تلقین (inception): کاشت خاطره جعلی در مغز دیگری میسر شد

4.8/5 - (31 امتیاز)

نوروسافاری | گمان می کردیم اخبار ساختگی خیلی بد هستند اما ظاهراً دانشمندان با موفقیت « خاطره ای» ساختگی را در یک حیوان کاشته اند، که به صورت بالقوه راه را به سمت آزمایش های انسانی باز می کند. محققان با استفاده از نقشه برداریِ مدارهای مغزی در یک موش آزمایشگاهی توانستند یک خاطره ی طبیعی را مهندسی معکوس کنند. سپس آنها این خاطره را در موش دیگری، از طریق تحریک سلول های مغزی اش طبق الگوی خاطره ی اصلی، به صورت ساختگی القاء کردند.

بیشتر بدانید:  بازیابی حافظه از دست رفته موش ها با استفاده از نور

افکار مصنوعی

به گزارش نوروسافاری به نقل از مهندسی جالب، این مطالعه که [قبلا] در مقاله ای در مجله ی نیچر نوروساینس شرح داده شده است نشان می دهد که خاطرات می توانند به صورت مصنوعی در غیاب هرگونه تجربه ی حقیقی ایجاد شوند. خاطره ی القاء شده توسط موش آزمایشگاهی یادآوری می شد و از خاطره ی طبیعی غیرقابل تفکیک بود. این [یافته] نه تنها مسائل اخلاقی فراوانی دارد بلکه ممکن است ما را وادار کند تا خاطرات خودمان را زیر سوال ببریم. با این که غیرقابل اتکا بودنِ خاطراتمان بر همگان واضح و مبرهن است این تحقیق بُعد کاملا جدید دیگری به موضوع می افزاید.

بر اساس گزارشی در مجله ی ساینتیفیک امریکن، یافته های جدید نشان داده اند مدارهای عصبی که به طور عادی به تجارب  طبیعی پاسخ می دهند و خاطرات را می سازند می توانند به منظور تشکیل خاطرات کاذب دستکاری شوند [تا در غیاب تجارب طبیعی خاطره بسازند].

این تحقیق همچنین نسبت به چگونگی تشکیل خاطرات در مغز بینش فراهم می کند و در حقیقت بخشی از زمینه ی علمی گسترده تر و در حال رشدی است که می تواند به دستکاری حافظه، انتقال خاطرات و حتی حذف خاطرات موجود منجر شود.

بیشتر بدانید:  حذف و بازگرداندن حافظه

گرچه این تحقیق در جهت خلق تکنولوژی برای یک دیکتاتور شرور در آینده [چیزی شبیه به ناظر کبیر در رمان ۱۹۸۴ جورج اورول!] یا ساخت سناریوهایی از روی فیلم مردان سیاه پوش نیست.

این دانشمندان امیدوارند یافته هایشان در نهایت کمک حال افرادی باشد که با اختلالات حافظه دست و پنجه نرم می کنند و یا از خاطرات آسیب زا (مثل PTSD) در رنج هستند.

دنیایی را تصور کنید که در آن بتوانیم خاطرات قدیمی مان را که در [ گذر] زمان مفقود شده اند بازیابی کنیم یا خاطرات ناتوان کننده را حذف کنیم. این تحقیق اگر موفقیت آمیز باشد می تواند پیامدهای روانشناختی و اخلاقی شگفت انگیزی را به همراه داشته باشد.

بیشتر بدانید:  تقویت حافظه انسان با کاشت دستگاه: تقلید از روش یادگیری مغز

یافته های جدید

در این مطالعه با آموزش موش ها به برقرار کردن تداعی بین رایحه ی شکوفه های گیلاس و شوک الکتریکی به پا، خاطره ای طبیعی در مغزشان ساخته شد. آنها آموختند با رفتن به سمت دیگرِ قفس که از رایحه ی زیره ی سیاه آکنده شده بود از این شوک الکتریکی اجتناب کنند‌. رایحه ی زیره ی سیاه توسط ماده شیمیایی موسوم به کاروون و رایحه ی شکوفه های گیلاس توسط ماده ی شیمیایی به نام استوفنون در فضای آزمایش پخش می شد.

این محققان از استوفنون استفاده کردند چراکه نوع بخصوصی از گیرنده را بر روی [غشای] انواع مجزایی از سلول های عصبی حسی بویایی فعال می کند.

سپس از محققین از [تکنیک] اپتوژنتیک استفاده کردند تا سلول های عصبی بویایی را در موش ها فعال کنند. این روش پیچیده شامل فیبرهای نوری است که از طریق جراحی در مغز جای داده شده و به واسطه ی [اثر بر] پروتئین های حساس به نور نورون های ویژه ای را در مغز تحریک می کنند.

فیلمی درباره اپتوژنتیک ببینید:

 

در آزمایشات اولیه، این محققان از حیوانات تراریخته-[ حیواناتی که با تکنولوژی مهندسی ژنتیک ژنهای جانداران دیگر را در ساختار ژنتیکی خود دارند]- استفاده کردند که فقط در نورون های بویاییِ حساس به استوفنونِ [خود] پروتئین حساس به نور تولید می کنند. این محققان تحریک نوری سلولهای بویایی حساس به استوفنون در موش ها را با شوک الکتریکی به پا همراه کردند. آنها متوجه شدند موش ها پس از این از رایحه ی شکوفه های گیلاس اجتناب می کنند در حالی که تنها تحریک نوری را دریافت کرده اند [و رایحه را هیچگاه استشمام نکرده اند].

این گام تحسین برانگیزی است: این نشان می دهد که موش ها نیازی نداشتند واقعا رایحه را تجربه کنند تا آن را با شوک الکتریکی ارتباط دهند. در اصل این خاطره می تواند کاشته شود.

با این حال دانشمندان در جهت ساخت یک حافظه ی کاملا ساختگی یک گام جلوتر رفتند. برای این منظور آنها باید تجربه ی واقعیِ شوک الکتریکی را از مغز موش ها پاک می کردند.

در تازه ترین مطالعه این محققان نشان دادند که چگونه ویروسی را بکار گرفته اند تا به وسیله ی آن پروتئین حساس به نور را درون مسیر های عصبی موش های تراریخته جای دهند. سپس آن ها سلول های عصبی بویایی و بخش حساس به نورِ مغز را با الگوی به دست آمده از راه مهندسی معکوس تحریک کردند.

این موش ها با پاسخ دادن به رایحه ای که هرگز با آن مواجه نشده بودند و اجتناب از شوکی که هرگز دریافت نکرده بودند خاطره ی ساختگی را به یاد می آوردند.

فیلمی درباره کاشت حافظه کاذب ببینید:

بیشتر بدانید:  ادعای موفقیت در بازیابی حافظه با کاشت تحریک کننده مغزی

تلقین در مغز موش

البته، تحقیق روزهای نخست خود را سپری می کند. به هر حال دانشمندان با موفقیت خاطرات موش های آزمایشگاهی را دستکاری کرده و آنها را مجبور کرده اند چیزی را به خاطر آورند که هرگز تجربه نکرده اند. قدم بعدی چه خواهد بود؟ جهانی که در آن بتوانیم خاطراتمان را به اشتراک بگذاریم؟ [مانند پست های اینستاگرامی!]. جایی که در آن می توانیم انتخاب کنیم چه چیزی را می خواهیم به یاد آوریم و چه چیزی را نمی خواهیم؟ این احتمالات هراس آورند!

ترجمه: فاطمه جواهری – وبسایت نوروسافاری

لینک منابع:

Inception: Scientists Successfully Implanted an Artificial Memory
Memory formation in the absence of experience | Nature Neuroscience
Are memories reliable? Expert explains how they change more than we realise
A Successful Artificial Memory Has Been Created – Scientific American

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون برای علوم اعصاب (دوره چهاردهم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: دوره آموزشی استفاده از پایتون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *