استفاده‌ی محققان از تکنولوژی واقعیت مجازی برای فهم نحوه‌ی شکل گیری خاطرات در مغز

Rate this post

نوروسافاری | در مطالعه‌ی جدیدی، یک شبیه‌سازی واقعیت مجازی برای مطالعه‌ی نحوه‌ی گردآمدن خاطرات در مغز صورت گرفت. محققان مشاهده کردند که در حین به یادآوری خاطرات از طریق تجربه‌ی واقعیت مجازی، هیپوکمپ فعال می‌شود.

مطالعه‌ی حافظه

به گزارش نوروسافاری از فیوچریسم، محققان از واقعیت مجازی جهت کشف نحوه‌ی شکل گیری خاطرات در مغز و سازمان‌بندی آن‌ها برحسب محتوایشان استفاده کرده‌اند. در این پژوهش جدید که در ژورنال Nature Communications منتشرشده، محققان افراد شرکت‌کننده در آزمایش را در معرض واقعیت مجازی قراردادند و فعالیت هیپوکمپ آنان را مشاهده کردند. در طی این آزمایش محققان توانستند نشان دهند که در پاسخ به انواع مختلف حافظه‌ها، بخش‌های مختلفی از هیپوکمپ فعال می‌شوند.

محققان دانشگاه کالیفرنیا دیویس پژوهش بر روی نحوه‌ی اسمبل شدن حافظه در مغز از لحاظ زمان و مکان را درحالی‌که شرکت‌کنندگان در حال تجربه‌ی واقعیت مجازی بودند انجام دادند. سپس، دانشمندان از fMRI برای مشاهده‌ی فعالیت در هیپوکمپ افراد حین یادآوری خاطراتشان استفاده کردند.

شرکت‌کنندگان سعی در به یادآوردن اشیای خانه در محیط واقعیت مجازی داشتند.

حین تجربه‌ی واقعیت مجازی، شرکت‌کنندگان به خانه‌های مختلفی می‌رفتند که اشیای مختلفی در آن‌ها قرار داشت. آن‌ها سعی می‌کردند که اشیا را در دو پس زمینه مختلف به خاطر بیاورند. یکی اینکه در کدام ویدئو قرار داشته و دیگری اینکه در کدام خانه. از این طریق توانستند بر روی هر دو نوع خاطره یعنی episodic (ویدئو) و spatial (خانه) آزمایش انجام دهند و دریابند که هرکدام، چه نواحی از هیپوکمپ را فعال می‌کنند.

واقعیت مجازی پزشکی

مطالعات در این زمینه به محققان این اجازه را داد که ناحیه‌ای از هیپوکمپ را که در به یادآوری اطلاعات مشترک درباره‌ی پس زمینه (مانند اشیای مجازی که در ویدئوی مشابه بودند) و همچنین ناحیه‌ی دیگری از هیپوکمپ را که در به خاطر آوردن تفاوت‌ها دخیل است را شناسایی کنند.

بیشتر بدانید:  حذف و بازگرداندن حافظه

به‌علاوه این آزمایش مشخص کرد که هیپوکمپ در خاطرات مربوط به واقعه که زمان و (مکان) را به هم مرتبط می‌سازند نقش دارد. درحالی‌که مطالعاتی که قبلاً صورت گرفته بودند حاکی از آن بود که هیپوکمپ تنها خاطرات مکانی را کد می‌کند.

این مطالعه نشان داد که تکنولوژی واقعیت مجازی تا چه حد می‌تواند برای پژوهش‌های فیزیولوژیکی و پزشکی کاربردی باشد. همچنین سیستم‌های واقعیت مجازی طراحی‌شده‌اند که به دانشجویان رشته‌ی پزشکی اجازه می‌دهند تا از این طریق در نسخه‌ی شبیه‌سازی‌شده‌ی محیط‌های واقعی و اتاق عمل قرار گیرند و در فضای واقعی‌تری آموزش ببینند. و در آینده این محیط‌های آموزشی مانند اتاق عمل و بیمارستان‌ها می‌توانند مجهز به فنّاوری واقعیت مجازی شوند.

به علاوه سیستم‌های واقعیت مجازی همچنین می‌توانند برای ارزشیابی بهتر محل مورد جراحی قبل از انجام عمل به کار گرفته شوند. این فنّاوری همچنین می‌تواند به‌عنوان ابزار تشخیصی جهت فراهم آوردن یک محیط سه‌بعدی از بدن بیماران استفاده شود. چراکه چنین نگاهی به بدن بیماران می‌تواند جنبه‌های تشخیصی به قسمت‌هایی از بدن بیماران داشته باشد که بدون واقعیت مجازی دیدن آن‌ها ممکن نبود.

ترجمه: نیلوفر توکلی – وب‌سایت نوروسافاری

لینک گزارش پژوهشی:

CA1 and CA3 differentially support spontaneous retrieval of episodic contexts within human hippocampal subfields

لینک منبع خبر:

Researchers Used Virtual Reality to Gain Insight into How Our Brains Assemble Memories

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون از صفر (دوره ششم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز، دوره جدید آموزش پایتون مقدماتی برگزار می کند: …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *