توانایی اسبها در به یادآوری حالات چهره ی قبلی افراد: علت چپ چپ نگاه کردن

5/5 - (1 امتیاز)

نوروسافاری | پژوهشگران دریافته اند اسب قادر به خوانش و یاد آوری حالت های احساسی چهره ی افراد است.

مطالعه ای توسط دانشگاه ساسکس Sussex  و پورتسموث  Portsmouth نشان می دهد که اسب ها می توانند حالت های احساسی افراد را استنباط و سپس آن را به یاد بیاورند، این توانایی آنها را قادر میسازد با استفاده از این اطلاعات به شناسایی افرادی بپردازند که می توانند تهدیدی بالقوه ایجاد نمایند.

به گزارش نوروسافاری از دانشگاه ساسکس، پنجشنبه، ۲۶ آوریل ۲۰۱۸، در مجله  Current Biology، مقاله ای با عنوان “حیوانات حالات چهره ی پیشین افراد خاص را به یاد می آورند ” ( ‘Animals remember previous facial expressions that specific humans have exhibited’) که توسط گروهی از روانشناسان به رهبری پروفسورکارن مک کمب Karen McComb از دانشگاه ساسکس و دکتر لین پروبس Leanne Proops از دانشگاه پورتسموث، متخصصان رفتار حیوانات انجام شده بود، به چاپ رسید.

طراحی مطالعه

تیم تحقیقاتی، آزمایش های کنترل شده ای را انجام دادند که در آن اسب های اهلی با عکسی از چهره های عصبانی یا شاد افراد روبرو شدند و چند ساعت بعد خود شخص نشان دهنده ی حالت (چهره) را در وضعیتی خنثی (به لحاظ احساسی) دیدند. همین اندازه  قرارگیری کوتاه مدت درمعرض عکس فرد، برای ایجاد تفاوت های واضح در واکنش های بعدی پس از دیدن خود فرد در همان روز، کافی بود.

نتایج بررسی

این مطالعه نشان داد علیرغم اینکه فرد در طول ملاقات با اسب، حالت خنثی دارد، جهت نگاه اسب نشانگر این است که اگر آنها پیشتر فرد را در عکس عصبانی و نه خوشحال دیده اند، استنباط منفی تری از فرد دارند. تحقیقات پیشین از جمله در دانشگاه ساسکس، نشان داده است حیوانات بدلیل تخصص نیمکره راست مغز در پردازش محرک تهدید، تمایل به مشاهده ی حوادث منفی با چشم چپ دارند (اطلاعات از چشم چپ در نیمکره راست پردازش می شود).

بیشتر بدانید:  در محل کار، خود واقعی تان نباشید/نکاتی برای مدیریت سازمانی

مهمتر اینکه افراد در آزمایش مورد نظر جهت اجتناب از ریسک رفتار متفاوت خودشان، نمی دانستند که اسب ها کدام عکس را قبلا دیده اند. علاوه بر این، تفاوت در واکنش فقط در مورد شخصی که اسب ها در عکس دیده بودند مورد استفاده قرار گرفت و نه شخص دیگری (مقایسه درون سوژه ای).

پروفسور کارن مک  کمب از دانشگاه ساسکس در مورد یافته ها می گوید: “آنچه ما دریافتیم، این است که اسب ها نه تنها می توانند حالات چهره ی انسان را بخوانند، بلکه می توانند حالت عاطفی پیشین فرد را به هنگام ملاقات در آن روز به یاد بیاورند و مهم اینکه رفتار خود را مطابق با آن تعدیل کنند. اساسا اسبها دارای حافظه ای برای احساسات هستند. “

اهمیت مطالعه

نویسنده ی ارشد -همکار دکتر لین پروبس از دانشگاه پورتسموث گفت: “ما می دانیم که به لحاظ اجتماعی، اسب ها حیوانات هوشمندی هستند، اما این اولین بار است که یکی از گونه های پستاندارن شان داده دارای چنین توانایی است. مسئله ی قابل توجه این است که این امر پس از دیدن کوتاه عکس فرد با حالت احساسی خاص اتفاق افتاد – آنها تجربه مثبت یا منفی قوی با فرد نداشتند.”

اگر چه تحقیقات گذشته (از جمله تحقیق دانشگاه ساسکس) نشان داده است که اسب ها می توانند حالات چهره ی انسان را تشخیص دهند، این اولین بار است که نشان داده شد آنها می توانند تجربه های عاطفی با افراد خاص را به خاطر داشته باشند. این توانایی می تواند منافع آشکاری برای  پیوندهای اجتماعی و اجتناب از خشونت به هنگام رویارویی دوباره با این اشخاص داشته باشد.

بیشتر بدانید:  چگونه با "خاطرات بد" کنار بیاییم؟

ترجمه: فریبا زمانی – وبسایت نوروسافاری

لینک مقاله:

Animals Remember Previous Facial Expressions that Specific Humans Have Exhibited

لینک خبر:

Horse lookin’ at you kid: study finds horses remember facial expressions of people they’ve seen before

همچنین ببینید

کارگاه پایتون در علوم اعصاب پیشرفته: کتابخانه MNE

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: کارگاه پایتون در علوم اعصاب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.