درمان صرع به کمک آمینواسید جدید ‌

Rate this post

princ_rf_photo_of_brain
نوروسافاری| محققان دانشکده پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز موفق به کشف نوع جدیدی از آمینواسیدها شدند که بدون عوارض جانبی به درمان بیماری صرع کمک می‌کند. این آمینواسید با نام دی-لوسین در بسیاری از غذاها و یک باکتری خاص یافت می‌شود و تاثیربخشی آن همانند داروی ضدصرع است.

 

به گزارش نوروسافاری به نقل از ایسنا، تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد که نحوه کار دی- لوسین با تمامی درمان‌های موجود برای صرع متفاوت است.

 

حدود یک سوم از مبتلایان به صرع در برابر دارو مقاومت نشان می‌دهند که این درمان می‌تواند روشی قطعی برای درمان این ناهنجاری باشد.

 

آزمایش دی- لوسین بر روی مدلهای موش نشان داد که حیوانات پس از دریافت آن کمتر مستعد ابتلا به تشنج می‌شدند و تشنجهای متبلایان نیز حتی با دوز کم این آمینواسید متوقف می‌شدند.

 

به گفته آدام هارتمن، مولف این تحقیق، حدود ۵۰ سال است که درمان این بیماری پیشرفت چندانی نداشته است؛ از این رو نیاز مبرم به روش‌های درمانی بهتری در این مورد احساس می‌شود، به خصوص برای میلیون‌ها نفری که در برابر دارو مقاومت نشان می‌دهند. اگر این درمان جدید در انسان‌ها تایید شود، نتایج این تحقیقات می‌تواند زندگی افرادی که از تشنج مداوم رنج می‌برند را تضمین کند.

 

آمینواسیدها، واحدهای تشکیل دهنده پروتئین‌ها و منبع انرژی هستند که برای بسیاری از فعالیت‌های بیوشیمیایی بدن حیاتی هستند، اما برخی نقش‌های خاص در آمینواسیدهای مختلف دست نیافتنی هستند.

 

ماری هاردویک، محقق ارشد، اظهار کرد: نتایج حاصل از این بررسی‌ها نشان می‌دهد که دی- لوسین به شکل کاملا متفاوتی از سایر درمان‌های شناخته شده برای مهار صرع روی نورون‌ها تاثیر می‌گذارد. وی در ادامه افزود: این یافته‌ها امید تازه‌ای برای درمان قطعی این بیماری است.

بیشتر بدانید:  نفس عمیق ذهن شما را تغییر می دهد

 

این یافته‌ها در مجله Neurobiology of Disease منتشر شده است:

Potent anti-seizure effects of D-leucine

گزارش دانشگاه جان هاپکینز درباره این تحقیق:

Scientists Identify Amino Acid that Stops Seizures in Mice

همچنین ببینید

دوره مبانی علوم اعصاب کاربردی ۲۷th/تربیت پژوهشگر میان رشته ای علوم اعصاب

  نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز (نوروسافاری) بر اساس تجربه چند ساله خود در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *