خانه / پلاستیسیته عصبی / بهبود آثار سکته مغزی با داروی جدید

بهبود آثار سکته مغزی با داروی جدید

نوروسافاری | گروهی از محققان ژاپنی در آزمایش روی موش‌ها و میمون‌ها داروی جدیدی را شناسایی کردند که در کنار فیزیوتراپی موجب بهبود آثار سکته مغزی می‌شود.

به گزارش نوروسافاری از ساینس، سکته مغزی به دلیل کمبود اکسیژن در اثر مسدود شدن یا پارگی رگ های خونی رخ می‌دهد. مغز قادر به ترمیم سلول‌های عصبی مرده نیست؛ اما با استفاده از فیزیوتراپی که منجر به اتصال مجدد برخی از سلول‌های سالم می‌شود، می‌توان بخشی از کارآیی مغز را مجددا به دست آورد.
اکنون محققان داروی جدیدی را شناسایی کردند که موجب بهبود فرآیند اتصال مجدد سلول‌ها در مغز شده و در نتیجه عملکردهای حرکتی فرد مبتلا به سکته را بهبود می‌دهد.
در تحقیقات پیشین مشخص شده است که اتصال مجدد سلول‌های عصبی مغز با استفاده از ترکیبات چسبناک نوعی پروتئین موسوم به CRMP2 انجام می‌شود. محققان با درنظر داشتن این واقعیت به دنبال دارویی بودند که بتواند با پروتئین CRMP2 پیوند برقرار کرده و روند اتصال مجدد سلولها را بهبود ببخشد.

روش بررسی

برای این منظور محققان از دارویی موسوم به edonerpic maleate استفاده کردند و تاثیر آن را همراه با فیزیوتراپی روی موش ها مورد آزمایش قرار دادند. سپس عملکردهای حرکتی موش ها را به طور مستمر تحت نظر گرفتند تا میزان بهبود آن را اندازه‌گیری کنند. در این آزمایش معلوم شد عملکردهای حرکتی موش‌هایی که دارو را به همراه فیزیوتراپی دریافت کردند در مقایسه با سایر موش‌ها بهبود چشمگیری داشته است. در مرحله بعد محققان این دارو را روی میمون‌ها نیز آزمایش کردند و به نتایج مشابهی دست یافتند.در حال حاضر محققان مقدمات آزمایشات بالینی این دارو را روی انسان آماده می‌کنند و امیدوارند در این آزمایشات به نتایج مثبتی برسند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Science منتشر شده است:

CRMP2-binding compound, edonerpic maleate, accelerates motor function recovery from brain damage

لینک خبر اصلی:

Boosting the ability of the brain to regain function after a stroke

ترجمه و نشر اولیه: ایرنا

بیشتر بدانید:  کشف ژ‌ن و داروی جدید افسردگی

همچنین ببینید

دوره آموزشی مبانی علوم اعصاب شناختی

4.6 / 5 ( 7 امتیاز ) نوروسافاری | موسسه دانش بنیان نوع یک آینده مغز …

۴ نظر

 1. علیرضا مرادی

  با سلام
  جناب استاد بنده دانشجوی ارشد فیزیولوژی در علوم پزشکی اردبیل هستم..موضوع کار بنده استروک هست چند هفته اخیر ۲ مقاله به اشتراک گذاشته اید که بسیار برایم راهگشا بوده..بسیار سپاس گذارم..بنده تمام مطالب صفحه را دنبال می کنم. بسیار مشتاقم در دوره ها و کلاس هایتان شرکت کنم.

  • دکتر میر شهرام صفری | Dr. Mir Shahram Safari

   خیلی عالی. خوشحالیم که عملکرد ما موثر بوده است.

 2. علیرضا مرادی

  با سلام
  جناب استاد بنده دانشجوی ارشد فیزیولوژی در علوم پزشکی اردبیل هستم..موضوع کار بنده استروک هست در چند هفته اخیر ۲ مقاله به اشتراک گذاشته اید که بسیار برایم راهگشا بوده..بسیار سپاس گذارم..بنده تمام مطالب صفحه را دنبال می کنم. بسیار مشتاقم در دوره ها و کلاس هایتان شرکت کنم.

  • دکتر میر شهرام صفری | Dr. Mir Shahram Safari

   ممنونم از لطف شما. با توجه به فاصله امکان شرکت حضوری در کلاسها را دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *