افزایش هشت درصدی خلاقیت با تحریک الکتریکی مغز

5/5 - (1 امتیاز)

5647

 

نوروسافاری| محققان دانشگاه کارولینای شمالی مدعی هستند که تحریک مغز با جریان ملایم الکتریکی می‌تواند خلاقیت را تا هشت درصد افزایش دهد.

به گزارش نوروسافاری به نقل از ایسنا، این محققان نظریه خود را با استفاده از یک جریان ۱۰ هرتزی بر روی مغز ۲۰ داوطلب برای القای نوسانات طبیعی موج آلفای مغز آزمایش کردند.

این نوسانات علاوه بر داشتن خلاقیت یا کمبود آن، با افسردگی نیز مرتبط هستند.

نوسانات آلفا در طیف فرکانسی هشت و ۱۲ هرتز روی می‌دهد. این نوسانات در سال ۱۹۲۹ توسط هانس برگر کشف شد که الکتروانسفالوگرام را اختراع کرده است.

نوسانات آلفا بطور برجسته‌تر زمانی رخ می‌دهند که انسان چشم خود را بسته و ورودیهای مغز به محرک‌های حسی را می‌بندد. در زمان فعالیت این نوسانات، مثلا در زمان رؤیاپردازی، مدیتیشن یا تفکر در مورد ایده‌ها، ورودی‌های حسی ممکن است غیرفعال باشند.

با فعال شدن حس‌ها، نوسانات آلفا از بین می‌روند. سایر نوسانات مانند نوسانات گاما در فرکانس‌های بالاتر  هستند. دانشمندان با علم به این قضیه، نوسانات آلفا را با خلاقیت مرتبط کردند.

آن‌ها بر این تصور بودند که با ارتقای الگوهای ریتمیک نوسانات آلفا ، می‌توان خلاقیت را بهبود بخشید.

بیشتر بدانید:  موسیقی شاد گوش کنید، خلاق تر شوید!/ افزایش خلاقیت واگرا با موسیقی

برای این تحقیقات، دانشمندان روی ۲۰ فرد بالغ سالم آزمایش انجام داده و الکترودهایی را در هر سمت پوست پیشانی و یک الکترود را در پشت سر قرار دادند. با این روش، تحریک ۱۰ هرتزی نوسان آلفا از هر سمت مغز بطور هماهنگ انجام می‌شد.

هر داوطلب تحت دو جلسه درمان قرار گرفتند و دانشمندان در جلسه اول، از تحریک ۱۰ هرتزی برای پنج دقیقه روی مغز هر فرد استفاده کردند. داوطلبان در آغاز این پنج دقیقه احساس خارش داشتند. برای ۲۵ دقیقه بعدی، هر داوطلب آزمایش تفکر خلاق تورنس را انجام داد.

در یک آزمایش، به هر داوطلب بخش کوچکی از یک تصویر نشان داده شد تا آن را تکمیل کرده و عنوانی را برای آن انتخاب کنند. در جلسه دیگر، همین پروتکل روی هر داوطلب اجرا شد، با این تفاوت که تحریک ۱۰ هرتزی برای ۳۰ دقیقه روی مغز این افراد در زمان آزمایش تورنس انجام شد.

محققان با مقایسه نتایج هر جلسه دریافتند که داوطلبان بطور میانگین ۷٫۴ درصد نمره بالاتری نسبت به جلسه اول بدست آورده بودند.

نتایج این مطالعه در شماره June 2015 ژورنال کورتکس منتشر شده است:

Functional role of frontal alpha oscillations in creativity

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون از صفر (دوره هفتم)

  نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز، دوره جدید آموزش پایتون مقدماتی برگزار می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *