از خون تا احساس! تبدیل سلول خونی انسان به عصب

Rate this post
bloodneuron_1024
Sectioned brain tissue (blue and red) 3 weeks after injection of neural precursors derived from blood (green) demonstrating their in vivo differentiation potential. Credit: Image courtesy of McMaster University

 

نوروسافاری|  دانشمندان کانادایی روشی را ابداع کرده‌اند که طی آن می توان سلول‌های خونی انسان بالغ را دوباره برنامه‌ریزی کرده و تبدیل به انواع مختلف نورون های سیستم اعصاب مرکزی (مغز و نخاع) یا اعصاب محیطی (نورون‌هایی دخیل در درک درد، حرارت، خارش و ….) نمود. این تکنیک این اجازه را به محققین می دهد که با استفاده از نمونه خونی فرد، نحوه پاسخدهی سیستم عصبی وی به محرکها را در آزمایشگاه بسنجند.

به گزارش نوروسافاری به نقل از وبسایت دانشگاه مک مستر، با این روش می توان داروهای جدیدی برای درد را با استفاده از میلیون‌ها سلول عصبی مهندسی شده که ساختار ژنتیکی یکسانی را با خود فرد دارند، آزمایش کرد.

میک باتیا مدیر موسسه تحقیقات سرطان و سلول‌های بنیادی در دانشگاه مک مستر: اکنون ما به‌ راحتی می‌توانیم به نمونه‌های خونی دست پیدا کنیم و نوع سلولی اصلی سیستم عصبی هر فرد را  در پتری دیش مخصوص هر بیمار درست کنیم؛ هرگز چنین کاری با نمونه سلول‌های خونی انسان انجام نشده است.

انجام آزمایش‌ها بر روی نورون‌های انتقال دهنده پیام درد بسیار دشوار است، امکان نمونه برداری وجود نداشته و همچنین نمی توان یک نورون حسی محیطی را به طور مستقل از سیستم عصبی مرکزی بررسی کرد ولی با تکنیک جدید این موانع برطرف شده است.

 

fx1

 

در این روش جدید، می‌توان با استفاده از نمونه خون مرسومی که در مطب پزشک گرفته می‌شود، یک میلیون نورون حسی که اعصاب محیطی را تشکیل می‌دهند، تولید کرد. همچنین می‌توان همزمان با مراحل تبدیل خون، سلول‌های بنیادی عصبی را تولید کرد که قابلیت تبدیل به سلول‌های سیستم اعصاب مرکزی را داشته باشند.

با ۵۰ هزار سلول خونی بزرگسال، حدودا می‌توان ۱۰۰ میلیون نورون حسی ایجاد کرد.

این روش راههای جدیدی را برای طراحی داروهای جدید ضد درد، به صورت اختصاصی برای بیماری خاص، با توجه به نوع فیزیولوژی و آسیبهای عصبی آن فرد فراهم می کند.

همچنین به علت اینکه این روش هم در خون تازه و هم در خون منجمد و ذخیره شده قابل انجام  است، این امکان را به محققین می دهد که با بررسی نمونه خونهای قبلی فرد که برای مثال سالها قبل گرفته شده است و تبدیل سلولهای خونی به عصبی، روند پیشرفت بیماری خاصی در سلسله عصبی را در گذشته متوجه شوند.

 

لینک مقاله این تحقیق در ژورنال Cell report:

Single Transcription Factor Conversion of Human Blood Fate to NPCs with CNS and PNS Developmental Capacity

لینک خبر در سایت دانشگاه مک مستر:

Blood to feeling: McMaster scientists turn blood into neural cells

بیشتر بدانید:  معرفی داروی موثر در "جلوگیری از پیشروی آلزایمر"

همچنین ببینید

دوره آموزش مقدماتی متلب برای علوم اعصاب (دوره سوم)

5/5 - (6 امتیاز) نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: دوره …

۲ comments

  1. حمید زراندوز

    با سلام و عرض ادب خدمت شما اساتید محترم ,این خبر واقعا مسرت بخش بود زیرا من نزدیک به 18 سال است که مبتلا به سکته مغزی میباشم و همی پلژی چپ دارم ضمنا شریان کارو تیدم بعلت واسکولیت مسدود میباشد ضمنا هم اکنون 46 ساله میباشم ,سوال که از شما عزیزان دارم اینست که ایا امکان این وجود دارد که سکته مغزی بصورت قطعی و 100 در صد درمان شود یا خیر؟با سپاس فراوان و تجدید احترام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *