشناسان دانشگاه روهر بوخوم کشف کرده­اند. آنان یافته­ های خود را در مجله Scientific Reports منتشر کردند.

دکتر پاتریک شولتز، یکی از نویسندگان این مقاله بیان می­کند: «هنگامی که فردی را مشاهده می­کنیم که به دلیل بوییدن رایحه­ ای بد، حالت چهره خاصی به خود گرفته ­است، همان رایحه در نظر ما نیز ناخوشایند جلوه می­کند.»

رایحه ای یکسان، همیشه متفاوت به نظر می­رسد

تیم تحقیقاتی متشکل از دکتر پاتریک شولتز، دکتر آنا کاترین بستن و پروفسور بوریس سوخان از طریق تصویربرداری تشدید مغناطیسی کارکردی (fMRI) به بررسی چگونگی پردازش اطلاعات ترکیبی هیجانات و بوهای مختلف توسط مغز پرداختند. آنان از شرکت­ کنندگان خود درخواست کردند که به تصاویری از چهره ­های افراد در حالت شاد، خنثی و منزجر نگاه کنند. سپس شرکت­ کنندگان می­بایست یکی از دوازده رایحه را ارزیابی می کردند.

تصویر حالت چهره نحوه ادراک بو را تحت تأثیر قرار داد. هنگامی که شرکت ­کنندگان در ابتدا چهره شاد را مشاهده می­کردند، بو را خوشایندتر ارزیابی می­کردند، اما هنگامی که پیش از بوییدن، چهره منزجر را مشاهده کرده بودند، بو را ناخوشایند ارزیابی می­کردند. این روند درمورد رایحه هایی مانند کارامل و لیمو و همچنین بوی عرق و سیر نیز انجام شد. تنها بوی کود با حالت چهره مثبت نیز همچنان بود ناخوشانیدی ارزیابی می شد.

بیشتر بدانید:  دانش مغز در جیب شما!/افزودن امکان جستجو به اپلیکیشن نوروسافاری

انتظارات بر ادراک تأثیر می­گذارد

بخش خاصی از ناحیه بویایی مغز به نام قشر پیریفورم مسئول این ادراکات متفاوت است. این ناحیه از مغز پیش از این که فرد بویی را حس کند فعال می­ شود. قشر پیریفورم چیزی را که مشاهده می­ کنیم پردازش می­ کند و انتظاراتی را درمورد کیفیت بو ایجاد می­ کند. این انتظارات بر چگونگی تجربه بو تأثیرگذار است. داده­ های fMRI نشان داد که سلول­های قشر پیریفورم پیش از این که عطر در فضا پخش شود، فعال می­ شوند.

در مطالعات قبلی، محققان همیشه تصاویر و بوها را به­ صورت همزمان ارائه می­ کردند. سوخان در توضیح مطالعه خود بیان می­ کند: «تنها در حال حاضر که ما تعامل اطلاعات بویایی و دیداری را به­ شیوه ­ای جداگانه تجزیه و تحلیل کردیم توانستیم مشاهده کنیم که قشر پیریفورم پیش از آن که چیزی را بو کنیم فعال شده ­است.» عصب روانشناسان مطالعه­ ای آتی را در زمینه نقش قشر پیریفورم در ادراک بدن برنامه ­ریزی کرده اند. سوخان می­گوید: «تصور ما دخالت این ناحیه در پردازش مؤلفه ­های اجتماعی است.»

ترجمه: مریم شجاعی

ویرایش علمی و ادبی: دکتر میر شهرام صفری – وبسایت نوروسافاری

لینک مقاله:

Preprocessing of emotional visual information in the human piriform cortex

لینک خبر:

How the emotions of others influence our olfactory sense

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون از صفر (دوره هفتم)

  نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز، دوره جدید آموزش پایتون مقدماتی برگزار می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *