تعیین سطح هوشیاری با تصاویر رنگین‌کمانی/امضاء طیفی هوشیاری

5/5 - (2 امتیاز)
تصویر سمت راست مربوط به هوشیاری طبیعی، تصاویر میانی و سمت چپی مربوط به ۲ فرد با اختلال هوشیاری (آسیب دیده مغزی و دارای زندگی نباتی) است، ا این تفاوت که در تصویر وسط، بیمار درحال تصور بازی تنیس بوده است

نوروسافاری |  این تصاویر رنگی شاید ابزار تعیین هوشیاری افرادی باشند که به دلیل عدم توانایی ارتباط با دیگران، در بدن خود محبوس شده‌اند و به‌اصطلاح در وضعیت نباتی به سر می‌برند.
 

این‌طور نیست که تمام افرادی که در وضعیت نباتی به سر می‌برند، ارتباط خود را با دنیای بیرون از دست داده باشند؛ چراکه برخی از آن‌ها می‌توانند از محیط اطراف خود آگاهی کسب کنند. البته تشخیص این آگاهی برای پزشکان یا خانواده بیمار کار سختی است، چراکه این نوع بیماران نمی‌توانند حرف بزنند یا به محرک‌ها پاسخ فیزیکی بدهند.

به گزارش نوروسافاری به نقل از وبسایت دانشگاه کمبریج، پژوهشگران دانشگاه کمبریج توانسته‌اند روشی جدید برای تعیین سطح هوشیاری این نوع بیماران ابداع کنند. این پژوهشگران با اندازه‌گیری فعالیت مغزی ۳۲ بیمار با استفاده از دستگاه الکتروانسفالوگراف (EEG) و تحلیل شبکه سیگنال‌های بین نواحی مختلف مغز توانسته‌اند ردپای عصبی هوشیاری را کشف کنند. نتایج این تحلیل را می‌توانید به‌صورت گرافیکی در تصویر زیر ملاحظه کنید.

این پژوهشگران متوجه شده‌اند که در برخی از بیمارانی که در وضعیت نباتی به سر می‌برند، شبکه سیگنال‌های بین نواحی مختلف مغز شبیه به افراد سالم است. این دسته از بیماران در آزمایش‌های تخصصی‌تر هم نشانه‌هایی از آگاهی بروز دادند. در یکی از این آزمایش‌های تخصصی، بیماران را درون دستگاه ام.آر.آی قرار دادند و درحالی‌که از مغز آن‌ها عکس‌برداری می‌کردند، به آن‌ها گفته‌شد که «تصور کن داری تنیس بازی می‌کنی» و مغز آنها نیز پاسخ داد.

به نظر می‌رسد اندازه‌گیری و تحلیل شبکه سیگنال‌های مغزی با استفاده از ای.ای.جی می‌تواند پایه‌گذار روشی آسان و نسبتاً ارزان‌قیمت برای تعیین سطح هوشیاری باشد.

بیشتر بدانید:  ترک اعتیاد به مواد مخدر و الکل با مصرف داروی فشار خون

لینک مقاله:

Spectral Signatures of Reorganised Brain Networks in Disorders of Consciousness

لینک خبر روی وبسایت دانشگاه کمبریج:

Scientists find ‘hidden brain signatures’ of consciousness in vegetative state patients

ترجمه و نشر: خبرآنلاین

همچنین ببینید

دوره مبانی علوم اعصاب کاربردی ۲۷th/تربیت پژوهشگر میان رشته ای علوم اعصاب

  نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز (نوروسافاری) بر اساس تجربه چند ساله خود در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *