توهمات شبیه حس آمیزی با ال اس دی در کور مادرزاد

2/5 - (1 امتیاز)

 

توهمات شبیه حس آمیزی با ال اس دی در کور مادرزاد

نوروسافاری | داروی روان گردان ال اس دی (LSD) در شخصی که بطور مادرزادی نابینا بود باعث القای تجربه شبه synesthesia یا حس آمیزی گردید و به عنوان یک مطالعه موردی جدید در مجله  Consciousness and Condition منتشر شده است. سینستزیا زمانی رخ می دهد که شخص یک همزمانی در حس هایش را تجربه می کند. شخصی که سینستزیا را تجربه می کند ممکن است قادر به چشیدن رنگ ها یا دیدن صداها باشد. از زمانی که برای اولین بار در سال ۱۹۳۰ این داروی روان گردان  توسط آلبرت هافمن کشف شد گزارشاتی در مورد اینکه ال اس دی باعث سینستزیا میشود  ثبت شده است.

فرد مورد مطالعه

به گزارش نوروسافاری از سایکپست، مطالعه موردی جدید اولین بررسی کیفی استفاده از ال اس دی در یک شخص نابینای مادرزاد است که در یک مجله علمی به چاپ میرسد. شخص مورد آزمایش در این مطالعه موردی در سال ۱۹۴۸ بطور نارس و دو ماه زودتر متولد شده بود و به دلیل اشباع بیش از حد اکسیژنی در زمان تولد از نابینایی مادرزادی رنج می برد. علاقه شدید او به موسیقی باعث شد که او در طول سالیان ، یک نوازنده حرفه ای کیبورد، خواننده و کمدین شود. قبل از صحبت با محققان در مورد تجربیاتش، او به طور منظم ال اس دی به همراه سایر مواد مخدر مانند ماری جوآنا و قارچ جادویی مصرف می کرده است.

تجربیات حس آمیزی

ال اس دی هیچ وقت منجر به تجربه توهم بینایی در او نشده بود اما او اظهار نمود که استفاده از داروهای روان گردان تجربه او از لمس، صدا و بو را تقویت می کند. هرگاه اسید مصرف می کردم آشکارا از طریق حس هایی که در دسترس داشتم چیزی جدید و ویژه ای را تجربه می کردم. من هیچگاه تصویر بینایی نداشتم. من نمیتوانستم ببینم یا تصور کنم که نور یا تاریکی چه شکلی است. هر چند با ال اس دی و ماری جوآنا من آن قدر از طریق شنوایی، لامسه و احساساتم تجربه کردم که تقریبا برای مصرف من کافی بود.

بیشتر بدانید:  فعالیت ژنی مشابه در اوتیسم، اسکیزوفرنی و اختلال دو قطبی

او همچنین گزارش کرد که گوش دادن به موزیک می تواند احساسات حسی را القا نماید.

وی بیان کرد: در طول تجربیات روان گردان هرگاه به موزیک گوش می کردم احساس می کردم در زیباترین آبشار موجود شیرجه زده ام. رویداد آبشار نزدیکترین تجربه من در مورد هر چیز شبه سینستزیا بود. موزیک Bach’s third Brandenburg concerto اثر آبشاری را ایجاد می کرد. صدایی که از آهنگ هایی که به طور طبیعی گوش می کردم برمیخاست، سه بعدی، عمیق و با تاخیر بود گویی موزیک از هم پاشیده و چند تکه شده است.

داروهای روانگردان همچنین احساس لمس و درک او از زمان را نیز تغییر می داد. او به محققین اظهار داشت که به طور موقتی آفازی، به معنای از دست دادن توانایی درک صحبت در اثر استفاده از ال اس دی را تجربه نموده است. و رویاهای او هم تشدید شده اند.

او بیان کرد: در گذشته رویاهای من همیشه بسیار زنده بودند اما وقتی تحت تاثیر ال اس دی بودم  بطور موقت رویاهای کلامی داشتم … من همیشه نمیتوانستم بخوابم اما هنگامیکه می خوابیدم رویاهایم بسیار با جزئیات بود، حتی گاهی به زبان گفتاری شکسپیر و اغلب طولانی تر از رویاهای معمولی ام طول می کشید.

مضرات

هرچند وی به محقین بیان کرد که وی در نهایت مصرف داروهای روان گردان را قطع کرده است چون احساس میکرد بسیار درون گرا و پارانویید شده است. گزارش موردی توهمات سیتزیایی القا شده توسط داروهای روان گردان در یک شخص نابینای مادرزاد توسط Sara Dell’Erba, David J.Brown and Michael J.Proulx نوشته شده است..

بیشتر بدانید:  مبانی ذهنی دوقطبی های اجتماعی

پی نوشت:

سنستزیا: یا حس آمیزی، یک پدیده ادراکی است  که در آن، تحریک یک حس یا مسیر شناختی منجر به تجربه خودکار و ناآگاهانه یک حس یا مسیر شناختی دوم می گردد.

فیلمی در مورد تحقیقی دیگر درباره اثرات ال اس دی ببینید:

ترجمه: مهدی هوشمندی – وبسایت نوروسافاری

ویرایش علمی و ادبی: دکتر میر شهرام صفری

لینک مقاله پژوهشی:

Synesthetic hallucinations induced by psychedelic drugs in a congenitally blind man

لینک گزارش خبری:

LSD causes congenitally blind man to experience synesthesia-like hallucinations

همچنین ببینید

کارگاه پایتون در علوم اعصاب پیشرفته: کتابخانه MNE

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: کارگاه پایتون در علوم اعصاب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.