افزایش توانایی توجه بصری با کاهش امواج آلفا

sddefault

افزایش توانایی توجه بصری با کاهش امواج آلفا

سیستم بینایی با توجه به آیتم هایی خاص در محیط اطراف، بسیاری از اشیا یا اتفاقات محیط پیرامون را نادیده می‌گیرد و به سطح آگاهیمان نمی رساند.

حال اگر نیاز به توجه به مکان‌های دیگر لازم شود، بینایی به آن سمت متمرکز خواهد شد ولی در توانایی افراد در این شیفت توجه بصری تفاوت وجود دارد و عدم شیفت به موقع یکی از علل تصادفات رانندگی است.

تحقیقی که اخیرا انجام شده نشان می دهد این شیفت در توجه بصری با کاهش امواج آلفا در قشر بینایی صورت می‌گیرد.

در این تحقیق با استفادهٔ همزمان از تکنیکهای ثبت EEG و EROS دریافته اند که منشأ امواج آلفای مغزی ناحیه ایی به نام CUNEUS در قشر بینایی است.

نواحی مغزی دخیل در افزایش توجه، نظیر قشر فرونتال به عنوان ترمزی برای ایجاد موج آلفا عمل کرده و با کاهش ایجاد موج آلفا از این ناحیه، منجر به افزایش توجه بصری و تمیز دادن سریعتر و بهتر اتفاقات میدان بینایی می شوند.

محققین امیدوارند با این یافته و با تحریکات خفیف الکتریکی مغز‌ بتوانند با فیدبک لحظه به لحظه، تولید امواج آلفا از این ناحیه را کاهش داده و میزان دقت بصری را در افرادی نظیر رانندگان، خلبان‌ها و کاربران ابزارهای دقیق در مواقع حساس افزایش دهند.

این تحقیق در ژورنال Journal of Cognitive Neuroscience گزارش شده است:


Dynamics of Alpha Control: Preparatory Suppression of Posterior Alpha Oscillations by Frontal Modulators Revealed with Combined EEG and Event-related Optical Signal

بیشتر بدانید:  کارگاه آشنایی با علوم شناختی

همچنین ببینید

اولین دوره پیشرفته پایتون در علوم اعصاب با رویکرد پردازش سیگنال مغزی

Rate this post نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: اولین دوره …

۳ comments

  1. سلام. نکته جالبی بود. من روی تشخیص خواب آلودگی حین رانندگی با استفاده از سیگنال های EEG و EOG و سیگنال های کیفیت رانندگی کار می کنم. حتما از این نکته و مقاله مربوطه در نگارش پایان نامه و بررسی نتایج استفاده خواهم کرد. ممنون از آقای دکتر صفری عزیز.

  2. آقای دکتر میشه لطفا راهنمایی بفرمایید چطور می توانم متن کامل مقاله را دانلود کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *