تمایل بیشتر مبتلایان به افسردگی به کلمات و محرک های منفی: هدف درمانی جدید در افسردگی

5/5 - (1 امتیاز)

نوروسافاری | تیمی از دانشمندان تگزاسی با تحلیل امواج الکتریکی مغز دریافتند که افراد افسرده نسبت به افراد غیرافسرده بیشتر احتمال دارد که به سمت محرک ها (اطلاعات) منفی جذب شوند. یافته های جدید آنها در مجله Biological Psychology چاپ شده است.

به گزارش نوروسافاری به نقل از سایک پست، نویسنده این پژوهش، جاستین دینربست از دانشگاه تگزاس توضیح میدهد که:‌ “ما میدانستیم که پژوهش های گذشته ارتباطی را بین خلق (mood) و تصمیم گیری درباره اینکه آیا کلمات فرد خود ارجاع (self-referential) هستند یا نه یافته اند و البته به نظر میرسد که الگوهای پایداری در چگونگی واکنش امواج مغزی افراد مبتلا به افسردگی شدید به این تصمیم، وجود دارد.”

این حوزه ی تحقیقاتی در حال حرکت به سمت روانشناسی داده محور است و ما به جستجو برای یافتن مکانیزم هایی که موجب افسردگی شدید میشوند ادامه میدهیم. ما فکر میکنیم که تکرار و پیش بردن این کار برای فهم اینکه چه نشانه ها و مکانیزم هایی ارزش این را دارند که در مداخلات هدف قرار بگیرند، اهمیت دارند.

طراحی تحقیق

پژوهشگران از الکتروآنسفالوگرافی (EEG) استفاده کردند تا فعالیت مغزی ۲۲ بزرگسال مبتلا به افسردگی شدید را با یک گروه کنترل ۲۴ نفره از افراد سالم مقایسه کنند. شرکت کنندگان کلمات مثبت و منفی را در یک صفحه کامپیوتر مشاهده میکردند و طی یک واکنش سریع، تصمیم میگرفتند که آیا این کلمه توصیف کننده آنها هست یا خیر.

پژوهش های پیشین نشان داده اند که افراد افسرده با احتمال بیشتری کلمات منفی را به عنوان توصیف کننده خود معرفی میکنند. اما اکنون پژوهشگران کشف کردند که این مسئله در امواج مغزی آنها نیز مشهود است.

بیشتر بدانید:  پیش بینی پاسخ به داروهای ضد افسردگی از روی امواج مغزی

در طول مراحل بعدی پردازش اطلاعات، ثبت های EEG نشان دادند که کلمات منفی نسبت به کلمات مثبت به میزان بیشتری توجه افراد افسرده را به خود جلب کرده است.

دکتر دینربست اینگونه توضیح میدهد:

 نکته اصلی همین است؛ توجه مستمر بر محرک های منفی میتواند یک هدف مهم برای مداخلات در حوزه ی افسردگی باشد. به عبارت دیگر ما دریافتیم که بزرگسالان افسرده، به سمت اطلاعات منفی کشیده میشوند در حالی که افراد غیرافسرده اینگونه نیستند و این مسئله نه فقط در نحوه واکنش آنها در آزمایشات پژهشی بلکه در امواج EEG آنها نیز نمایان است و این برای پژوهش های درمانی، در آینده، نوید بخش است.

دکتر دینربست خاطرنشان ساخت که پژوهش های آتی درباره این موضوع میتواند از حجم نمونه های بیشتر استفاده کند.وی افزود:

این یک مطالعه کوچک است و هرچند که برخی از پژوهش های پیشین را تکرار کرده ولیکن تفاوت هایی در نتایج وجود داشت که صرفاَ ناشی از تکنیک های تحلیلی ما نبود. من فکر میکنم که اثبات واقعی این نتایج وقتی معلوم میشود که ما یک مطالعه درمانی داشته باشیم که این تفاوت های EEG را قبل از درمان و بهبود را بعد از درمان نشان دهد.

ترجمه: ژاله علیپور-وبسایت نوروسافاری

لینک گزارش خبری در سایت PsyPost:

Neuropsychology study finds negative stimuli captures the attention of depressed people

لینک مقاله پژوهشی در ژورنال Biological Psychology:

Sustained engagement of attention is associated with increased negative self-referent processing in major depressive disorder

 

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون از صفر (دوره ششم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز، دوره جدید آموزش پایتون مقدماتی برگزار می کند: …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *