درمان های بهتر با شناسایی “لیست قطعات” مغز انسان با بالاترین وضوح

4.4/5 - (7 امتیاز)

 

نوروسافاری| تفاوتهای مهمی که در سلولهای مغزی انسان و موش کشف شده است می تواند توضیح دهد که چرا بسیاری از داروهایی که در آزمایشگاه موثر هستند در بالین تاثیر کافی ندارند

یک مطالعه جدید از موسسه علوم مغز آلن درباره ی مفصل ترین “لیست قطعات” مغز انسان تا به امروز گزارش کرده است. این طبقه بندی انواع سلول های مغزی ما، زمینه را برای بهبود درک ما از مغز خود و تغییر چشمگیر در نحوه درمان بیماری ها و اختلالات مغزی انسان فراهم می کند.

این مطالعه، که در مجله Nature منتشر شده است، برای اولین بار مقایسه ای با وضوح بسیار بالا بین انواع سلول های مغزی انسان و موش را بدست میدهد. این بررسی نشان می دهد که اکثر سلول های مغز ما در مغز موش، همتایانی دارند. که تقریبا در حدود ۷۵ میلیون سال فاصله تکاملی حفظ شده اند. محققان ژن های روشن شده سلول را در یک منطقه از مغز انسان به صورت سلول به سلول مورد مطالعه قرار دادند، تا به شباهت ها و تفاوت های ما در مقایسه با موش ها بپردازند.

ژن ها ی قصه گو

اد لین، دکتر پژوهشگر در موسسه علوم مغز آلن، بخشی از موسسه آلن و نویسنده ارشد این مطالعه گفت:

دقیقا همانگونه که می توانیم از ژنهای خود برای ساختن شجره نامه استفاده کنیم یا اقوام گمشده گذشته دور را با خدماتی مانند ancestry.com یا ۲۳andme پیدا کنیم، ما به ژنها اجازه می دهیم داستان مغزها و تکامل آنها را برای ما بازگو کنند.

و به همان روشی که پلیس قادر به استفاده از اطلاعات موجود در آن بانکهای اطلاعاتی ژنتیکی برای پیگیری قاتل گلدن ایالتی بود، این نمای جدید با وضوح بالا از مغز ما یک مبانی اولیه را برای یافتن سلول هایی که در بیماری اشتباه کار میکنند، فراهم می کند.

مقایسه جدید بین انواع سلولهای مغزی موش و انسان باعث می شود دانشمندان بتوانند درهای جدید دانش به دست آمده در طی چندین دهه تحقیقات علوم اعصاب جوندگان را برای مغز خود بگشایند. مقایسه نوع سلول همچنین تفاوتهای کلیدی بین ما و جوندگان را برجسته می کند که می تواند توضیح دهد که چرا بسیاری از داروهای روانپزشکی تولید شده در مطالعات موش در انسان کار نمی کنند.

بیشتر بدانید:  دوره آموزشی مبانی علوم اعصاب شناختی (دوره سوم)

جوشوا گوردون، دکتر، مدیر موسسه ملی بهداشت روان گفت:

لیست قسمت های مغز انسان کلیدی است. این لیست به ما اجازه می دهد تا بفهمیم که چه تفاوتی بین موش و انسان وجود دارد و چه چیزهایی مشابه است. تأثیر نهایی این درک، ابداع درمان های بهتری برای بیماری های روانی خواهد بود.  

هدف نهایی تهیه لیست کاملی از کل مغز انسان خواهد بود. این یک هدف بسیار جاه طلبانه است، اما این مقاله به ما نشان می دهد که این کار عملی است.

بررسی سروتونین

گیرنده های سروتونین، پروتئین هایی که به سلول های عصبی ما اجازه می دهند در برابر سروتونین، انتقال دهنده عصبی واکنش نشان دهند و نقش مهمی در اشتها، خلق و خوی، حافظه، خواب و بسیاری از عملکردهای مهم دیگر مغز دارند.  یکی از یافته های این مطالعه این بوده است که گیرنده های سروتونین بین موش و انسان بسیار متفاوت است. ما و موش ها هر دو این پروتئین ها را داریم، اما آنها در انواع دیگر سلولهای عصبی در موشها نسبت به ما استفاده می شوند. این تغییرات می تواند توضیح دهد که چرا برای محققان بالینی توسعه روش های درمانی جدیدی برای افسردگی و سایر اختلالات مرتبط با سروتونین دشوار بوده است: دارویی که بر روی گیرنده سروتونین عمل می کند می تواند یک موش را بسیار متفاوت از آنچه که بر ما اثر میکند تحت تأثیر قرار دهد.

 

آیا ما پیچیده تر از موش هستیم؟

از برخی جهات، این یافته های مطالعه مبنی بر اینکه ۷۵ نوع سلول مغزی مشخص شده انسان و درمغز موش با یکدیگر مطابقت دارند، تقریباً ۲۰ سال پیش با افشای پروژه ژنوم انسان، نشان داد که انسان و موش تقریباً به تعداد یکسان ژن دارند.

بیشتر بدانید:  ارتباط نور خورشید با نرخ خودکشی‌

لین گفت:

بسیاری از مردم تصور می کنند که مغز انسان پیچیده تر از مغز موش است. 

به نظر می رسد جای تعجب دارد که حداقل از نظر تنوع سلولی تفاوتی نداریم. اما اکنون که ما راهی برای مقایسه واقعی سیب به سیب داریم، تفاوتهای زیادی در نحوه استفاده ژنها مشاهده میکنیم، سلول ها به چه شکلی به نظر میرسند و نسبت انواع مختلف سلول در مغز چیست.

 

محققان با استفاده از بیان ژن، ژنهایی که در سلول معین روشن می شوند، برای مرتب سازی نزدیک به ۱۶۰۰۰ سلول از چین خوردگی گیجگاهی میانی انسان، بخشی از لوب گیجگاهی مغز، استفاده کردند. این مطالعه به بافت پس از مرگ از طرف افرادی متکی بود که مغز خود را به علم اهدا کرده بودند و بافت هایی که توسط بیماران صرعی که تحت عمل جراحی مغز قرار گرفته بودند اهدا شده بود. محققان موسسه آلن اکنون در حال تحقیق روی انواع سلولهای مغزی هستند که مناطق بیشتری از مغز را در بر می گیرند.

یک مطالعه مشابه موسسه آلن، بانک داده ای از سلولهای موش را برای مقایسه ارائه داد، که نشان می دهد در حالی که ممکن است مغز و سلولهای مغزی ما متفاوت از موشها به نظر برسند و عمل کنند، در سطح بیان ژن آنها، انواع سلول بین این دو گونه هم طراز میشوند.

اگر گیج کننده به نظر می رسد که سلولهای مغزی ما می توانند یکسان باشند اما متفاوت، به تنوع اندام پستانداران فکر کنید. از همین ژنها برای ساختن دست ما، بال خفاش و باله نهنگ استفاده می شود، اما این ساختارها به روشهای کاملاً متمایزی به نظر میرسند و عمل می کنند. علاوه بر یافته های گیرنده سروتونین، این مطالعه تغییرات بزرگی در بیان ژنی را نشان می دهد که به چگونگی اتصال نورون ها مربوط می شود، به این معنی که ممکن است مدار مغز ما با عملکرد موش بسیارمتفاوت باشد.

بیشتر بدانید:  تلاش برای رمزگشایی از حافظه/بررسی در بیماران صرعی

کریستوف کوخ، دکتر، دانشمند ارشد و رئیس مؤسسه آلن برای علوم مغز و یکی از نویسندگان این مطالعه، گفت:

نکته اصلی این است که شباهت ها و تفاوت های بزرگی بین مغز ما و موش وجود دارد. 

یکی از اینها به ما می گوید تداوم تکاملی زیادی وجود دارد و دیگری به ما می گوید که ما منحصر به فرد هستیم. اگر می خواهید بیماری های مغز انسان را درمان کنید، باید منحصر به فرد بودن مغز انسان را بفهمید.

ترجمه: رویا ورمزیار – وبسایت نوروسافاری

لینک خبر:

Highest-Resolution Human Brain ‘Parts List’ To Date Lays Road Map to Better Treatments for Neurological and Psychiatric Disorders

لینک مقاله :

Conserved cell types with divergent features in human versus mouse cortex

 

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون از صفر (دوره ششم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز، دوره جدید آموزش پایتون مقدماتی برگزار می کند: …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *