درمان افسردگی با پیوند میکروبهای روده

5/5 - (5 امتیاز)

نوروسافاری | دانشمندان نشان داده اند که باکتری های روده ای پیوند زده شده از حیوانی که نسبت به استرس اجتماعی آسیب پذیر است به حیوان بدون استرس، می تواند رفتارهای آسیب پذیر در حیوان گیرنده باکتری ایجاد کند. این تحقیقات جزئیات تعاملات بیولوژیکی بین مغز و روده را نشان داده، که ممکن است به درمان های پروبیوتیک برای اختلالات روانشناختی انسان مانند افسردگی منجر شود.

سما بتانگار، دانشمند علوم اعصاب در بخش بیهوشی و مراقبت های ویژه در بیمارستان کودکان فیلادلفیا CHOP و سرگروه این تحقیق گفت:

ما دریافتیم در موشهایی که در تست آزمایشگاهی رفتار تیپ افسرده را نشان می دهند، استرس موجب تغییر میکروبیوم روده – جمعیت باکتری های روده – میشود. علاوه بر این، هنگامی که ما باکتری ها را از موشهای آسیب پذیر به استرس به موش هایی که تا به حال تحت استرس قرار نگرفته بودند، پیوند دادیم، حیوانات دریافت کننده رفتار مشابهی نشان دادند. 

بتانگار اضافه کرد که:

استرس همچنین باعث افزایش التهاب در مغز موش های آسیب پذیر می شود و در موش های بدون استرس پس از دریافت پیوند از حیوانات آسیب پذیر، این نوع التهاب هم ظاهر می شود.

بیشتر بدانید:  احتمال شروع پارکینسون از روده‌ها

میکروب برای بهبود سلامت!

این گروه تحقیق در ۴ مارس ۲۰۱۹ یافته های خود را بصورت آنلاین درمجله  روانپزشکی مولکولی منتشر کرد.

به گزارش نوروسافاری از بیمارستان کودکان فیلادلفیا، بتانگار برنامه آموزشی نوروبیولوژی استرس را در CHOP رهبری می کند و بسیاری از همکاران نویسنده اش از اعضای برنامه PennCHOP Microbiome، می باشند که از همکاری بین محققان CHOP و دانشکده پزشکی Perelman در دانشگاه پنسیلوانیا تشکیل شده است. دکتر چانیو ژائو از این برنامه، از جمله همکاران نویسنده مقاله میباشد که انجام تجزیه و تحلیل داده های میکروبیوم را انجام میدهد. هدف این برنامه، شناخت بیشتر اجتماع میکروب های درون بدن ما و تغییردادن خواص آنها برای بهبود سلامت انسان است.

دانشمندان پیش از این می دانستند که مغز و روده بر یکدیگر تاثیر می گذارند. در انسان، بیماران مبتلا به اختلالات روانپزشکی جمعیت میکروب های روده ای متفاوتی در مقایسه با میکروب های افراد سالم دارند و یافته های همتراز با آن در مدلهای حیوانی بیماریهای روانپزشکی دیده می شود. در این مطالعه مکانیزم های مربوط به التهاب مغزی، میکروبیوم و استرس مورد بررسی قرار گرفت.

بتانگار می گوید:

انسان ها به یک استرس یکسان واکنش مشابهی ندارند، بعضی از آنها بیشتر از سایرین آسیب پذیرند و مبتلا به اختلالات روانپزشکی می شوند، بعضی دیگر انعطاف پذیرترند هستند. گاهی اوقات همین اتفاق در حیوانات آزمایشگاهی هم می افتد.

بیشتر بدانید:  ارتباط افسردگی با التهاب مغز (معرفی کتاب)

راهبردهای مقابله ای در برابر استرس

در جوندگان، سلسله مراتب و قلمروی اجتماعی منابع اصلی استرس هستند. در آزمایشگاه، محققان از مدل استرس زاهایی با ابزارهای اعتبار رفتاری بالا مانند آزمون شنای اجباری یا آزمون شکست اجتماعی برای بررسی نحوه استفاده حیوانات از راهکارهای مقابله ای برای کنار آمدن با استرس، استفاده میکنند. موش هایی که از راهبرد مقابله ای با استرس منفعلانه استفاده می کنند، بیشتر در برابر تاثیرات استرس آسیب می بینند، زیرا آنها اضطراب و رفتارهای تیپ افسرده را بیشتر نشان می دهند، در حالی که موش هایی که بیشتر از راهبردهای مقابله ای با استرس  فعالانه استفاده می کنند، نسبت به اثرات استرس اجتماعی انعطاف پذیر هستند. بر اساس این ارزیابی ها، محققین حیوانات را به دو گروه طبقه بندی می کنند: به عنوان آسیب پذیر یا انعطاف پذیر.

بر این اساس تیم تحقیقاتی، میکروبیوم های مدفوع موشهای آسیب پذیر، موش های انعطاف پذیر و موش های گروه کنترل بدون استرس و گروه دارونما را تجزیه و تحلیل کردند. آنها دریافتند که موشهای آسیب پذیر میزان نسبتا بالایی از باکتری های خاصی نظیر Clostridia را نسبت به گروه های دیگر دارا هستند.

بیشتر بدانید:  شناسایی ارتباط بین ضایعه های عروق خونی مغز با باکتری های روده

پیوند مدفوع!

سپس آنها پیوند مدفوع را از سه گروه اهدا کننده – موش های آسیب پذیر، موش های انعطاف پذیر و موش های گروه کنترل بدون استرس – به موش های سالم، حیواناتی که تا به حال استرس نداشته اند، انجام دادند. آنها دریافتند که میکروبیوم های مختلف رفتار تیپ افسرده را تغییر دادند. موش های دریافت کننده پیوند از موش های آسیب پذیر بیشتر احتمال داشت که رفتارهای شبه افسردگی داشته باشند، در حالی که موش هایی که از حیوانات انعطاف پذیر یا حیوانات بدون استرس پیوند دریافت می کنند، تغییری در رفتار و یا شاخصهای عصبی نشان نمی دهند. بعد از پیوند، الگوی فرایندهای التهابی مغز در گیرندگان نیز شبیه به مغز حیوانات آسیب دیده می شدند، و این نشان می دهد که اثرات تعدیل سیستم ایمنی باکتری های روده ای مانند کلستریدیا ممکن است موجب التهاب مغز شود. با این حال، پیوند در رفتار شبه اضطراب به طور  معنی داری تغییر ایجاد نکرد.

یافته ها نشان می دهند که پیوند روده از موش های آسیب پذیر در افراد بدون استرس باعث افزایش رفتار افسردگی می شود، اما در رفتار اضطرابی تغییری دیده نشده که به مکانیزم های متفاوتی دلالت دارد. این تفاوت نشان می دهد که رفتارهای تیپ افسردگی بیشتر توسط میکروبیوم روده تنظیم می شود، در حالی که رفتارهای تیپ اضطرابی عمدتا تحت تاثیر تغییرات فعالیت عصبی ناشی از استرس قرار می گیرند.

بتانگار می گوید:

اگر چه تحقیقات بیشتری لازم است که انجام شود، اما می توانیم برنامه های کاربردی را در آینده بر اساس دانش تعاملات میکروبیوم و مغز که برای درمان اختلالات روانی در اختیار ما قرار میدهد، پیش بینی کنیم. مردم قبلا پروبیوتیک ها را به عنوان مکمل های دارویی مصرف می کردند. اما اگر ما بتوانیم تأثیرات رفتاری مثبت از باکتری های خاص را تأیید کنیم، می توانیم مرحله جدیدی از درمان های روانپزشکی را شروع کنیم. 

این مقاله توسط بیمارستان کودکان فیلادلفیا منتشر شده است. برای اطلاعات بیشتر، لطفا با منبع ذکر شده تماس بگیرید.

ترجمه: الهام مه آبادی پور – وبسایت نوروسافاری

بیشتر بدانید:  کاهش التهاب ناشی از ام‌اس با کمک سلول‌های ایمنی روده

لینک مقاله:

The gut microbiome regulates the increases in depressive-type behaviors and in inflammatory processes in the ventral hippocampus of stress vulnerable rats

لینک خبر:

Transplanting Gut Bacteria Alters Depression-related Behavior, Brain Inflammation in Animals
 

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون برای علوم اعصاب (دوره چهاردهم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: دوره آموزشی استفاده از پایتون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *