تغییر همزمان توجه و “مغز اجتماعی” در اوتیسم در سنین پایین

3/5 - (1 امتیاز)
هر نقطه بیانگر موضعی خیره کننده برای هر کودک مشغول تماشای فیلم است. نقاط آبی در بالا بیانگر کودکان نوپایی است که بطور معمول در حال رشد هستند. نقاط قرمز بیانگر کودکان نوپای مبتلا به اختلالات طیف اوتیسم (ASD) است. در طی آزمایش، چهره دچار محو شدگی نشده است. اعتبار: دانشگاه ژنو
هر نقطه بیانگر موضعی خیره کننده برای هر کودک مشغول تماشای فیلم است. نقاط آبی در بالا بیانگر کودکان نوپایی است که بطور معمول در حال رشد هستند. نقاط قرمز بیانگر کودکان نوپای مبتلا به اختلالات طیف اوتیسم (ASD) است. در طی آزمایش، چهره دچار محو شدگی نشده است. اعتبار: دانشگاه ژنو

نوروسافاری | با رشد نوزادان، آنها ترجیحا به سمت نشانه های اجتماعی از قبیل صداها، صورتها و ژستهای انسانی حرکت کرده و نسبت به آن واکنش نشان می دهند. در همین زمان، مغز آنها، شبکه ای از نواحی را در خود توسعه می دهد که در ترجمه این نشانه ها تخصص می یابند که آنها را با نام “مغز اجتماعی” می شناسیم. با این حال مشاهده ای معمول در نوزادان مبتلا به اختلالات طیف اوتیسم (ASD) تشخیص داده شده است که نشان می دهد حساسیت و توجه آنها نسبت به این نشانه های اجتماعی در طی سال نخست زندگیشان، کاهش می یابد. گمان می شود این بی تفاوتی نسبت به نشانه های اجتماعی در نهایت مانع از رشد طبیعی مغز اجتماعی در مراحل اولیه رشد می شود. یک تیم از محققان دانشگاه ژنو (UNIGE) در سوئیس، اخیرا شواهدی مستقیم در مورد این رشد به تاخیر افتاده در طی دوران نوپایی کودکان تا سنین پیش دبستانی در افراد مبتلا به اوتیسم ارائه کرده اند. یافته های آنان در نشریه eLife منتشر شده است.

به گزارش نوروسافاری از دانشگاه ژنو، نتایج تحقیقات آنان گویای آن است که مداخلاتی با هدف گیری بهبود توانایی کودکان برای واکنش نسبت به نشانه های اجتماعی در این سنین اولیه بحرانی می تواند سیم کشی عصبی مغز آنها را تجدید کند و امکان بازیابی بالقوه رشد “مغز اجتماعی” وجود دارد. دکتر Holger Sperdin، دستیار تحقیقات پسادکترای دانشکده پزشکی UNIGE و مولف اول آن تحقیق، توضیح می دهد که او و تیمش چه چیزی را کشف کرده اند: از آنجا که کودکان نوپای مبتلا به ASD توجه ترجیحی کمتری برای نشانه های اجتماعی قائل هستند، ما فرض کردیم وقتی که تصاویر اجتماعی متحرک را به آنان نشان دهیم، آنها می توانند تفاوتهایی در شیوه کنکاش بصری این تصاویر و نیز در شیوه پردازش اطلاعات اجتماعی توسط شبکه های عصبی مغزشان در مقایسه با کودکان نوپایی که از رشد طبیعی و معمول برخوردارند، داشته باشند.

بیشتر بدانید:  دوره آموزشی استفاده از متلب در علوم اعصاب

فناوری تعقیب و دنبال کردن چشم

این تیم از یک روش نظارت الکتروفیزیولوژیک موسوم به الکتروانسفالوگرافی (EEG) برای مطالعه فعالیت مغز کودکان و از فناوری قدرتمند رصد چشم برای مشاهده محل خیره شدن نگاه آنان در هنگام تماشای فیلمهایی در خصوص تعاملات اجتماعی انسان، استفاده کرده اند. آنها متوجه شده اند کودکان مبتلا به ASD از الگوهای نگاه خیره متفاوتی در حین تماشای فیلمها و در مقایسه با نوزادان دارای رشد طبیعی برخوردارند و اینکه این شرایط با تغییراتی در اتصالات سلولهای عصبی و جریان اطلاعات در مغز همراه بوده است.

در کودکان مبتلا به ASD، تیم تحقیقاتی چیزی موسوم به «رانش افزایش یافته» را در دو فرکانس خاص از امواج مغز (موج آلفا و تتا) مشاهده کردند و اینکه سطوح بالایی از  اتصال عملکردی بین سلولهای مغز در نواحی معینی از مغز وجود داشت. فرکانس موج تتای مغز و نواحی تحت تاثیر قرار گرفته ذکر شده، هر دو مولفه های مهمی برای مغز اجتماعی هستند و فرکانس آلفا هم برای توجه بصری حائز اهمیت است.

این یافته ها اولین شواهدی هستند که نشان می دهد که تفاوتها در کنکاش بصری تصاویر به طور همزمان با تغییرات در اتصال بین نواحی کلیدی مغز اجتماعی در اوایل زندگی کودکان مبتلا به ASD اتفاق می افتد.

بنابراین نواحی تولید کننده این فرکانسهای امواج مغزی ممکن است به شکلی متفاوتی در کودکان مبتلا به ASD و در مقایسه با کودکان طبیعی و سالم، رشد کرده باشد. پروفسور Marie Schaer استادیار دانشگاه ژنو سوئیس چنین نتیجه گیری می کند که: نتایج ما برای اولین بار وجود تغییراتی را در جریان اطلاعات از نواحی مغزی دخیل در پردازش نشانه های اجتماعی در کودکان نوپا و پیش دبستانی مبتلا به ASD، نشان می دهند. این تغییرات در ناحیه هایی از مغز اجتماعی، در سنین ابتدایی در کودکان مبتلا به ASD رخ می دهد و این کار را توجیه می کند که ببینیم آیا مداخلات درمانی با هدف گیری بهبود مهارتهای اجتماعی می توانند به درمان رشد مغز اجتماعی در طی این سن بحرانی کمک کنند؟ در زمانی که انعطاف پذیری عصبی هنوز وجود دارد و امکان پذیر است.

بیشتر بدانید:  زنان به طور ژنتیکی از ابتلا به اوتیسم محافظت شده اند.

ترجمه: ندا میهمی – وبسایت نوروسافاری

ویرایش علمی و ادبی: دکتر میرشهرام صفری

لینک مقاله:

Early alterations of social brain networks in young children with autism

لینک خبر:

‘Social brain’ networks are altered at a young age in autism

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون از صفر (دوره ششم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز، دوره جدید آموزش پایتون مقدماتی برگزار می کند: …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *