ارتباط نور خورشید با نرخ خودکشی‌

Rate this post

516420364866d8856c0dz

 

نوروسافاری| تاکنون تصور بر این بود که با آفتابی شدن هوا، میزان افسردگی در بیماران مبتلا به افسردگی و همچنین میزان خودکشی‌ کاهش می‌یابد و این امر را مربوط به افزایش سروتونین در مغز می دانستند، ولی‌ برخی‌ از مطالعات در نواحی اقلیمی مختلف جهان نتایج متناقضی را به دست داده بود، برای مثال میزان افسردگی در آمریکای شمالی در زمستان افزایش می‌یابد در حالی‌ که خودکشی‌ در اوایل بهار بیشتر است.

 

به گزارش نوروسافاری، مطالعه ای اخیرا در دانشگاه وین انجام شده است که نتایج جالبی‌ در این مورد داشته است. در این بررسی، بیش از ۶۹۴۰۰ مورد خودکشی‌ ثبت شده بین سال‌های ۱۹۷۰-۲۰۱۰ مورد بررسی قرار گرفته است و ارتباط بین آفتابی بودن هوا و احتمال خودکشی‌ بررسی شده است.

 

نتایج نشان می دهد در ۱۰ روز اولی‌ که با تغییر فصل، هوا آفتابی می شود، احتمال خودکشی‌ افزایش می‌یابد ولی‌ با گذشت ۱۴ روز الی‌ ۲ ماه میزان نرخ خودکشی‌ کمتر می شود. افزایش اولیه در زنان بیشتر بوده و کاهش متعاقب در مردان بیشتر است.

 

در توجیه علت این مساله محققین این فرضیه را ارائه داده اند که با توجه به اینکه سروتونین در بروز رفتارهای آنی‌ و بدون تصمیم گیری قبلی‌ نیز دخالت دارد، احتمالا با آفتابی شدن هوا، قبل از اینکه افزایش این ماده در مغز، منجر به بهبود افسردگی شود، میزان انگیزش فرد افسرده را افزایش می دهد و منجر به افزایش نرخ خودکشی‌ می گردد.

 

این مطالعه فقط وجود ارتباط را در این مورد نشان می دهد و نمی تواند نشانگر رابطه علی و معلولی باشد. در افزایش نرخ خودکشی فاکتورهای متعدد دیگری هم نقش دارند.

 

بیشتر بدانید:  موش هایی که با دریافت سلول های مغزی انسان باهوش تر شده اند

جزئیات این تحقیق چند روز پیش در ژورنال JAMA Psychiatry گزارش شده است:

Direct Effect of Sunshine on Suicide

همچنین ببینید

ترس آموخته تا چهار نسل به ارث می رسد

4.5 (90%) 2 vote[s] نوروسافاری | طبق یک قاعده ی کلی، فعالیت مغزی شما تاثیری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *