ایرانی ها اینقدر بد هستند که گفته میشود؟!

Rate this post

۴۳۵۴۵۴
نوروسافاری| دانشمندان درباره مقایسه خلقیات ایرانیان با دیگر کشورها چه می گویند؟
در یک مطالعۀ کم نظیر که نتایج آن چند روز پیش منتشر شده است، اقتصاددانان آلمانی با همکاری موسسۀ نظرسنجی گالوپ، با ۸۰۰۰۰ نفر از سراسر دنیا و از ۷۶ کشور که نمایندۀ ۹۰ درصد جمعیت جهان محسوب میشوند، در مورد ترجیحاتشان مصاحبه کرده اند.

به گزارش نوروسافاری به نقل از اقتصاد آنلاین، نتایج تحقیق نشان میدهد که تفاوت در خصوصیات و ترجیحات کل انسانها در دنیا، بیشتر به تفاوت در ویژگیهای تک تک افراد  برمیگردد تا تفاوت در کشور و ملیت. یعنی در هر کشوری، هر نوع انسانی یافت میشود و نسبت دادن یک ویژگی خاص به یک فرد از یک ملیت یا کشور اشتباه خواهد بود.

با این حال، بخش کوچکتر (اما معنی دار) از تفاوت در خصوصیات و ترجیحات انسانها به تفاوت در کشور و فرهنگ مرتبط است. مثلاً ایرانیها در مقایسه با آمریکاییها و نیز متوسط جهانی، عجول تر، ریسک پذیرتر و انتقامجوتر (negative reciprocity) هستند ولی در عوض بامرام تر (positive reciprocity) و نوع دوست تر هم هستند و حس اعتماد بیشتری از خود نشان می دهند.

عجول و ریسک پذیر بودن (از ویژگیهای ایرانیها) با توسعه رابطۀ منفی دارد. این مطالعه نشان میدهد که شرایط جغرافیایی و بویژه آب و هوای منطقه با عجول و ریسک پذیر بودن همبستگی زیادی دارند. این میتواند هشداری در مورد اثر تغییرات آب و هوایی خاورمیانه در منازعات اجتماعی و سیاسی منطقه باشد. از مواردی مثل امید به زندگی کم، نابرابریهای اقتصادی شدید، تامین اجتماعی ضعیف و ضعف نهادهای دموکراتیک میتوان هم به عنوان عامل و هم بعنوان نتیجۀ عجول و ریسک پذیر بودن اشاره کرد.

بیشتر بدانید:  ۵ نشانه هشدار‌دهنده زوال عقل

از نکات جالب این مطالعه این است که زنان و افراد باهوش، بیشتر دارای ویژگیهای مثبتی مثل صبر، مرام، نوع دوستی و اعتماد هستند.

 

لینک گزارش دانشگاه شیکاگو درباره این تحقیق:

The Nature and Predictive Power of Preferences: Global Evidence

لینک مقاله کامل این تحقیق:

The Nature and Predictive Power of Preferences: Global Evidence

همچنین ببینید

دوره مبانی علوم اعصاب کاربردی ۲۷th/تربیت پژوهشگر میان رشته ای علوم اعصاب

  نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز (نوروسافاری) بر اساس تجربه چند ساله خود در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *