برداشتن آپاندیس خطر ابتلا به پارکینسون را کاهش می دهد

نوروسافاری | بیماریهای نورودژنراتیو و آپاندیس پروتئینهای مشترکی دارند و این موضوع میتواند دلیلی بر نقش محافظتی خارج کردن این ارگان (آپاندیس) باشد.

به گزارش نوروسافاری از موسسه وان آندل، محققین در ۳۱ اکتبر در ژورنال Science Translational Medicine گزارش کردند که خارج کردن آپاندیس میتواند خطر بیماری پارکینسون در حال پیشرفت را کاهش دهد. این تیم تحقیقاتی ارتباط بین جراحی وبیماری نورودژنراتیو را در بانک داده های سلامت ۱.۶میلیون سوئدی نشان دادند.

هنگام آنالیز بافت افراد سالم در مجموعه داده‌ها، محققین دریافتند که بافت آپاندیس آنها حاوی گروههای پروتئینی مشابه مغز بیماران مبتلا به بیماری پارکینسون میباشد. به گفته دانشمندان این یافته نشان میدهد که آپاندیس ازطریق این تجمع پروتئینی مشابه، نقشی اولیه در این بیماری دارد. این پروتئینها تا حدودی در بیماری پارکینسون نقش دارند بنابراین آپاندکتومی میتواند از اثرات منفی آنها جلوگیری کند.

نظرات دانشمندان در مورد ارتباط آپاندیس با پارکینسون

پروبرو گامر نوروساینتیست دردانشگاه Aarhus دانمارک که در این مطالعه دخیل نبود به Science اعلام کرد:

نقش آپاندکتومی در این میان این است که آیا احتمالا پارکینسون از سیستم روده‌ای آغاز میشود و این تغییری بنیادین در فهم ما از بیماری ایجاد خواهد کرد.

ویوین لابری استاد همکار در Van Andel Research Institute میشیگان به این میزان فراتر نرفته و به سی ان ان میگوید:

این بیماری یک اختلال چند سیستمی میباشد. بنابراین احتمالا مکانهای شروع بسیاری در ارتباط با جایی که بیماری پارکینسون آغاز میشود وجود داردکه مجرای معدی – روده‌ای یکی از آنهاست. برای افراد  دیگراین بیماری میتواند از مغز آغاز شود.

ممکن است علایم بیماری در سیستم معدی – روده‌ای زودتر از مغز ظاهر شوند بنابراین برای فهم علت آن، لابریو همکارانش آپاندیس را بررسی نمودند (که قبلا بی استفاده تلقی میشد ولی اکنون تصور میشود که این ارگان از طریق اسکن کردن پاتوژنهای عفونی درسیستم ایمنی نقش ایفا میکند). اطلاعات سلامت کوهورت سوئدی، یک کاهش ۱۹درصدی در میزان خطر بیماری پارکینسون درحال پیشرفت در بیماران آپاندکتومی شده نشان داد. در یک آزمایش دیگر محققان دریافتند بافت آپاندیس ۴۶ نفر از ۴۸ نفر اشخاص سالم حاوی دسته‌های پروتئینی alpha-synuclein (پروتئین ساخته شده در مغز بیماران مبتلا به پارکینسون) بود.

لابری در مصاحبه با واشنگتن پست اظهار نمود:

ما بیان نمیکنیم که بروید و آپاندکتومی کنید. بسیاری از افراد دارای آپاندیس دست نخورده به بیماری پارکینسون مبتلا نمیشوند.

درعوض او به Science اعلام کرد:

امیدوار است این کار بتواند به محققین کمک کند بهتر درک کنند چرا سنتزalpha-synuclein مختل میشود وچرا این پروتئین در سیستم معدی- روده‌ای و مغز ساخته میشود.

ترجمه: مهدی هوشمندی – وبسایت نوروسافاری

لینک مقاله:

The vermiform appendix impacts the risk of developing Parkinson’s disease

لینک خبر:

Appendix identified as a potential starting point for Parkinson’s disease

بیشتر بدانید:  واکسن و داروی جدید کرونا بر مبنای آخرین تحقیقات

همچنین ببینید

دوره آموزشی مبانی نوروسایکولوژی

5 / 5 ( 1 امتیاز )   نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز (نوروسافاری) …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *