تغییر الگوی رشد مغزی با زایمان سزارین

نوروسافاری | حداقل در یک ناحیه از مغز، مرگ سلول‌های عصبی در زایمان سزارین بیشتر از روش زایمان طبیعی است. محققان دانشگاه ایالتی جورجیا ( در شهر آتلانتا) نشان دادند که روش تولد، تاثیر بالقوه‌ای را بر رشد سلول‌های عصبی انسان می‌گذارد و سبب تغییرات طولانی مدت در مغز و رفتار می‌شود. همچنین این فرآیند که ابتدا در موش‌ها بررسی شد نشان داد که در هفته اول پس از تولد  این اتفاق رخ می‌دهد که می‌تواند در انسان هم ایجاد شود. یافته‌های این تحقیق در نشریه مقالات آکادمی ملی علوم [۱] به چاپ رسیده است.

با ظهور پزشکی مدرن، زایمان به روش سزارین، معروف به بخش سی [۲] ، به یک عمل گسترده در سراسر جهان تبدیل شده است. در ایالات متحده، هر ساله حدود ۳۰ درصد از تولدها به روش سزارین انجام می‌گیرد که بسیاری از آنها انتخابی هستند. زایمان به روش سزارین با اثرات رفتاری در فرزندان ارتباط دارد که نشانه تاثیر بر روی مغز است ولی اغلب مطالعات انسانی تحت تاثیر عوارض پزشکی، تغییر زمان تولد و فاکتورهای حاملگی دخیل در زایمان سزارین قرار دارند.

بیشتر بدانید:  اضطراب به ارث می رسد: احتمال فرزندان عصبی و افسرده از "والدین مضطرب" بیشتر است

مرگ سلول‌های مغزی

به گزارش نوروسافاری از دانشگاه ایالتی جورجیا، دکتر Alexandra Castillo-Ruiz، دکتر Nancy Forger و همکارانشان در دانشگاه ایالتی جورجیا آزمایشی را انجام دادند که تاثیر این محدودیت‌ها را بر روی مغز بچه موش‌ها پیش و پس از زایمان طبیعی یا سزارین تا زمان از شیرگرفتن آنها بررسی کردند، همچنین زمان دقیق زایمان توله‌ها را هم در نظر گرفته بودند.

آنها دریافتند که زایمان موش‌ها به روش طبیعی، مرگ سلول‌ها را در مغز کاهش می‌ دهد اما در روش سزارین این حالت اتفاق نمی‌افتد. این تفاوت در ناحیه‌ای از هیپوتالاموس [۳] دیده می‌شود که مربوط به کنترل استرس و تعاملات بین مغز و سیستم ایمنی است. مرگ سلولی در زایمان به روش سزارین حداقل در یک ناحیه از مغز بیشتر اتفاق افتاد که با تغییر رفتار در آزمایش جدایی از مادر مرتبط بود.

روش تولد بر اندازه‌گیری‌های کلی رشد مانند اندازه کل مغز یا روز باز شدن چشم در موش‌های خردسال تاثیری نمی‌گذارد. با این حال، نویسندگان افزایش وزن را در موش‌های متولد شده به روش سزارین تا سن از شیر گرفتن مشاهده کردند، که مطابق با گزارش‌های بالینی  نوزادان متولد شده انسانی در بخش سزارین است که گزارش شده از شاخص توده بدنی بالاتری برخوردار هستند.

این مطالعه توسط بنیاد ملی علوم [۴] تامین مالی شده است.

 

[۱] ) Proceedings of the National Academy of Sciences

[۲] ) C-sections

[۳] ) hypothalamus

[۴] ) National Science Foundation

ترجمه: فاطمه باذلی محبوب – وبسایت نوروسافاری

بیشتر بدانید:  تاثیر پدران بر رشد مغز جنین "قبل از تولد"

لینک مقاله:

Birth delivery mode alters perinatal cell death in the mouse brain

لینک خبر:

Study: Cesarean-Born Mice Show Altered Patterns Of Brain Development

 

همچنین ببینید

دوره آموزشی مبانی علوم اعصاب کاربردی (دوره دوازدهم)

4.7 / 5 ( 3 امتیاز )   نوروسافاری | موسسه دانش بنیان نوع یک آینده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *