ترکیبی در شیر مادر باعث تقویت رشد شناختی در نوزاد می شود

5/5 - (21 امتیاز)
سمت چپ اولین شیر مادر (آغوز) و سمت راست شیر مادر در چند ماهگی بعد از تولد را نشان می دهد.
سمت چپ اولین شیر مادر (آغوز) و سمت راست شیر مادر در چند ماهگی بعد از تولد را نشان می دهد.

نوروسافاری | نتایج مطالعه ای جالب نشان می دهد که فاکتورهای مادرانه، مانند شیر مادر، روی رشد و نمو کودک تأثیر می گذارد، و مطالعات قبلی روی حیوانات نشان داده است که کربوهیدرات، الیگوساکارید ۲`FL موجود در شیر مادر، بر رشد و نمو سلولهای عصبی تأثیر مثبت می گذارد. اکنون، در اولین مطالعه انجام شده در انسان، محققان در بیمارستان کودکان لس آنجلس با همکاری دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو، نشان داده اند که ۲`FL موجود در شیر مادر باعث تقویت رشد شناختی می شود. این یافته ها در تاریخ ۱۲ فوریه در PLOS ONE منتشر شده است.

به گزارش نوروسافاری از بیمارستان کودکان لس آنجلس، در این مطالعه کوهورت، محققان ترکیب شیر مادر و دفعات تغذیه در سن ۱ و ۶ ماهگی ۵۰ مادر و نوزاد آنها را مورد بررسی قرار دادند. رشد شناختی در ۲۴ ماه با استفاده از مقیاس Bayley-III، که یک آزمایش استاندارد رشد نوزاد و کودک نوپا  است اندازه گیری شد. این مطالعه نشان داد که میزان ۲`FL شیر مادر در ماه اول تغذیه ارتباط معنی داری با نمرات بالاتر در رشد شناختی  نوزادان تا سن ۲ سالگی دارد. مقدار ۲`FL در شیر مادر در تغذیه ۶ ماهگی با نتایج شناختی مرتبط نبود، و این نشان می دهد که قرار گرفتن زودهنگام در معرض این ترکیب ممکن است مفیدتر باشد.

بسیاری از مطالعات تأثیر مثبت شیردهی را بر رشد شناختی گزارش کرده اند. مایکل گوران، دکتر و مدیر برنامه دیابت و چاقی در پژوهشکده صبان کودکان بیمارستان لس آنجلس و نویسنده ارشد این تحقیق گفت:

ما می خواستیم به طور خاص مشخص کنیم که چه چیزی این اثر را ایجاد می کند.

لارس بوود، همکار مطالعه و نویسنده، دکتر، استاد اطفال و مدیر مرکز عالی تحقیقات مادر-شیر و نوزادان در دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو گفت:

از طریق بستر تحلیلی با توان بالا ما می توانیم در مدت زمان کوتاه الیگوساکاریدهایی مانند ۲`FL و بسیاری دیگر را در صدها نمونه از شیر مادر اندازه گیری کنیم.

وی می افزاید:

این فناوری به ما امکان میدهد تفاوت های موجود در ترکیب شیر را با پیامدها و نتایج خاص نوزادان مانند رشد شناختی مرتبط کنیم، ارتباط سنجی داده های موجود را با مدلهای پیش بالینی انجام دهیم یا در کل فرضیه های کاملاً جدید ایجاد کنیم.

بیشتر بدانید:  هورمون دوران شیردهی، کلید مغزی رفتارهای مادرانه/ارتباط پرولاکتین و مهر مادری

ساخت مکمل شیر مادر؟

محققان با استفاده از تکنیک آماری موسوم به آنالیز واسطه، به طور مستقل توانستند اثرات تغذیه با شیر مادر و اثرات الیگوساکارید ۲`FL را به طور کلی ارزیابی کنند.

پیج برگر، PhD، RD، همکار تحقیقاتی پسا دکترا در CHLA و اولین نویسنده این مطالعه گفت:

این رشد شناختی تقویت شده در ۲ سال اول زندگی این سؤال را برای تأثیر احتمالی طولانی مدت بر کودک در مدرسه و بعد از آن ایجاد می کند.

این مشاهدات به تیم اجازه می دهد نتیجه بگیرند که افزایش رشد عصبی حاصل از شیردهی در درجه اول به مادرانی مربوط می شود که ۲`FL بیشتری برای مصرف کودک تولید میکنند.

دکتر گوران گفت:

ما می دانیم که ترکیبات مختلف زیادی در شیر مادر وجود دارد و ترکیب آن پویا است – با گذشت زمان ترکیب  آن تغییر می کند و بین مادران مختلف بسیار متغیر است. علاوه بر شناسایی تأثیر الیگوساکارید ۲`FL، ما همچنین می خواستیم تعیین کنیم که چه زمانی برای رشد و نمو کودک بسیار حیاتی است.

در حالی که محققان تقویت عصبی توضیح داده شده توسط ۲`FL بالاتر در اولین ماه از زندگی کودک را مشاهده کردند، این اثر هنگام بررسی محتوای ۲`FL شیر مادر در شش ماهگی مشاهده نشد. توانایی شناسایی عواملی که برای رشد و نمو عصبی اولیه بسیار مهم هستند، امکان ساخت مکمل شیر مادر را در افرادی که مقادیر کمتری از این ماده مهم تولید می کنند، فراهم می کند.

دکتر برگر گفت:

برای برخی از زنان، شیردهی یک چالش است. برای کسانی که قادر به شیر دادن نیستند یا فقط می توانند این کار را برای مدت کوتاهی انجام دهند، ۲`FL به طور بالقوه می تواند به عنوان یک ماده افزودنی در تغذیه ای که کودک دریافت می کند، برای پشتیبانی بهتر رشد شناختی ارائه شود.

نویسندگان دیگر این مطالعه عبارتند از: جاسمین اف پلوز، روشاندا بی جونز، جی هون ریو  و بردلی اس. پیترسون از پژوهشکده صبان بیمارستان کودکان لس آنجلس، ماری پولسن از مرکز دانشگاه برای بهبودی معلولیت های رشد و نمو در CHLA ، تانیا ال آلدریت از دانشگاه کلرادو بولدر، و کلوئه یونمیتسو و لارس بوود از دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو. این تحقیق توسط بنیاد گربر و انستیتوی ملی بهداشت (R01 DK 110793) تأمین شد.

بیشتر بدانید:  اختلالات مغزی نوزادان زودرس "قبل از تولد در رحم مادر شروع می شود"

درباره بیمارستان کودکان لس آنجلس

بیمارستان کودکان لس آنجلس که در سال ۱۹۰۱ تأسیس شد، در رتبه برتر بیمارستان کودکان در کالیفرنیا و پنجمین درمانگاه ممتاز ملی با انتخاب آن به عنوان قطب معتبر در ایالات متحده و افتخارات اخبار و گزارش جهانی بیمارستان های کودکان است. مراقبت های بالینی توسط پزشکان عضو هیئت علمی دانشکده پزشکی کک آمریکا مربوط به سال ۱۹۳۲ انجام می شود. این بیمارستان همچنین بزرگترین برنامه آموزش رزیدنتی اطفال را در بیمارستان آزاد کودکان در نوع خود در غرب ایالات متحده انجام می دهد. پژوهشکده بیمارستان کودکان در لس آنجلس، تحقیقات بنیادی، ترجمه ای و بالینی در CHLA را اداره میکند. برای کسب اطلاعات بیشتر، ما را در Facebook ، Instagram ، LinkedIn و Twitter دنبال کنید و از وبلاگ ما برای خانواده ها (CHLA.org/blog) و وبلاگ تحقیق ما (chla.org/blog/research) بازدید کنید.

بیشتر بدانید:  به دنیا آوردن بچه باعث افزایش ماده خاکستری در مغز مادر می شود

ترجمه: رویا ورمزیار – وبسایت نوروسافاری

لینک خبر:

Component of Human Breast Milk Enhances Cognitive Development in Babies

لینک مقاله:

Human milk oligosaccharide 2’-fucosyllactose links feedings at 1 month to cognitive development at 24 months in infants of normal and overweight mothers

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون برای علوم اعصاب (دوره چهاردهم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: دوره آموزشی استفاده از پایتون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *