اولین دستگاه پزشکی برای درمان بیش فعالی تایید شد

4.1/5 - (9 امتیاز)

 

نوروسافاری | موارد تشخیص داده شده ADHD در سالهای اخیر افزایش یافته است. بیش از ۲۰ سال است که پزشکان به طور مداوم شاهد افزایش موارد ابتلا به اختلال بیش فعالی کمبود توجه ADD یا ADHD میباشند. در همین حال، میزان افرادی که درمان برای بیماری های عصبی دریافت می کنند، بسیار پایین تر از میزان رشد موارد تشخیص داده شده ADHD است.

به گزارش نوروسافاری بنا به نوشته مجله ADDitude که متمرکز بر این اختلال است، حدود ۴/۴ درصد از بزرگسالان ایالات متحده دارای ADHD هستند، اما کمتر از ۲۰ درصد از این مبتلایان از درمان استفاده می کنند.

طبق آمار سال ۲۰۱۶ مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، حدود ۱/۶ میلیون کودک مبتلا به ADHD در آمریکا وجود دارد یعنی حدود ۹٫۴ درصد، که حدود ۲۵ درصد از آنها ممکن است تحت هیچ درمانی قرار نگرفته باشند.

هنگامی که افراد مبتلا به دنبال کمک هستند، معمولا با داروهای محرک مانند ریتالین یا Adderall یا مشاوره در زمینه بهداشت روان ،درمان می شوند و اغلب، درمان ترکیبی از این دو روش است.

بیشتر بدانید:  ولباترین درمانی موثر برای اختلال توجه-بیش فعالی بزرگسالان

 گزینه درمانی جدید برای کودکان مبتلا به ADHD

در ۱۹ آوریل، اداره غذا و داروی آمریکا (FDA) ) به شرکت NeuroSigma که در زمینه علوم زیستی فعال است، اجازه داده اولین دستگاه پزشکی طراحی شده برای درمان ADHD را به بازار عرضه کنند.

این دستگاه هنوز توسط بیمه پذیرفته نشده است و به گفته شرکت، یک پک اولیه در حدود ۹۰۰ دلار خواهد بود.

Carlos Peña، مدیر بخش دستگاه های عصبی و جراحی پزشکی در مرکز بهداشت و سلامت رادیولوژی FDA در بیانیه ای اعلام کرد:

این دستگاه جدید یک گزینه ایمن و غیر دارویی برای درمان ADHD در کودکان بیمار است . اولین نوع از این دستگاه با استفاده از تحریک خفیف عصبی کار میکند.

بیشتر بدانید:  شناسایی مبنایی جدید برای "اختلال کمبود توجه"

مواردی که باید در مورد دستگاه بدانید

دستگاه فقط با نسخه پزشک تجویز می شود و عنوان پیشگام در تحریک عصبی خارجی عصب سه قلو (eTNS) شناخته شده است. با ارائه پالس های الکتریکی ضعیف به بخش هایی ازمغز که مرتبط با ADHD است عمل میکند.

بر طبق نظر FDA، این پالس ها باعث افزایش فعالیت در نواحی از مغز میشود که هیجان، توجه و رفتار را تنظیم می کنند.

سیستم eTNS  از نظر سایز، به اندازه یک تلفن همراه است  که از طریق یک سیم کوچک به یک قطعه چسبدار متصل میشود که بر روی پیشانی فرد قرار میگیرد.

هدف این دستگاه کمک به افراد بین ۷ تا ۱۲ ساله ای است که تا کنون از داروهایی که برای درمان ADHD تجویز میشود، استفاده نکرده باشند.

بنا به گفته  FDA این دستگاه باید در خانه، در طول خواب و تحت نظارت یک مراقب استفاده شود.

بیشتر بدانید:  ژنهایی که منجر به لذت بیشتر از آمفتامینها می‌‌شوند، احتمال ابتلا به اسکیزوفرنی، اختلال دو قطبی و ADHD را کمتر می‌‌کنند.
این دستگاه به مغز کمک میکند که توجه و احساسات را تنظیم کند

 به منظور ارزیابی اثربخشی و ایمنی دستگاه، ۶۲ کودک مبتلا به بیش فعالی و عدم توجه متوسط ​​تا شدید در یک کارآزمایی بالینی شرکت کردند،

کودکان به دو گروه تقسیم شدند: یکی که تحت درمان eTNS هر شب برای چهار هفته و دیگری که از دستگاه پلاسبو برای مدت چهار هفته استفاده می کرد.

سپس شرکت کنندگان که تحت درمان با پزشک قرار گرفته بودند، با استفاده از مقیاس رتبه بندی (ADHD-RS) که ارزیابی شدت و فراوانی علائم ADHD افراد را ارزیابی می کنند، مورد ارزیابی قرار گرفتند.

نمرات بالاتر ADHD-RS نشان می دهد که نشانه ها بدتر می شوند، در حالی که نمرات پایین تر نشان می دهد که آنها بهبود می یابند.

این مقایسه نشان داد که افرادی که از eTNS استفاده می کردند، نسبت به کودکانی که دارونما دریافت کرده بودندT بهبود قابل ملاحظه ای در علائم ADHD  داشتند.

نمره ADHD-RS گروه eTNS از ۳۴٫۱ امتیاز به ۲۳/۴ امتیاز کاهش یافت، در حالی که گروه دارونما کاهش ۳۳٫۷ به ۲۷/۵ را نشان داد.

جودی هو، دکترای بالینی، پزشکی قانونی و روانپزشک و استادیار روانشناسی دانشگاه پپدرین، دراین مورد گفت:

با وجودی که مکانیزم eTNS  به خوبی شناخته نشده است، مطالعات نشان داده که پس از هشت هفته که کودکان تحت خود ارزیابی قرار گرفتند و امتیازاتی به خود دادند و تحت ارزیابی والدین نسبت به علائم ADHD قرار گرفتند، نتایج حاکی از آن بود که عملکرد اجراییشان بهبود یافته و در آزمون عملکردی که توجه را ارزیابی می کند و در مهارتهای مرتبط با توجه بهبودی قابل ملاحظه ای داشتند.

در طول درمان هیچ رویداد نامطلوبی رخ نداد. با این حال، برخی از کودکان افزایش اشتها، مسائل خواب، دندانقروچه، سردرد و خستگی را تجربه کردند.

بیشتر بدانید:  کشف تغییرات مشترک مغزی در کودکان مبتلا به اوتیسم، ADHD و OCD

چه کسی باید از دستگاه استفاده کند؟

اگرچه eTNS پیشرفت عظیمی برای درمان ADHD است، اما به احتمال زیاد برای بسیاری از افراد اولین درمان نیست. FDA توصیه می کند، افرادی که از دستگاه تنظیم کننده ضربان قلب که در بدنشان نصب شده، دستگاه تحریک عصبی یا بدنی مانند پمپ انسولین استفاده می کنند نباید از eTNS استفاده کنند.

علاوه بر این، دستگاه eTNS نباید در نزدیکی انرژی فرکانس رادیویی مانند تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) )و تلفن همراه استفاده شود به این دلیل که محققان فکر می کنند ممکن است درمان را مختل کند.

طبق گفته متخصصان سلامت، eTNS ممکن است یک گزینه عالی برای کودکانی باشد که به درمان های موجود پاسخ نمی دهند و یا نمی توانند داروهای محرک مصرف کنند.

بنا به گفته”هو”:

گرچه ما می دانیم که داروهای تحریک کننده و درمان شناختی-رفتاری برای بسیاری از کودکان مبتلا به ADHD خوب است، اما برای کسانی که ممکن است نگران داروهای تحریک کننده و عوارض جانبی آنها در کودکان باشند و کودکانی که به طور مطلوب به درمانهای  شناخته شده مبتنی بر شواهد پاسخ نمی دهند، این دستگاه ممکن است یک درمان جایگزین باشد.

بیشتر بدانید:  مشکلات کنترل حرکتی مهاری: معیاری منحصر به فرد برای تشخیص ADHD در بزرگسالان

برای درک اثرات طولانی مدت، تحقیقات بیشتری لازم است

نویسندگان این مطالعه می گویند برای درک تاثیرات طولانی مدت eTNS بر رشد و نمو مغز تحقیقات بیشتری لازم است.

علاوه بر این، کارشناسان سلامت می خواهند ببینند که آیا اثرات  درمانی در طول زمان باقی خواهند ماند و یا اینکه سیستم eTNS را می توان در ترکیب با دیگر درمان های پزشکی مورد استفاده قرار داد.

دکتر اندرو آدسمان، رئیس بخش رشد و رفتار کودکان در مرکز پزشکی کودکان کوهن در نیو هید پارک نیویورک گفت:

اگر چه این درمان جدید توسط FDA تایید شده و نشان داده شده که در کوتاه مدت ایمن میباشد و اثربخشی آن در مقایسه با شرایط دارونما به اثبات رسیده، اما هنوز بسیاری از ناشناخته ها و عدم اطمینانها وجود دارد. ما نمی دانیم که آیا در طول زمان مزایای آن پایدار خواهد ماند یا اینکه در درازمدت خطرات مرتبط با استفاده از آن وجود دارد؟

به نظر می رسد کارشناسان سلامت امیدوارند که بدانند دقیقا eTNS در مقایسه با سایر روش های مبتنی بر شواهد – مانند درمان شناختی-رفتاری یا دارو درمانی، روی نحوه مطالعه، انجام وظایف و روابط اجتماعی کودک چگونه خواهد بود.

هو بیان میکند:

ما نیاز به اطلاعات بیشتر، مطالعات بیشتر و زمان بیشتری داریم تا بتوانیم ببینیم که eTNS چه پیامدهایی در جهان واقعی و نه فقط در کوتاه مدت، بلکه در بلندمدت خواهد داشت.

بیشتر بدانید:  ورزش درمان ADHD است

ترجمه: الهام مه آبادی پور – وبسایت نوروسافاری

لینک کلینیکال تریال:

Trigeminal Nerve Stimulation for ADHD (TNS for ADHD)

لینک خبر:

FDA Approves First Medical Device for ADHD

همچنین ببینید

دوره تربیت پژوهشگر علوم ‎اعصاب (سطح ۳) علوم اعصاب کاربردی/میان رشته‎ای (دوره ۲۱)

5/5 - (4 امتیاز) نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز (نوروسافاری) بر اساس تجربه چند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *