شروع زودرس بیماری آلزایمر با اختلال مزمن خواب

Rate this post

1979705_236613299857547_634303585_n

دکتر میرشهرام صفری

نوروسافاری | اختلال مزمن خواب منجر به شروع زودرس بیماری آلزایمر می گردد. در افرادی که به علت شبکاری یا ابتلا به اختلالات خواب، خواب کمتری دارند شروع زوال عقلی و بیماری آلزایمر زودتر خواهد بود.

به گزارش نوروسافاری این تحقیق روی موشهای ترانسژنیک مدل حیوانی آلزایمر انجام شده (این حیوانات بعد از ۱ سالگی مبتلا به آلزایمر میشوند).

در این تحقیق میزان خواب این موشها را از سن ۶ ماهگی به مدت ۲ ماه به جای ۱۲ ساعت به ۴ ساعت تقلیل داده، مشاهده کردند که بعد از این دوره، حافظه و یادگیری این حیوانات کاهش پیدا کرده و شروع آلزایمر در آنان زودتر است.

بی‌خوابی منجر به افزایش فسفریله شدن پروتئین تاو شده که منجر به اختلال در ارتباطات بین نورونها، اختلال در انتقال مواد و پیامهای عصبی و مرگ سلولی می شود.


این تحقیق نشان می دهد بی‌خوابی یکی‌ از فاکتورهای خطر مهم برای آلزایمر است. این تحقیق در ژورنال NEUROBIOLOGY OF AGING به چاپ رسیده است:

Sleep deprivation impairs memory, tau metabolism, and synaptic integrity of a mouse model of Alzheimer’s disease with plaques and tangles

بیشتر بدانید:  در افراد سیگاری، ارتباط بین شبکه‌های مختلف مغزی مختل می گردد.

همچنین ببینید

دوره آموزشی مبانی نوروسایکولوژی

5/5 - (2 امتیاز)   نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز (نوروسافاری) بر اساس تجربه …

۲ comments

  1. سلام…منظور از توسط دکتر میر شهرام صفری چیه در ابتدای مطلب؟…ایشون توضیح فارسی رو نوشتند یا در کار تحقیق شرکت داشتند؟

    • دکتر میر شهرام صفری/Dr. Mir-Shahram Safari

      سلام این قالب اتوماتیک وبسایت هست که در بالای هر نوشته میاد. این همه تحقیق رو که یه نفر نمی تونه در همشون مشارکت داشته باشه! منظور این هست که این مطلب رو در این وبسایت ایشون نوشتن. در صورت مشارکت در تحقیقی بایذ اسم در مقاله تحقیقی باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *