خطرابتلا به زوال عقل در زنان بیشتر است

Rate this post

Alzheime

 

نوروسافاری| آخرین گزارش انجمن جهانی آلزایمر نشان می دهد که خطر ابتلا به زوال عقل ‘دمانس’ در زنان بیشتر از مردان است.
 
به گزارش نوروسافاری به نقل از وبسایت انجمن آلزایمر ایران، در این گزارش تحت عنوان ‘تاثیر بیش از اندازه دمانس بر زنان’ آمده است: اکثر افرادی که با زوال عقل زندگی می کنند، آنهایی که در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند و همچنین بیشترین تعداد مراقبان و نیروی کار درنظام پزشکی، زنان هستند.

بنابراین افزایش آمار شیوع دمانس، اثرات بیماری و عوامل خطر، زنان را بیش از مردان تهدید می کند.

بر اساس این گزارش، نتیجه بازنگری مطالعات انجام شده در جهان حاکی از آن است که همچنان نیاز به مطالعات گسترده تر مبتنی بر شواهد، با رویکرد زنان و برنامه های بهداشتی دمانس در کشورهای با درآمد کم و متوسط احساس می شود؛ زیرا زنان خانواده در این کشورها نقش اصلی مراقبت را به عهده دارند.

انجمن جهانی آلزایمر پیش بینی می کند که تا سال ۲۰۵۰، حدود ۷۱ درصد از ۱۳۵ میلیون نفر مبتلا به این بیماری در جهان در کشورهای با درآمد کم و متوسط زندگی خواهند کرد به احتمال زیاد این افراد در منازل و توسط یک زن مراقبت خواهند شد.

این گزارش چالش های اقتصادی-اجتماعی و خانوادگی که زنان با آنها روبرو خواهند بود را شرح داده و می گوید که در سراسر جهان، زنان در مقایسه با مردان از حمایت و کمک کمتری برخوردار خواهند بود.

این گزارش در ادامه به تجارب مراقبین زن در کشورهای ثروتمند اشاره دارد و از سیاستگذاران می خواهد تا برنامه های جامع تری برای گروه های مختلف زنان پیش بینی کنند.

بیشتر بدانید:  رژیم غذایی حاوی کولین با کاهش خطر زوال عقل همراه است

با حصول این نتایج، انجمن جهانی آلزایمر از دولت ها می خواهد تا در مورد تاثیر بیش ازاندازه دمانس بر زنان توجه کنند؛ اطلاعات و حمایت مناسب دراختیار آنان قرار دهند تا آنها را در امر مراقبت یاری رسانند و احساس کنند که از خودشان نیز مراقبت می شود.

پروفسور بروکر، مدیر انجمن مطالعات دمانس در دانشگاه ورستر و نویسنده این گزارش اظهار کرد: واقعیت این است که تعداد بیشتری از زنان با دمانس زندگی می کنند، مراقبت خانواده را انجام می دهند و نیروی کار در نظام بهداشتی و اجتماعی را تشکیل می دهند.

سیاستگذاران آگاه باشند که اثرات برنامه های ویژه دمانس بر روی زنان و مردان متفاوت خواهد بود.

این گزارش تاکید دارد که آمار شیوع دمانس در جهان بر زنان تاثیر چشمگیری خواهد گذاشت و باید در سطح خانواده، جامعه و سیاستگذاری دیده شود.

همچنین مارک ورتمن، مدیر عامل انجمن جهانی آلزایمر اضافه کرد: این گزارش نشان می دهد که دولت ها در سراسر جهان باید اذعان کنند که چالش های پیش روی زنانی که به دمانس مبتلا هستند بخشی از پیامدهای مسائل حوزه زنان است که به آنها باید توجه داشت به ویژه در کشورهای با درآمد کم و متوسط که باید از هم اکنون برنامه های بهداشت عمومی و راهکار های مراقبتی پیش بینی کنیم که زنان را در طول مسیر دمانس (چه مراقب چه مبتلا) از همه نظر پوشش دهد.

انجمن جهانی آلزایمر متشکل از ۸۳ عضو در سراسر جهان است و با سازمان بهداشت جهانی رابطه رسمی دارد.

انجمن آلزایمر ایران، عضو انجمن جهانی و نهادی است غیر دولتی که افراد مبتلا و مراقبان را در ایران حمایت می کند.

بیشتر بدانید:  شناسایی وجه اشتراک آلزایمر، پارکینسون و هانتینگتون/یک درمان برای سه بیماری

 

لینک این گزارش در وبسایت انجمن جهانی آلزایمر:

Women and Dementia: A global research overview (PDF, 53 pages)

همچنین ببینید

دوره مبانی علوم اعصاب کاربردی ۲۷th/تربیت پژوهشگر میان رشته ای علوم اعصاب

  نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز (نوروسافاری) بر اساس تجربه چند ساله خود در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *