تشخیص آلزایمر با آزمایش خون

Rate this post

Untitled

 

نوروسافاری| محققان کالج لندن در انگلستان موفق به شناسایی پروتئینی در خون شده اند که بسیار قبل تر از مشاهده علایم آلزایمر، می تواند بیماری را پیش بینی کند.
 
به گزارش نوروسافاری به نقل از ایرنا، این تحقیقات که روی بیش از یکهزار پروتئین خونی در ۲۱۲ داوطلب صورت گرفته است، نشان می دهد که پروتئین MAPKAPK5 در خون افرادی که به آلزایمر مبتلا می شوند، ده سال قبل از بروز علایم آلزایمر کمتر از افراد عادی است.

مطالعات قبلی نشان داده بود که این پروتئین در سرطان و آرتریت روماتویید نقش دارد و این اولین باری است که پژوهش ها نشان می دهد که MAPKAPK5 در ابتلا به آلزایمر نیز موثر است.

تحقیقات نشان می دهد که میزان این پروتئین می تواند بیماری را حداقل ۱۰ سال زودتر پیش بینی کند.

البته هنوز مشخص نیست با چه مکانیسمی این پروتئین با مشکلات حافظه و آلزایمر ارتباط پیدا می کند.

بیماری پیش رونده آلزایمر شایع ترین نوع زوال عقل است که باعث اختلال در حافظه، تفکر و رفتار فرد می شود. این بیماری معمولا پس از ۶۰ سالگی دیده می شود ولی دلیل آن همیشه کهولت سن نیست و عوامل ژنتیکی، سکته مغزی و شوک عاطفی نیز می تواند منجر به این بیماری شود.

علاوه بر کاهش حافظه، اختلال در گفتار و عدم توان انجام امور روزانه و اختلال در ریتم شبانه روزی بدن نیز از عوارض آلزایمر محسوب می شوند.

در آمریکا در هر ۶۷ ثانیه، یک تن به آلزایمر مبتلا می شود و در حال حاضر بیش از ۵٫۳ میلیون نفر در آمریکا به این بیماری مبتلا هستند. آلزایمر ششمین عامل مرگ در آمریکا محسوب می شود.

بیشتر بدانید:  "سیناپسهای چسبناک" با حفظ خاطرات قدیمی، "شکل گیری خاطرات جدید را مختل می کنند"

پیش بینی می شود که تا سال ۲۰۵۰ میلادی، شمار مبتلایان به آلزایمر به ۱۴ میلیون تن برسد. در حال حاضر هیچ درمانی برای جلوگیری از توسعه بیماری وجود ندارد.

نتایج این تحقیقات در Translational Psychiatry منتشر شده است:

Plasma protein biomarkers of Alzheimer’s disease endophenotypes in asymptomatic older twins: early cognitive decline and regional brain volumes

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون برای علوم اعصاب (دوره چهاردهم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: دوره آموزشی استفاده از پایتون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *