بیان ژنهای اسکیزوفرنی در زن و مرد متفاوت است

4.9/5 - (133 امتیاز)

نوروسافاری | اسکیزوفرنی به تغییرات در مسیرهای مرتبط با گلیکوزآمینوگلیکان، متابولیسم انتقال دهنده عصبی و سیناپسهای گاباارژیک مرتبط است. درصد زیادی از بیان ژنهای مرتبط با اسکیزوفرنی بین زن و مرد متفاوت است. نتایج حاکی از آن است که مکانیسم های درگیر در ایجاد اسکیزوفرنی، تا اندازه ای در مردان و زنان متفاوت است.

به گزارش نوروسافاری از دانشگاه فنلاند شرقی، براساس یک مطالعه جدید، پاتوفیزیولوژی عصب شناختی اسکیزوفرنی بین زن و مرد تفاوت معناداری دارد. یافته ها حاکی از نیاز احتمالی به درمان های خاص تر وابسته به جنسیت برای اسکیزوفرنی است. این مطالعه اولین بار بود که تعدادی از ژنهای وابسته به جنس خاص مرتبط با اسکیزوفرنی را شناسایی کرد که با استفاده از نورونهای حاصل از سلولهای بنیادی پرتوان القا شده بود. نتایج در Nature Communications منتشر شد.

این مطالعه با هماهنگی دانشگاه فنلاند شرقی، دانشگاه هلسینکی و مؤسسه کارولینسکا، تفاوت در بیان ژن و پروتئین در نورون ها از دوقلوهای یکسان در  اسکیزوفرنی و کنترل سالم و همچنین بین مردان و زنان بررسی کرده است. محققان از فن آوری سلول های بنیادی پرتوان القایی استفاده کردند، نورون ها از سلول های بنیادی پرتوان مشتق از سلول های پوستی شرکت کنندگان در مطالعه ایجاد شده بودند.

بیشتر بدانید:  آشتی سه فرضیه نامرتبط اسکیزوفرنی

بیان متفاوت ژنهای وابسته به جنس

اسکیزوفرنی به طور معمول پس از بلوغ ظاهر میشود. صدها ژن شناخته شده است که در خطر ابتلا به اسکیزوفرنی نقش دارند، اما مکانیسم های عصبی که منجر به شروع بیماری می شوند، خیلی کم شناخته شده اند. در مطالعه حاضر، محققان توانستند با مقایسه سلولهای حاصل از جفتهای دوقلوی مونوزیگوتی و یکسان ژنتیکی، که یکی از آنها از اسکیزوفرنی رنج می برد و دیگری سالم بود، تغییرات خاص بیماری را در سلولهای عصبی شناسایی کنند.

اسکیزوفرنی در چندین مسیر مانند تغییرات مرتبط با گلیکوزآمینوگلیکان و متابولیسم انتقال دهنده عصبی و سیناپس گاباارژیک با تغییرات همراه بود. با این وجود بخش بزرگی از ژنهای مرتبط با اسکیزوفرنی در سلولهای نر و ماده متفاوت بیان شده بود.

به گفته محققان، نتایج حاکی از آن است که سازوکارهای درگیر در ایجاد اسکیزوفرنی حداقل تا حدی بین مردان و زنان تفاوت دارد و این اختلافات ممکن است در انتخاب درمان مهم باشد. این واقعیت که بسیاری از ژن های مرتبط با اسکیزوفرنی وابسته به جنسیت هستند ممکن است توضیح دهد که چرا علائم این بیماری پس از بلوغ ظاهر میشوند. بلوغ زمانی است که بیان بسیاری از ژن های وابسته به جنسیت تغییر می کند.

سلولهای عصبی حاصل از سلولهای بنیادی پرتوان مربوط به مرحله تکوین سه ماهه دوم بارداری هستند. بنابراین، نتایج مطالعه حاضر نشان می دهد که تغییرات مغزی مربوط به اسکیزوفرنی ممکن است اول در رحم اتفاق بیافتد، و اختلافات بین دوقلوهای مونوزیگوتی در این مرحله نیز می تواند مشاهده شود.

بیشتر بدانید:  آیا شخص مبتلا به اسکیزوفرنی واقعا چندین شخصیت دارد؟

ترجمه: رویا ورمزیار – وبسایت نوروسافاری

لینک خبر:

The neurobiological mechanisms behind schizophrenia may depend on gender

لینک مقاله:

Sex-specific transcriptional and proteomic signatures in schizophrenia

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون برای علوم اعصاب (دوره چهاردهم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: دوره آموزشی استفاده از پایتون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *