بهترین سن برای یادگیری زبان دوم

بهترین سن یادگیری زبان دوم
بهترین سن یادگیری زبان دوم

نوروسافاری | طبق تحقیقات اخیر، سن مشخصی جهت یادگیری سلیس زبان وجود دارد. به گفته ی پژوهشگران، برای مثال، اگر شما خواهان دانش گرامر انگلیسی در سطح یک انگلیسی باشید، به طورایده آل، باید آن را پیش از ۱۰ سالگی شروع کنید. افراد تا ۱۷ یا ۱۸ سالگی، با وجود کاهش تواناییها، هنوز یادگیرندگان ماهری باقی می مانند.

به گزارش نوروسافاری از کالج بوستون، این یافته ها در مجله ی  شناخت “Cognition گزارش شده و از آزمون آنلاین گرامر انجام شده توسط نزدیک به ۶۷۰،۰۰۰ نفر از سنین و ملیت های مختلف، بدست آمده است. آزمون گرامری در فیس بوک پست شد تا افراد کافی برای شرکت در آن جذب شود.

طراحی مطالعه

سوالات، قدرت تشخیص درستی یا نادرستی دستور زبان جمله ی انگلیسی نوشته شده ای مانند:  “Yesterday John wanted to won the race” را بوسیله ی شرکت کنندگان مورد آزمایش قرار دادند. از کاربران سن، مدتی که در حال یادگیری انگلیسی بوده اند و نیز اینکه در چه شرایطی – به عنوان مثال آیا به کشوری انگلیسی زبان نقل مکان کرده اند یا نه، پرسیده شد.. حدود ۲۴۶،۰۰۰ نفر از شرکت کنندگان در آزمون در شرایطی که تنها به زبان انگلیسی صحبت می کرده اند، بزرگ شده بودند، در حالی که بقیه ی افراد دو یا چند زبانه بودند. رایج ترین زبان مادری (به غیر از انگلیسی) فنلاندی، ترکی، آلمانی، روسی و مجارستانی بود. اکثر افراد شرکت کننده در آزمون، در دهه ۲۰ و ۳۰ سن خود بودند. جوانترین آنها حدود ۱۰ ساله و پیرترین در اواخر دهه ۷۰ سن خود بود.

نتایج جالب

هنگامی که محققان داده ها را با استفاده از مدلی کامپیوتری تجزیه و تحلیل کردند، مطلوبترین توضیح در خصوص این یافته ها این بود که یادگیری گرامر در دوران کودکی قوی تر بوده و در سال های نوجوانی نیز همچنان ادامه می یابد ولی بعد از آن، در بزرگسالی کاهش می یابد. اغلب گفته می شود که یادگیری زبان برای بچه ها آسان و با افزایش سن سخت تر می شود. با این وجود، محققان معتقدند یاد گیرندگان بزرگسال همچنان قادر به کسب مهارت لازم هستند، اگرچه نه به صورت سلیس.

اهمیت مطالعه

دلیل کاهش میزان یادگیری در حدود ۱۸ سالگی کاملا مشخص نیست. با این وجود، محققان معتقدند که این امر احتمالا به دلیل تغییرناپذیرتر و یا انعطاف ناپذیرترشدن مغز در بزرگسالی است. نویسنده ی همکار جاش تننباوم Josh Tenenbaum، استاد علوم شناختی و مغز در موسسه ی فناوری ماساچوست در ایالات متحده، اظهار داشت: “وجود تغییری بیولوژیکی محتمل است. علاوه براین، ممکن است این امری اجتماعی یا فرهنگی باشد. تقریبا یک دوره ی زمانی نابالغی که در بسیاری از جوامع تا حدود ۱۷ یا ۱۸ سالگی می رسد، وجود دارد. پس از آن شما خانه خود را ترک کرده، شاید تمام وقت کار کنید یا احتمالا دانشجوی دانشگاهی تخصصی شوید. تمامی اینها میزان یادگیری هر زبانی را تحت تاثیرقرار می دهند. “

این به این معنا نیست که یادگیری زبان جدید در بزرگسالی بی فایده است. طبق برخی مطالعات، یادگیری زبان جدید برای مغز سودمند بوده و حتی ممکن است شروع زوال عقل را به تاخیر اندازد.

نقد نتایج

پروفسور مریلین ویهمان Marilyn Vihman، از دانشکده ی علوم زبان و زبان شناسی دانشگاه یورک، گفت:

“این عقیده که اگر شما یادگیری را زود شروع نکرده باشید قادربه دستیابی توانایی شبیه به افراد بومی آن زبان نیستید، مورد تردید است. چنین مواردی اگرچه نادر، اما رخ داده و مستند هستند. افرادی توانسته اند در دهه ی۲۰ عمرخود زبان جدیدی را آموخته و به عنوان جاسوس پذیرفته شوند. دو، سه یا چهار مورد از این موارد مستند شده وجود دارد.گمان نمی کنم چنین سنی (سن حیاتی) وجود داشته باشد، تنها وضعیت ثابتی است که بعد از سال های نوجوانی برای اکثر، اما نه همه سخنوران تعیین می شود.”

دکتردنیلا ترنکیک Danijela Trenkic، همچنین از دانشگاه یورک، اشاره کرد که این مطالعه تنها با یک جنبه از زبان یعنی دستور زبان سرو کار داشت.

“شما می توانید ارتباط برقرارکننده ای عالی باشید، حتی اگر مانند یک سخنگوی بومی نبوده و یا تمام جملاتتان از لحاظ گرامری درست نباشند”.

ترجمه: فریبا زمانی – وبسایت نوروسافاری

لینک مقاله پژوهشی:

A critical period for second language acquisition: Evidence from 2/3 million English speakers

لینک خبر:

Study defines critical period for language acquisition

بیشتر بدانید:  سلول هایمان DNA یکسانی "ندارند"!/هیچ نورونی از نظر ژنتیکی شبیه دیگری نیست

همچنین ببینید

دوره آموزشی مبانی علوم اعصاب کاربردی (دوره دوازدهم)

4.7 / 5 ( 3 امتیاز )   نوروسافاری | موسسه دانش بنیان نوع یک آینده …

یک نظر

  1. دکتر میر شهرام صفری | Dr. Mir Shahram Safari

    سلام عضو شدیم قبلا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *