ارتباط اطلاعات عمومی بیشتر با اتصالات مغزی پیچیده تر

5/5 - (24 امتیاز)

 

نوروسافاری | به نظر میرسد برخی از افراد به هر سوالی از اطلاعات عمومی جوابی دارند، چرا؟ مغز افراد دارای اطلاعات عمومی عالی، بسیار کارآمد سیم کشی شده است. این مساله توسط دانشمندان علوم اعصاب با استفاده از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی نشان داده شده است. دکتر ارهان گنچ از گروه زیست-روانشناسی در بوخوم رهبر این تیم نتایج را در ژورنال اروپایی personality در ۲۸ جولای ۲۰۱۹ منتشر کرد.

این تحقیق را بدین نحو شرح میدهد:

اگر چه میتوانیم دانش عمومی انسانها را دقیقا اندازه گیری کنیم و این سرمایه دانشی برای زندگی فردی بسیار مهم است، در حال حاضر در مورد ارتباط بین اطلاعات عمومی افراد و ویژگیهای مغزشان چیزهای کمی میدانیم.

بیشتر بدانید:  نقشه اتصالات مغزی مانند اثرانگشت منحصر بفرد است

تصاویر مغزی و آزمودن میزان دانش

به گزارش نوروسافاری از دانشگاه بوخوم، محققان مغز ۳۲۴ زن و مرد را با روش ویژه ای از تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی به نام تصویربرداری تانسور انتشاری (DTI) بررسی کردند. با این کار میتوان مسیر فیبرهای عصبی را بازسازی کرد و بدین ترتیب بینشی در مورد خصوصیات شبکه ساختاری مغز بدست آورد. محققان با استفاده از الگوریتم های ریاضی، مقدار منحصر به فردی را به مغز هر یک از شرکت کنندگان اختصاص داده اند که نشان دهنده ی کارایی شبکه فیبرهای ساختاری وی است.

شرکت کنندگان همچنین یک آزمون اطلاعات عمومی به نام آزمون دانش بوخوم را که توسط دکتر رودیگر هاسیب در بوخوم تهیه شده بود، انجام دادند. این مجموعه از بیش از ۳۰۰ سوال در زمینه های مختلف دانش مانند هنر و معماری یا زیست شناسی و شیمی تشکیل شده است. نتایج این تیم به سرپرستی ارهان گنچ سرانجام مورد بررسی قرار گرفت که آیا بازده شبکه های ساختاری با میزان اطلاعات عمومی ذخیره شده مرتبط است یا خیر.

نتیجه: افرادی که دارای شبکه فیبرهای مغزی بسیار کارآمد هستند، اطلاعات عمومی بیشتری نسبت به افرادی دارند که دارای شبکه ساختاری با کارآمدی کمتری هستند.

بیشتر بدانید:  تغییر زودتر اتصالات مغزی علت بلوغ سریعتر دختران

مرتبط کردن بخش های مختلف اطلاعات

ارهان گنچ توضیح میدهد:

ما اینگونه میپنداریم که واحد های فردی دانش در کل مغز به شکل قطعاتی از اطلاعات توزیع شده اند. شبکه سازی کارآمد مغز برای کنار هم قرار دادن اطلاعات ذخیره شده در مناطق مختلف مغز و یادآوری موفقیت آمیز دانش ضروری است.

برای مثال برای پاسخ به این سوال که در تئوری نسبیت انیشتین چه عددهای ثابتی وجود دارند، شما باید معنای اصطلاح ” عدد ثابت” را با دانش تئوری نسبیت مرتبط کنید. محقق مستقر در بوخوم میگوید:

ما میپنداریم که شبکه های کارآمدتر مغز به ادغام بهتر قطعات اطلاعات کمک میکنند و بنابراین منجر به نتایج بهتری در آزمون اطلاعات عمومی می شود.

ترجمه: رویا ورمزیار – وبسایت نوروسافاری

لینک خبر:

What the brains of people with excellent general knowledge look like

لینک مقاله:

The Neural Architecture of General Knowledge

همچنین ببینید

دوره آموزشی نورومارکتینگ|بازاریابی عصبی (دوره دوم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز (نوروسافاری) بر اساس تجربه چند ساله خود در تحقیق، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.