خلاصه اخبار نوروسافاری – ۲۶ اسفند ۹۶

Rate this post

نوروسافاری | خلاصه اخبار دانش مغز و علوم اعصاب در هفته گذشته:

*** تشخیص هویت از روی لبخند با کمک هوش مصنوعی: این سیستم می‌تواند جنسیت افراد را در ۸۶ درصد از موارد شناسایی کند. این روش به جای استفاده از یک تصویر ثابت، به حرکات صورت هنگام لبخند زدن، با ردیابی حرکت ۴۹ نقطه در صورت کار می‌کند. این نشانه‌ها عمدتا به چشم‌ها، دهان و بینی نزدیک است.

***ارتباط میان سیگار کشیدن و کاهش شنوایی در فرکانس بالا قویتر از کاهش شنوایی در فرکانس کم بود، اما خطر کاهش شنوایی هم در فرکانس بالا و هم در فرکانس پایین با مصرف سیگار افزایش می یافت. با این وجود، این افزایش خطر در طول پنج سال پس از ترک سیگار کاهش می یافت.
 
***با بررسی ۱۶۰ هزار کودک هیچ‌گونه شواهد قطعی از ارتباط تنبیه بدنی با بهبود رفتار کودکان دیده نشد و برعکس، افزایش خطر بروز ۱۳ رفتار نابهنجار را در کودکان آشکار کرد. محروم کردن کودک از برخی امتیازات ویژه، از اثربخشی رفتاری بالاتری داشته و میزان بروز رفتارهای نابهنجار را کاهش می‌دهد.

***در هفته اول تغییر ساعت تابستانی: یک گروه از دانشگاه “کلرادو” کشف کردند حداقل ۲۵ درصد بزرگسالان بیشتری در همان هفته دچار حملات قلبی می‌شوند. افرادی که بیش از ۶۵ سال سن دارند و افرادی که مبتلا به سرطان هسند، در معرض خطر ابتلا به حمله قلبی یا سکته قلبی بعد از تغییر ساعت هستند.
 
***زندگی در مناطق مرتفع خطر ابتلا به افسردگی و ارتکاب خودکشی را افزایش می دهد. این مطالعه کاهش سطح اکسیژن خون به دلیل فشار کم اتمسفر را توضیحی برای این افزایش خطرعنوان کرده است. نتیجه: استفاده از درمان هایی برای کاهش اثرات سطح پایین اکسیژن خون بر خلق و خو و افکار خودکشی اشاره دارد.
 
***عفونت های رایج مانند چاقی و فشار خون بالا عمل می کنند و خطر حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش می دهند، میزان تهدید عفونت ها برای قلب بیش از چاقی، فشار خون بالا یا دیابت است.خطر ابتلا به حمله قلبی در افراد مبتلا به عفونت ها ۴۰ درصد و خطر سکته مغزی در آنها ۱۵۰ درصد بیشتر بود.
 
***هرچه سن بالاتر می رود آسیب به گوش براثر سروصدای بلند بیشتر می شود ، گفت: سالخوردگان نسبت به جوانان بسیار مستعد تر به آسیب جدی و‌ غیرقابل برگشت به گوش هستند. برقعی به این افراد توصیه کرد که در مراسم چهارشنبه پایان سال، بیشتر مراقب خود باشند تا دچار مشکلات این عضو بدن نشوند.
 
***پژوهشگران با بررسی ۷۱۵ خانواده فهمیده‌اند نوزادانی که شباهت بیشتری به پدر خود دارند، بیشتر مورد توجه و مراقبت او قرار می‌گیرند و وضعیت سلامت آن‌ها تا سن یک‌سالگی در مقایسه با دیگر نوزادان بهتر خواهد بود.
 
***هنگامی که غذا نمی‌خورید و یا در زمان خاص تنظیم شده بدون میان وعده‌ غذا می‌خورید، بدن شما شروع به افزایش مکانیسم تناوبی ومکانیسم اتوفاژی همچنان کارآمد می‌کند که به پایین آمدن سطح پروتئین هانتینگتون جهش یافته مغز کمک می کند
  
***نورون هایی که مسوول حمل سیگنال عصبی از ریه هستند، واکنش سیستم ایمنی را در جریان عفونت این اندام به باکتری Staphylococcus aureus سرکوب می کنند. هدف قرار دادن سیستم عصبی می تواند روشی برای تقویت سیستم ایمنی باشد و می تواند زمینه برای ابداع رویکردهای غیرآنتی بیوتیکی فراهم سازد.

بیشتر بدانید:  IQ عامل موفقیت است یا EQ؟ پنج ویژگی هوش عاطفی برای برقراری ارتباطات سازنده و پایدار اجتماعی

*** ریشه بی‌خوابی ممکن است در ژن‌های افراد (کروموزوم ۷ و ۹) باشد و بی‌خوابی مزمن می‌تواند خطر ابتلا به دیابت و افسردگی را افزایش دهد.

 *** ۴۴ سال بعد، ۵ درصد از زنانی که تناسب اندام داشتند در سالمندی به دمانس مبتلا شدند. ۲۵ درصد از افراد تناسب اندام متوسط دمانس گرفتند و ۳۲ درصد از افراد با تناسب بدنی ضعیف به این بیماری مبتلا شدند، ۴۵ درصد از کسانی که نتوانستند آزمایش را تا انتها بروند.

***ژن‌ها به‌تنهایی نقش اندکی در طول عمر یک فرد ایفا می‌کنند. مقایسه نسل‌های متوالی خانواده‌های مختلف نشان داد که در ۱۶ درصد موارد، ژن‌ها عامل اصلی زندگی طولانی هستند. پیش از این، این رقم تا ۳۰ درصد بالاتر بود.
 
***بررسی اطلاعات بیش از پنج هزار و ۵۸۰ زن میانسال با میانگین سنی ۴۹٫۷ سال نشان می‌دهد چربی شکم و دور کمر می‌تواند شانس بروز اضطراب را افزایش دهد.

***در دور کمر به ترتیب ۷۴ و ۸۳ سانتی‌متر برای زنان و مردان، خطر CVD به ازای هر ۱۲٫۶ سانتی‌متر و ۱۱٫۴ سانتی‌متر افزایش در زنان و مردان به ترتیب ۱۶ و ۱۰ درصد افزایش می‌یابد

***افرادی که BMI بین ۲۲ تا ۲۳،پایین‌ترین خطر برای بیماری‌های قلبی عروقی (CVD) را دارند. خطر CVD با افزایش bmi در هر ۵٫۲ کیلوگرم بر مترمربع برای زنان و هر ۴٫۳ برای مردان، به میزان ۱۳ درصد افزایش می‌یابد.

همچنین ببینید

دوره آموزشی نورومارکتینگ|بازاریابی عصبی (دوره دوم)

5/5 - (3 امتیاز) نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز (نوروسافاری) بر اساس تجربه چند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.