اختراع تراشه کامپیوتری که با مغز صحبت می کند

5/5 - (1 امتیاز)

نوروسافاری | به گزارش نوروسافاری به نقل از وبسایت interesting engineering، اخیرا شرکت دولتی China Electronics و دانشگاه تیانجین از ثمره ی اعجاب انگیز همکاری علمی خود رونمایی کردند؛ “Brain Talker” (صحبت کننده با مغز) یک چیپ کامپیوتری است که برای استفاده در رابط های میان مغز و کامپیوتر (BCI) طراحی شده اند.

بیشتر بدانید:  استقلال معلولین با رابط های مغز_ماشین تقویت شده

BCI چیست؟

رابط های میان مغز و کامپیوتر (به اختصار لاتین BCI) دستگاه هایی هستند که یک پل ارتباطی مستقیم میان مغز و کامپیوتر برقرار می کنند. این دستگاه ها از جمله تکنولوژی هایی هستند که آینده پژوهانی مانند Ray Kurzweil معتقدند می تواند باعث شکل گیری وحدت دو موجودیت انسان و هوش مصنوعی شود، بدین معنا که توانایی بارگذاری تمام مغز روی کامپیوترها و یکپارچه شدن آن با هوش مصنوعی را فراهم میکند.

فعلا آنها در شکل ساده و نخستین خود قرار دارند، با این حال بخش شگفت انگیزی از تکنولوژی امروز محسوب می شوند. می توان از آنها برای طراحی و ساخت صحبت های قابل شنیدن برای ذهن، که توسط کامپیوتر تولید شده اند، استفاده کرد. حتی می توان با استفاده از آنها از راه دور (تله پاتی) تتریس (نوعی بازی کامپیوتری) بازی کرد.

بیشتر بدانید:  هوش کامپیوتر کی به انسان‌ می‌رسد؟

چیپ Brain Talker توانایی انجام چه کارهایی را دارد؟

بر اساس خبر منتشر شده از طرف دانشگاه تیانجین چیپ BC آنها (چیپ کُدِک میان مغز و کامپیوتر) یا همان Brain Talker برای این هدف طراحی شده است که “قصد ذهنی کاربر خود را به تنهایی از طریق الگوی سیگنالهای الکتریکی مغز، رمزگشایی کند” بدون اینکه به صدور دستور به صورت دستی و با یا روش های متداول نیازی وجود داشته باشد. (کُدِک به وسیله یا برنامه ای گفته میشود که میتواند با فشرده سازی، سرعت انتقال اطلاعات را تغییر داده و مجددا برای خوانش، آن را از حالت فشرده خارج کند. این اصطلاح بیشتر در تبدیل خوانش و تبدیل فرمت های صوتی و تصویری کاربرد دارد-مترجم)

هدف از کار کردن بر روی این تکنولوژی، گسترده کردن استفاده از آن در آینده می باشد. مینگ دونگ محقق دانشگاه تیانجین در این گزارش خبری گفت:

چیپ Brain Talker باعث پیشرفت تکنولوژی BCI می شود و باعث می شود بیشتر قابل حمل، قابل پوشیدن و قابل دسترس برای عموم باشد.

تیم محققان امیدوار است طبیعتِ قابل حمل تر بودنِ دستگاه های BCI جدید استفاده از آن را در حوزه ی پزشکی و سلامت، آموزش، نظم شخصی، امنیت، بازی و سرگرمی به میزان بیشتری فراهم سازد. در نهایت هدف BCI ها این است که به یک جریان اصلی در فضای عمومی تبدیل شوند. تصور کنید، دنیایی با ذهن های تقویت شده با کامپیوتر، و انسان هایی که تنها با ذهن خود به سیستم متصل می شوند. در واقع این تلاش دیگری است برای اینکه فیلم های علمی-تخیلی را به حقیقت نزدیکتر کنیم.

ترجمه: سید محمدرضا گواهی – نوروسافاری

بیشتر بدانید:  تله‌پاتی میان انسان و ماشین‌

منبع گزارش خبری:

China Has Released a Computer Chip That ‘Talks’ To Your Brain

همچنین ببینید

دوره آموزشی نورومارکتینگ|بازاریابی عصبی (دوره دوم)

5/5 - (3 امتیاز) نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز (نوروسافاری) بر اساس تجربه چند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.