حل کردن جدول می‌تواند مغز شما را ۱۰ سال جوان‌تر نگه دارد

4.7/5 - (4 امتیاز)

جدول حل کردن

نوروسافاری | تحقیقات جدید نشان می‌دهد که ممکن است حل پازل هم به جوان ماندن مغز کمک کند.

 بر اساس دو مطالعه که اخیرا در مجله بین المللی روانپزشکی سالمندی منتشر شده است، بیشتر افراد با سن بیش از ۵۰ سال که بازی‌هایی مانند سودوکو و جدول کلمات متقاطع انجام می‌دهند، عملکرد مغزی بهتری دارند.

به گزارش نوروسافاری از دانشگاه اکستر، طبق بررسی‌های انجام شده، افرادی که پازل‌ها را انجام می‌دهند، عملکرد مغزی معادل ۱۰ سال جوانتر از سنشان دارند. در آزمون‌های حافظه کوتاه مدت، کسانی‌که پازل انجام می‌دادند عملکرد مغزی معادل هشت سال جوانتر را داشتند.

بیشتر بدانید:  اکسیر جوانی!

دکتر آن کوربت، نویسنده و مدرس در دانشکده پزشکی دانشگاه اکستر گفت:

پیشرفت‌ها به ویژه در سرعت و دقت عملکرد آنها واضح است. در برخی موارد، پیشرفت بسیار چشمگیر بود.

کوربت گفت:

ما نمی‌توانیم بگوییم که بازی با این پازل‌ها لزوما خطر زوال عقل در زندگی را کاهش می‌دهد. اما این تحقیق از یافته‌های قبلی پشتیبانی می‌کند که نشان می‌دهد استفاده منظم از جدول کلمات و پازل کمک می‌کند تا مغز برای مدت طولانی بهتر کار کند.

بیشتر بدانید:  تقویت حافظه با تحریک الکتریکی مغز در افراد جوان

ذخایر شناختی

دکتر گایاتری دوی، متخصص مغز و اعصاب متخصص در اختلالات حافظه در بیمارستان Lenox Hill در شهر نیویورک اظهار کرد:

یک مفهوم کلیدی در هر دو حالت طبیعی مغز و زوال عقل (از جمله بیماری آلزایمر) این است که توانایی ما برای عملکرد صحیح، به استفاده از قدرت شناختی مغز وابسته است. مادر بزرگهایمان درست می گفتند که اگر از چیزی استفاده نکنید آنرا از دست می دهید. این تقویت با حل کردن جدول و همچنین با ورزش منظم می تواند ایجاد شود.

خوشبختانه، بسیاری از انواع زوال عقل و آلزایمر به آرامی پیشرونده هستند و ما می‌توانیم قدرت مغزمان یا ذخایر شناختی خود را برای تأخیر افتادن ابتلا به زوال عقل یا جلوگیری از آن به‌طور کامل تقویت کنیم.

استفاده از پازل یا جدول کلمات متقاطع و سایر تمرینات ذهنی برای تقویت شبکه‌های مغز یکی از راه‌های تقویت مغز است، همچنین که تمرینات ورزشی راه دیگری است.

دوی گفت:

ترفند این است که همانطور که مسن‌تر می‌شویم مغز به چالش کشیده و مشغول نگه داشته شود.

لازم نیست که حتما و دایم برای تقویت مغز خود پازل بازی کنید، کارهای دیگری می‌توان انجام داد مثلا می‌توانید یک زبان جدید و یا سرگرمی جدید را یاد بگیرید.

لینک مقالات:

The relationship between the frequency of number‐puzzle use and baseline cognitive function in a large online sample of adults aged 50 and over

An online investigation of the relationship between the frequency of word puzzle use and cognitive function in a large sample of older adults

لینک خبرها:

Regular crosswords and number puzzles linked to sharper brain in later life

How doing Sudoku and crossword puzzles could make your brain years younger

بیشتر بدانید:  مغز زنان جوان‌تر از مغز مردان است

همچنین ببینید

دوره آموزشی نورومارکتینگ|بازاریابی عصبی (دوره دوم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز (نوروسافاری) بر اساس تجربه چند ساله خود در تحقیق، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.