درمان پارکینسون با برنامه ریزی مجدد سلولهای بنیادی

سلول بنیادی پارکینسون

نوروسافاری | روز دوشنبه محققان ژاپنی اعلام کرده اند که از ماه آینده قصد شروع کارآزمایی های بالینی برای درمان بیماری پارکینسون را دارند که در این روش از طریق پیوند سلول های بنیادی از نو برنامه ریزی شده به مغز به دنبال پیشرفت در درمان بیماری های نورودژنراتیو می باشند.
 پارکینسون بر اثر عدم تولید دوپامین توسط سلول های مغزی به وجود می آید و دانشمندان امیدوارند که با استفاده از سلول های بنیادی بتوانند تولید این نوروترنسمیتر شیمیایی را به حالت نرمال برگردانند.
به گزارش نوروسافاری به نقل از خبرگزاری رویترز، این کارآزمایی های بالینی در ادامه ی تحقیقات موفقی می باشد که سال گذشته توسط محققین دانشگاه کیوتو ژاپن انجام گرفته است که توانستند با استفاده از سلول های بنیادی پر توان القاء شده ی انسانی (iPS) عملکرد سلول های مغزی میمون را به حالت اولیه ی خود بازگردانند.
سلول های iPS از جداسازی سلول های بالغ از بدن فرد(اغلب از پوست و خون) و از نو برنامه ریزی کردن آنها با این هدف که مانند سلول های بنیادی جنینی رفتار کنند، به دست می آیند و می توانند به سلول های مغزی تولید کننده ی دوپامین تبدیل شوند. Jun Takahashi، پروفسور مرکز تحقیقات سلول های iPS دانشگاه کیوتو در یک کنفرانس خبری بیان کرد که این اولین کارآزمایی بالینی است که در آن از سلول های بنیادی برای درمان پارکینسون استفاده می شود.
این مرکز توسط Shinya Yamanaka اداره می شود که این شخص توانست در سال ۲۰۱۲ به همراه یک دانشمند بریتانیایی به نام John Gurdon موفق به کسب جایزه ی نوبل برای تبدیل سلول های بالغ به سلول های شبه جنینی شود.
همچنین Yamanaka اذعان داشت که:

ما قصد داریم که به همراه بیمارستان دانشگاه کیوتو این پژوهش خود را به دقت و البته سریعا به انجام برسانیم تا این درمان جدید با استفاده از سلول های iPS در اولین زمان ممکن در اختیار بیماران دارای پارکینسون قرار بگیرد.

همانطور که اشاره شد در این کارآزمایی بالینی از سلول های iPS به جای سلول های جنینی انسانی استفاده می شود و به این معنی است که در کشوری مانند ایرلند و بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین که استفاده از سلول های جنینی ممنوع است، قابل اجرا می باشد.
کمپانی Sumitomo Dainippon Pharma گفته است که قصد تولید و شروع فروش داروهای سلولی بر پایه نتایج این کارآزمایی های بالینی تا پایان سال ۲۰۲۳ را دارد.

ترجمه: محدثه آگهی – وبسایت نوروسافاری

لینک خبر:

بیشتر بدانید:  اثرات قلدری دوران کودکی‌ تا ۴۰ سال روی قربانی باقی‌ می‌‌ماند.

Japan scientists to use ‘reprogrammed’ stem cells to fight Parkinson’s

همچنین ببینید

دوره آموزشی مبانی نوروسایکولوژی

Rate this post   نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز (نوروسافاری) بر اساس تجربه چند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *